SGP: straf helemaal uitzitten 'Haatprediker' blijft onder loep veiligheidsdiensten 7 Gemeente geeft toestemming voor bouw binnen uniek erfgoed De molenaars van Kinderdijk lopen te hoop tegen nieuwbouw tussen de molens. Een bijna zes meter hoge 'educatieschuur' staat ingetekend op een van de beroemdste plekken van het gebied. Horizon vervuiling, vinden de molenaars. De rechter beslist. De Stichting Werelderfgoed Kin derdijk (SWEK) wil de schuur bou wen om er bijvoorbeeld schoolklas sen te ontvangen voor lessen over het gebied en de werking van de molens. De molen ernaast wordt verbouwd tot bezoekmolen voor toeristen. De molenaars gruwen bij de gedachte aan de vijf en een halve meter hoge schuur. „De Kinder- dijkse ansichtkaart wordt met de komst van die schuur voor eeuwig bedorven", zegt molenaar Cor den Boer. Toestemming De schuur staat ingetekend op één van de beroemdste plekken van het gebied. Dagelijks poseren honder den toeristen er voor een foto, met op de achtergrond een rij van vijf molens. Bij de voorste van dat quin tet moet het omstreden bouwsel komen. De gemeente heeft tot ver bijstering van de molenaars en veel Kinderdijkers al toestemming ge geven, omdat het past in het nieuwe bestemmingsplan dat bin nen afzienbare tijd van kracht wordt. Voorzitter Johan Velthuizen van de Belangenvereniging Leef baarheid Kinderdijk is onthutst. „De schuur is veel te groot en te hoog. Het ziet er gewoon niet uit. Jarenlang was volkomen terecht het beleid dat er niets binnen de zicht lijnen gebouwd mocht worden, maar als er straks iets in de zichtlijn staat is het die schuur wel. Die wordt bijna zes meter hoog." Ter vergelijking: de molens zijn inclu sief wieken 29 meter hoog. Velthuizen heeft met brieven aan de wethouder en de burgemeester geprobeerd hen op andere gedach ten te brengen, maar dat is niet ge lukt. De enige manier om de plan nen eventueel nog te dwarsbomen is een gang naar de rechter. „Dus dat gaan we nu doen. Als we de SWEK hun gang laten gaan, staat het gebied binnen de kortste keren vol met allerlei gebouwtjes om be zoekers te ontvangen", zegt Velt huizen. In de zomer kan ik met de luiken dichtgaan zitten Buurman Den Boer wijst er verder op dat toeristen straks letterlijk in zijn achtertuin staan. „Nu mogen ze hier nog niet komen, maar straks dus wel. Dan kan ik in de zomer met de luiken dicht gaan zitten, want iedereen heeft natuurlijk een camera bij zich. Daar gaat onze pri vacy." Jaarlijks komen meer dan 300.000 betalende bezoekers uit alle uithoeken van de wereld naar Kinderdijk. Zorgvuldig SWEK-voorzitter Cees van der Vlist wuift de beschuldiging weg dat hij als een olifant door de por seleinkast zou lopen. „Ik zou willen dat iedereen zo zorgvuldig met dit gebied omging als wij. We hebben nog nooit iets illegaals gedaan en dat willen we ook helemaal niet. Ie dereen kijkt mee bij wat we hier doen; niet alleen de gemeente en de provincie, maar ook de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en zelfs de Unesco." Het gebied staat im mers op de Unesco Werelderfgoed- lijst. Hij reageert getergd op de kritiek. „Het gemak waarmee gereageerd wordt.Alsof wij hier zitten om de boel te verpesten. Er zijn regels en daar houden we ons aan." Hij wijst erop dat bij de molen altijd een even grote schuur gestaan heeft, al was die lager dan de geplande. „Maar het grootste deel van de schuur is lager dan 5.59 meter." Nog niet bekend is wanneer de rechtbank de kwestie behandelt. „Ik heb er alle vertrouwen in dat het goed uitpakt", zegt Van der Vlist. SGP-leider Kees van der Staaij stelt dat 'er breed onbegrip in de sa menleving' is en haalt daarbij de vrijlating van Pim Fortuyn-moor- denaar Volkert van der G. aan. Die werd veroordeeld tot 18 jaar cel, maar kwam na 12 jaar