8 Verbod op sissen naar vrouwen ZAAD GEZOCHT Nederland heeft een schreeuwend tekort aan spermadonoren. Wervingscampagnes leveren niks op en de wachtlijsten in klinieken groeien, blijkt uit onderzoek van deze krant. Steeds meervrouwen bestellen daarom donorzaad uit Denemarken om hun grote kinderwens te vervullen. Het Amsterdamse stadsbe stuur wil een einde maken aan straatintimidatie. Zo wordt bij voorbeeld gesis strafbaar als het aan het college van burge meester en wethouders ligt. Onderzoek van de gemeente toont aan dat van ruim dui zend ondervraagde Amster damse vrouwen 59 procent het afgelopen jaar een of meer vor men van straatintimidatie heeft ervaren. Het gaat dan bij voorbeeld om nafluiten, nasis- sen, naroepen, agressief om seks vragen, achternalopen, betasten of in het nauw drij ven. Onder vrouwen van 15 tot 34 jaar heeft zelfs 83 procent hier last van. Het college steunt een initia tiefvoorstel van de WD en het CDA en wil hiermee zichtbaar maken dat Amsterdam 'geen enkele vorm van straatintimi datie tolereert'. Het handhaven is ingewikkeld, omdat er be wijs moet zijn van een overtre ding. Het stadsbestuur wil anonieme toezichthouders in zetten die actief moeten optreden. Het beste antwoord op de verschrikkingen van vorig jaar is positieve kunst 16 jaar cel dreigt voor corrupte douanier Het Openbaar Ministerie heeft gisteren zestien jaar cel geëist tegen de van corruptie verdachte douanier Gerrit G. (56) uit Kwintsheul. Hij zou in de periode 2013-2015 con tainers met drugs in de Rot terdamse haven doelbewust hebben doorgelaten. Daar mee zou hij 3,5 miljoen euro hebben verdiend, aldus het OM. De douanier was belast met de selectie en risicoana lyse van containerzendingen. ANWB druk door koude Veganist boos over bankbiljet Kind rekent niet best meer e opslagtanks met vloeibare stikstof in het laborato rium van het Aca demisch Medisch Centrum (AMC) herbergen genoeg ingevroren do norzaad om een nieuwe wereldbevolking te verwek ken. Maar zo simpel is het niet. Met de richtlijn van maximaal 25 kinde ren per donor en steeds meer alleen staande vrouwen die zaad zoeken, schiet de voorraad Nederlands sperma tekort. In het Centrum voor Voortplan- tingsgeneeskunde blijft het in de twee 'masturbatoria', kamertjes waar mannen zich kunnen terugtrekken om sperma te doneren, stil. Het AMC plaatste tevergeefs advertenties in kranten en studentenbladen. Vorig jaar voerden medewerkers met kar tonnen 'zaadcellen' op de 'donor boot' mee op de Gay Pride. Het resul taat van deze wervingsactie: nul. Momenteel zijn in Nederland 297 algemene donoren actief. Hoe groot de vraag is, is niet bekend. Onder zoek in 2013 wees uit dat jaarlijks zo'n 900 nieuwe vrouwen aanklopten voor een behandeling met donor zaad. Dat zullen er nu minstens 1.000 zijn, schat gynaecoloog Monique Mochtar, voorzitter van een werk groep die zich binnen vakvereniging NVOG bezighoudt met ei- en zaad celdonatie. De wachttijd in klinieken varieert van 2 maanden tot 1,5 jaar. Dat de campagnes niet aanslaan, We maken afspraken op basis van vertrouwen. Wij zijn geen donorpolitie heeft deels te maken met het schim mige imago. Natuurlijk hangen in het masturbatorium tv-schermen en lig gen Playboys in het rek. Maar dono ren zijn geen vieze mannetjes die on der het genot van een pornofilm en seksblaadjes even een potje komen vullen. „Een spermadonor wil echt iets voor zijn medemens doen", zegt Mochtar. „Soms hebben ze in hun ei gen omgeving meegemaakt dat ie mand moeite heeft een kinderwens te vervullen." Bovendien wordt meer dan de helft van de donoren die zich