Eremetaal uit protest op schroothoop II Boeren met eigen grond mogen vee behouden 17 Oud-militairen boos over verhoging AOW-leeftijd ER EVEN TUSSENUIT? (.088-0331543 hoteldeal.nl Vier oud-militairen leveren hun verkregen onderscheidingen in. Ze doen dat uit onvrede over de verhoging van de pensioenleeftijd naar ruim 67 jaar. Hierdoor ontstond een gat tussen hun 'militaire pensioen' en de reguliere AOW. Bert Janssen Oldenzaal Gert de Wolf (58) plakt een envelop dicht. De eerdere aalmoezenier van de vliegbasis Twenthe stuurt z'n baton met twee gouden kruisjes, hét ereteken voor jarenlange trouwe dienst, op. Kamerlid Gert- Jan Segers (Christenunie), die hij vertrouwt, krijgt post uit Olden zaal. „Stuur dat roosje ook maar mee", zegt zijn vrouw. Elvira kreeg dat kleinood van Defensie toen Gert was uitgezonden naar Kirgi zië, als steun voor het thuisfront. Gert en drie andere oud-soldaten lachen om de badinerende bijnaam van de baton: 'het jeneverkruis'. Bij de uitreiking krijgt de jubilaris een fles jonge klare omgehangen. Die wordt direct soldaat gemaakt. Om daarna 'het kruis in te gaan', de aan duiding om aan een kruisvormige lamp te slingeren. Zoveel lol als de luitenant-kolo nel ook beleefde bij de uitreiking, zoveel 'pijn' doet het afrukken van zijn onderscheiding. Geestelijk ver zorger De Wolf, Frans Klein Haar huis (65) uit Oldenzaal, Jan Rom berg (65) uit Glanerbrug en Jos Tijdhof (62) uit De Lutte leveren hun insignes in uit protest. Bij het verhogen van de pensi oenleeftijd, is volgens hen geen re kening gehouden met een AOW- gat voor 11.000 soldaten, al dan niet al afgezwaaid, en hun partners. Het viertal trekt volgende week ten strijde. De Tweede Kamer debat teert dan over hun 'soldij'. Het viertal leverde op hun 55ste gedwongen de baret in. Ze krijgen nu een Uitkering Gewezen Militai ren (UGM). In geld: 70 procent van hun laatste verdiende inkomen, tot hun 65ste. Op die 'terugval' reken den ze bij het afzwaaien. Anders ligt dat bij de AOW-leef- tijd. Het gapende gat tussen hun 65ste en hun pensioen (67 op z'n vroegst), voorzagen ze niet. De grootste klap krijgt De Wolf, als jongste en hoogste in rang. Zijn maandinkomen (rond 3.100 euro netto) keldert met 600 euro, vol gens hem twee jaar en drie maan den lang. „Ik verwacht dat de pen sioenleeftijd omhoog gaat naar 68 jaar." Extra zuur: hij onderhoudt een studerende zoon. De drie anderen gaan netto van 1.745 naar 1.340 euro per maand. Vlnr: Frans Klein Haarhuis, Jan Romber, Jos Tijdhof en Gert de Wolf laten hun onderscheidingen zien. foto carlo ter ellen Oud-sergeant-majoor Romberg kan een gepland reisje langs al zijn stand- en oefenplaatsen, van Noor wegen tot Griekenland, vergeten. Ter verhoging van de frustratie is zijn vrouw Jutta pas ontslagen als activiteitenbegeleider bij Ariëns Zorgpalet. Oud-Luchtmacht-adjudant Tijd hof voert een rechtszaak tegen de Minister van Defensie Hennis- Plasschaert (VVD). De Tukker en ondernemingsraadslid van vliegba sis Twenthe wil leeftijdsdiscrimi natie aantonen. Hij levert zijn be- Ik geef mijn medaille het liefst aan VVD- Kamerlid Han ten Broeke. langrijkste medaille in. „Die geef ik het liefst aan Han ten Broeke." Tijd hof leidde het VVD-Kamerlid eer der rond over 'Twenthe'; dat heugt de liberale Haaksbergenaar zich nog, meent de oud-militair. Een onderscheiding die staat voor 36 jaar trouwe dienst; een loopbaan vol herinneringen. Zo lag Tijdhof in december 1975 als mare chaussee in het Drentse veld, pal voor de door Molukkers gekaapte trein in Wijster. Melkveehouders met