13 Gedrapeerd in het rood, wit, blauw van de Cubaanse vlag is de as van Fidel Castro begonnen aan een marathon-processie door Cuba. Zo'n 900 kilometer legt de over leden 'Comandante' af voordat hij te ruste wordt gelegd in Santiago de Cuba, de plek waar ooit de eerste schoten klonken van de Cu baanse revolutie. De route volgt de weg die de bebaarde guerrillastrij ders in 1959 zelf aflegden in hun overwinningstocht naar hoofdstad Havana. Castro overleed afgelopen vrijdag. Sindsdien bewijzen duizenden in woners hem een laatste eer op het Plein van de Revolutie in Havana. Het plein heeft een grote symboli sche betekenis. Hier hield de voor malige Cubaanse leider zijn einde loze redes. Ook tijdens 'zijn laatste reis' staan er tienduizenden mensen langs de kant van de weg. Velen zwaaien met een kleine Cubaanse vlag en juichen. De urn met Castro's as wordt rond gereden in een glazen kist op een aanhanger achter een jeep van het le ger. „Fidel is alles voor Cuba. We gaan hem enorm missen", zegt de 83-jarige Guillermo Cadiz die nog vocht in het leger van de rebellen, te gen persbureau Reuters. „Er is nie mand zoals hij", zegt hij in zijn rol stoel, 155 kilometer ten oosten van Havana als zijn 'commandant' lang zaam voorbij rijdt. Zondag komt de urn aan in Santiago de Cuba waar de as zal worden begra ven. Daarmee komt een eind aan ne gen dagen van nationale rouw. Tot die tijd blijven scholen en overheids gebouwen dicht, zijn honkbal wedstrijden opgeschort, wordt er in het hele land geen alcohol verkocht en klinkt er uit de cafés geen salsa- muziek. Dinsdagavond was er een grote herdenking op het Plein van de Re volutie in Havana. Hier spraken lei ders van bevriende landen zoals de Venezolaanse president Maduro en de Zuid-Afrikaanse president Zuma de menigte toe. Afscheid 'Comandante' AA De dood van Fidel Castro wordt massaal herdacht op het Plein van de Revolutie in Havana. FOTO REUTERS Een meisje toont de tekst 'ik ben Cuba, Fidel, de revolutie', fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13