aanmelden, afgewezen. Vaak omdat de kwaliteit van hun zaad onvol doende is na het ontdooien. In het AMC gingen vorig jaar slechts acht van de 29 aangemelde mannen door. Afhaken Er zijn mannen die afhaken omdat ze het niet zien zitten dat een kind vanaf zijn 16de jaar contact kan leg gen met de donor. En heel soms zijn er mannen die vooral de kick voelen om zoveel mogelijk kinderen op de wereld te zetten. „Maar daar prikken onze psychologen doorheen", zegt Mochtar. „Sperma doneren is een life time commitment. Daarom vragen we hoe ze ertegenover staan als een do norkind hem later wil ontmoeten. En hoe vindt een nieuwe partner het dan als ze droomt van een eerste kindje met jou, terwijl je al een paar donorkinderen hebt?" Ook Ties van der Meer (38), vijfjaar lang donor en met inmiddels twaalf kinderen op zijn naam, moest het zijn vriendin uitleggen. Maar wat hem het meeste raakt: „Je zet kinde ren op de wereld en voelt je verant woordelijk voor hun welzijn. Dat ze groot worden op een goede plek en niet alleen maar omdat er een sterke kinderwens is." Volgens hem vinden veel mannen dat spermaklinieken daar niet secuur mee omgaan. „Klinieken en artsen hebben zo lang gesjoemeld met zaad, zeker tot 2004 toen het nog mogelijk was om anoniem te doneren. Maar ook daarna is er van alles misgegaan", weet hij uit de verhalen bij zijn Stich ting Donorkind. Transparantie Nog altijd is transparantie ver te zoe ken bij de meerderheid van de klinie ken, die in de ogen van de Inspectie voor de Gezondheidszorg hun admi nistratie redelijk op orde hebben. Ze woensdag 30 november 2016 GO AMSTERDAM EEN NACHT IJS Niet over één nacht ijs gaan, luidt het gezegde. Gisteren - en vandaag ook nog even - ging het tóch op de schaatsbaan in Ammerstol. Al was het een flinterdun opgespoten laagje ijs. De nacht van maandag op dinsdag was de koudste herfstnacht sinds 1998 met - 8 graden Celsius in De Bilt. Afgelopen nacht was ook nog koud, maar de komende dagen gaat het weer kwakkelen. De echte winter is nog ver weg. foto pim mul ROTTERDAM Kunstenaar Philipp Geist geeft tijdens de jaarwisseling een lichtshow bij de Keulse Dom. Vorig jaar werden daar honderden vrouwen beroofd en seksueel geïntimideerd. DEN HAAG De ANWB heeft het razend druk door de winterse tempe raturen. Door de kou doen veel auto mobilisten een be roep op de wegen wachters. Normaal gesproken helpt de dienst per dag on geveer 3000 men sen met pech, gis teren waren dat er meer dan 5000, aldus een woord voerder. Moeilijk heden zijn er vooral met accu's, vast gevroren deuren en bij het starten. t(0«5 5 3297 LONDEN Duizenden Britse dierenvrienden zijn woedend over het nieuwe briefje van 5 pond. In het plastic waar het bankbiljet van is gemaakt zit dierlijk vet, beves tigt de Bank of Eng land. „Dit is onac ceptabel voor mil joenen veganisten", klinkt het woedend. DEN HAAG Nederland telt maar weinig basisschool leerlingen die uit blinken in rekenen en natuuronderwijs. Ondermaatse pres taties zijn echter zeldzaam. Uit een wereldwijd rapport blijkt dat de Neder landse kinderen in twintig jaar niet zo slecht hebben ge scoord als vorig jaar. De Verenigde Sta ten, Engeland, Noor wegen en Hongkong hebben ons land de afgelopen jaren in gehaald. EEN KINDERWENS Maar geen man. Wat nu? 26 NOV IN DE WACHT Tekort aan donoren in klinieken VANDAAG Angstig stil Francine Wildenborg Hanneke van Houwelingen Tonny van der Mee —Monique Mochtar Het donorschap raakt Ties van der Meer: „Je zet kinde ren op de wereld en voelt je verantwoorde lijk voor hun welzijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8