Het zwarte schaap van de familie zwaait nu de scepter in Thailand 16 Hij loopt rond in een topje, gaf zijn hond een hoge rang binnen het leger en verslijt nogal wat vrouwen. Toch is kroonprins Maha Vajiralongkorn (64) formeel benoemd tot koning van Thailand. Kroonprins huwde in het geheim, in een trainingspaken met pantoffels aan de voeten ontrouw met een veiligheids agent. Op zijn latere huwelijk met prinses Srirasmi rust ook al geen zegen. Haar familie wordt ver dacht van corruptie, waarop Vaji ralongkorn zijn vrouw dwingt haar titel af te staan. De twee scheiden en Srirasmi krijgt 50 mil joen euro mee. Momenteel verkeert Vajiralong korn in het gezelschap van Suthida. De voormalige stewar dess van Thai Airways maakt al enkele jaren deel uit van de ko ninklijke entourage en in 2015 krij gen de twee een zoon. Onduidelijk is of het stel is getrouwd. Vajiralongkorn huwde Srirasmi in het geheim. Tijdens die ceremo nie in 2001 draagt hij een trai ningspak en pantoffels omdat as- trologen hem adviseren het simpel te houden. „We waren zeer infor meel gekleed op onze trouwdag. We zaten op de grond in het Non- thaburi-paleis en tekenden de pa pieren die de eveneens eenvoudig geklede ambtenaar van de burger lijke stand had meegebracht", ver telde de kroonprins in een zeld zaam interview met de krant Bangkok Post. In z'n hemd Vajiralongkorn verplaatst zich graag in stijl. Hij heeft twee Boe ing 737's, waarvan er in 2011 één in München aan de ketting wordt ge legd, vanwege een twintig jaar oude schuld van Thailand aan een Duits bouwbedrijf. Vajiralongkorn in Zuid-Duitsland, al weet nie mand precies waarom. Meestal overnacht de kroonprins in een peperdure suite van het Kem- pinski Hotel. Ook bezit Vajira longkorn een twaalf miljoen euro kostende villa aan het Starberger- meer, waar hij de buurman van is schlagerzanger Peter Maffay. Bedenkingen De Thaise overheid maakte eergis teren bekend dat Vajiralongkorn formeel is gevraagd zijn overleden en immens populaire vader Bhu- mibol op te volgen. Bhumibol heeft een bijna goddelijke status. Hij was de stabiele factor in een land waar militairen een felle machtsstrijd voeren en tal van coups zijn gepleegd. Of losbol Vajiralongkorn de rol van koning kan vervullen, valt te bezien. Zelfs vader Bhumibol zou weinig hebben gevoeld voor een beslissende rol voor zijn zoon. De door klokkenluiderssite Wikileaks gepubliceerde geheime rapporten van de Amerikaanse ambassade maken melding van 'ernstige bedenkingen' die de overleden koning heeft bij zijn zoon als troonopvolger. Zijn eigen moeder, koningin Sirikit, noemt Vajira longkorn het zwarte schaap van de familie. „Al kan geen enkele fami lie zonder een zwart schaap", voegt ze eraan toe. Direct na het overlijden van Bhumibol gaan stemmen op om Vajiralongkorns jongere zus prin ses Maha Chakri Sirindhorn op de troon te zetten. De wet verbiedt echter dat een vrouw daar plaats neemt. Dus treedt Vajiralongkorn nu aan. Hoe populair de nieuwe vorst is, blijft gissen. De Thai kunnen niet over de monarchie praten zonder het risico te lopen aange klaagd te worden voor majesteits schennis. Kritische opmerkingen over de koninklijke familie kun nen je zomaar op vijftien jaar cel straf komen te staan. wil zelf de portemonnee trekken, maar uiteindelijk betaalt de Thaise overheid alsnog de openstaande rekening van 30 miljoen euro. Afgelopen zomer verschijnt Va jiralongkorn geheel tegen zijn zin in het Duitse boulevardblad Bild. Op foto's is te zien hoe Vajiralong korn gekleed in een topje aankomt in München. Hij draagt sandalen, zijn strakke spijkerbroek hangt laag op zijn heupen. Op beide ar men zitten gigantische tatoe ages. 'Kan de Thaise prins zich geen overhemd veroorlo ven?', luidt het bijschrift on der de foto. Vajiralong korn brengt veel tijd door F 00 Foo betekent alles voor kroonprins Vajira longkorn. Hij benoemt de poedel zelfs tot luchtmaarschalk en trekt het dier een uniformpje aan. Later verschijnt de hond in een filmpje waarin de kroonprins en zijn toenmalige vrouw Srirasmi haar verjaardag vieren in een openluchtrestaurant. De prinses zit topless aan tafel, met een hoedje op. Als de verjaardagstaart wordt opgediend krijgt Foo Foo een flink stuk en zingt het stel de hond toe. Vajiralongkorn is er dan ook stuk van als Foo Foo in 2015 sterft. Hij kondigt een rouwperi- ode van vier dagen af, terwijl boeddhistische monniken ritue len opvoeren. In zijn jonge jaren is er nog wei nig aan de hand met Vajiralong korn. Hij groeit op bij zijn ouders en zusjes en gaat naar een kost school in Engeland. Daarna ver vult hij zijn plicht in het Thaise le ger. Hij behaalt zijn vliegbrevet en pakt tussendoor een maandje als boeddhistische monnik mee. Huwelijken Zijn kleurrijke leven begint als Vajiralongkorn in 1977 trouwt met Soamsawali, een volle nicht van zijn moeders kant. De twee krij gen een dochter. Al snel verlaat Vajiralongkorn zijn gezin en trekt hij in bij zijn minnares, de actrice Yuvadhida Polpraserth. Met haar krijgt hij vier zonen en een doch ter. Omdat prinses Soamsawali zich hevig verzet tegen een schei ding, duurt het tot 1993 tot de pa pieren zijn getekend. In 1994 trouwt de kroonprins met Yuvadhida. Lang duurt dat huwelijk niet: in 1996 vlucht Yu vadhida met hun kinderen naar Engeland. Vajiralongkorn laat pos ters ophangen rond het paleis waarop hij haar beschuldigt van donderdag 1 december 2016 GO Losbol volgt Bhumibolop Kroonprins Vajiralongkorn ar riveert in München, in weinig meer gekleed dan een topje en een spijkerbroek, en met grote tatoeages op de arm. De Thaise bevolking ziet de nieuwe koning helemaal zitten en koopt massaal schilderijen van Vajiralongkorn voor thuis. FOTO GETTY Gerben van 't Hof Bangkok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16