vrij. „Het blijft moeilijk om uit te leggen waarom iedere veroordeelde hier voor in aanmerking komt." Sinds 2008 geldt wel dat gedeti neerden zich in de gevangenis goed moeten gedragen. Ook zijn de voorwaarden tijdens hun ver vroegde vrijlating strenger gewor den. Van der Staaij: „Maar in de praktijk is het een recht dat je wordt vrijgelaten als twee derde van je straf erop zit, tenzij er écht stront aan de knikker is." WD, PW, CDA en Christen- Unie doen in hun verkiezingspro gramma ook voorstellen voor aan passingen aan de voorwaardelijke invrijheidsstelling.CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburg vindt echter dat een gevangene wel iets eerder vrij moet kunnen komen. „Alleen wel veel korter dan nu en alleen als het echt verdiend is." Vanzelf vrij na twee derde celstraf niet uit te leggen Hoogleraar strafrecht Anton van Kalmthout is kritisch op het voor stel van de SGP. Hij denkt boven dien dat rechters gaan anticiperen op wijzigingen in de wet. „Als een groter deel van de straf in de ge vangenis moet worden uitgezeten, gaan rechters misschien wel kor tere straffen opleggen." Dat veel politieke partijen wil len morrelen aan de voorwaarde lijke invrijheidstelling baart de hoogleraar zorgen. „Dat is vooral gestoeld op het sentiment dat wij in Nederland te laag straffen. Dit is echter onzin als je naar de cijfers kijkt. In veel Europese landen zijn de straffen lager. En in een aantal landen vindt de vrijlating al plaats na een derde of de helft van de op gelegde straf." Twee jaar geleden beloofde toenmalig staatssecretaris van Jus titie Fred Teeven al onderzoek te doen naar het automatisme van vervroegde vrijlating. Dat onder zoek blijkt nooit te zijn uitgevoerd. VEENENDAAL De omstreden Nederlands-Marokkaanse imam El Alami Amaouch is vanuit België naar Marokko vertrokken. Neder land houdt echter scherp in de ga ten of hij via die omweg mogelijk alsnog naar Nederland komt. De imam werd door België uit gewezen omdat hij zijn volgelin gen zou hebben aangezet naar Sy rië te vertrekken om te gaan strij den. Ook zou hij opruiende pre ken hebben gehouden waarin hij onder meer pleitte voor het afsnij den van de tong van een (secu liere) dichter. Hij woonde de afge lopen jaren in de buurt van Ver- viers, een plek van waaruit meer dere jongeren naar Syrië vertrok ken. De Belgische staatssecretaris Theo Francken (Asiel en Migratie) noemde hem 'gif voor moslimjon geren'. El Alami Amaouch, ook bekend als Shay Alami Abu Hamza, moest voor 5 december België verlaten. Francken bevestigde gisteren dat hij vertrokken is en naar Marokko is gevlogen. Het Nederlandse ministerie van Veiligheid en Justitie stelde voor zijn vertrek al dat de imam'scherp in de gaten gehouden zal worden'. De politie kreeg eerder een mel ding binnen dat Amaouch ook op meerdere plekken in Veenendaal heeft gepreekt. De politie kon hem niet tegenhouden omdat hij ook de Nederlandse nationaliteit heeft. Een veiligheidsbron stelt nu dat een eventuele terugkeer naar Ne derland én zijn preken niet kun nen worden verboden, zolang de imam zich aan de wet houdt. „Wanneer hij strafbare feiten pleegt, wordt hij aangehouden", zei een woordvoerder van de NCTV eerder. woensdag 30 november 2016 GO 'Ansicht uit Kinderdijk bedorven' Albert Sok Kinderdijk Molenaar Cor den Boer Veroordeelde criminelen moe ten niet langer automatisch vrijkomen als twee derde deel van hun straf erop zit. Dat vindt de SGP, die de vervroegde vrij lating wil afschaffen. Een Ka mermeerderheid van VVD, PVV, CDA en de Christenunie wil de huidige praktijk van vervroegde vrijlating ook aanpakken. Tobias den Hartog Hanneke Keultjes Den Haag —Kees van der Staaij Bouwschets op schaal van de bezoekersschuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7