vol doende grond om hun mest op uit te rijden, hoeven toch geen koeien naar de slacht te bren gen. Zij krijgen alsnog een wet telijke uitzonderingspositie bij de invoering van het fosfaat- rechtenstelsel, dat op 1 januari 2018 ingaat. Laurens Kok Den Haag Een grote Kamermeerderheid schaart zich vandaag achter een voorstel van Christenunie en D66 om boeren met relatief veel grond te ontzien. Aanvankelijk zouden ook deze 'grondgebonden' boeren verplicht moeten bijdragen aan de vermindering van de veestapel, om daarmee de productie van de schadelijke meststof fosfaat om laag te brengen. Dit is nodig om een Europese uitzonderingsposi tie voor Nederlandse melkveehou ders - de zogeheten derogatie - te behouden. ChristenUnie-Kamerlid Carla Dik-Faber is verguld met de steun van onder meer regeringspartijen WD en PvdA en plattelandspartij CDA. „Het korten van boeren die de mest op eigen grond kunnen uitrijden zou een verkeerd signaal zijn. Wij willen een mooie toe komst voor de melkveehouderij." Door het voorstel zullen inten sieve veehouderijen meer koeien moeten wegdoen om aan de eisen te voldoen. Volgens D66-Kamerlid Fatma Koser Kaya is dat eerlijker dan boeren straffen die het mest probleem niet hebben veroor zaakt. PvdA-Kamerlid Henk Leenders spreekt van een 'belangrijke stap De maatregel is voor biologische melkveehouders een steun in de rug voor de duurzame landbouw'. „Wij willen dat biologische boe ren 100 procent worden ontzien. Daarom steunen wij dit voorstel." VVD-Kamerlid Helma Lodders is voorzichtiger. Zij noemt de in voering van het systeem van fos faatrechten een 'heel lastige stap', omdat de veestapel daardoor wordt ingekrompen en uitbrei ding van melkveehouderijen moeilijker wordt. Toch kan zij ook steun geven aan het ontzien van de 'grondge bonden' of'biologische' melkvee houders, omdat die na de inkrim ping van het totaal aantal dieren met dezelfde regels te maken krij gen als de rest. „Het belangrijkste is dat de Nederlandse uitzonde ringspositie veilig wordt gesteld." Daarbij maakt zij een klein voor behoud. „Als Europa die uitzonde ringspositie intrekt, dan moet dit hele systeem van fosfaatrechten alsnog niet worden ingevoerd." Ook het CDA-Kamerlid Jaco Geurts kan akkoord gaan met het nieuwe systeem, inclusief de uit zonderingspositie voor boeren met genoeg eigen grond. Wel hoopt de partij een aantal minder ingrijpende voorstellen aangeno men te krijgen, die moeten voor komen dat sommige boeren tus sen wal en schip raken. Als voor beeld noemt hij boeren die op dit moment al de omschakeling ma ken naar een biologische melkvee houderij, maar al vee hebben afge stoten. Een commissie zou deze 'knelgevallen' soelaas moeten bie den, vindt Geurts. Ook wil hij dat melkveehouders grond van hun gepensioneerde buurman mogen gebruiken om toch binnen de fos faatnormen te blijven. HotelDeTippe 2dgn De Zwaluwhoeve Hotel De Tippe V 1 overnachting o.b.v. logies V 2 dgn toegang tot De Zwaluwhoeve v De Zwaluwhoeve op 100 m. van hotel hoteldeal.nl/K12017 3-daagse stedentrip naar Praag incl. vlucht Hotel Galerie Royale V 2 overnachtingen incl. ontbijt v Retourvlucht Amsterdam - Praag Tip: bezoek het Oude Stadsplein 8 dagen Costa Brava incl. vlucht en huurauto! GHT Aquarium SPA 7 overnachtingen o.b.v. halfpension Retourvlucht vanaf Eindhoven v 8 dagen autohuur incl. verzekering donderdag 1 december 2016 GO -Oud-militair Jos Tijdhof hoteldeal.nl/K12018 hoteldeal.nl/K12019 prijzen p.p. o.b.v. 2 personen in een kamer, excl. reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17