Winkeliers in Hulst vormen collectief Woongoed wil tot2030 duizend woningen afbreken 7 INBURGEREN MEER DAN EEN TAAL LEREN Wie een verblijfsvergunning krijgt, moet inburgeren. Dat het op een leuke manier kan, bewijst PIBLW-Reïntegratie. De organisatie scoort landelijk hoog. zv MANSOUR KARRAZ Wat hebben jullie van daag voor nieuws", vraagt docente Sevil Roes aan haar klas met tien cursis ten. „Het was vannacht acht gra den, de koudste nacht sinds 1998", zegt één van de leerlingen. „Je be doelt min acht graden", zegt Sevil vriendelijk. Er wordt geknikt, ie dereen luistert aandachtig mee. De leerlingen van Sevil zitten in de examenklas, een paar klasloka len verderop zitten cursisten die pas sinds een halfjaar Neder landse les krijgen. Ze leren woor den en maken zinnen aan de hand van plaatjes. De cursisten bij PIBLW-Reïntegratie in Terneuzen zijn van verschillende leeftijd, achtergrond en komen uit onder meer Congo, Syrië, Afghani stan en Eritrea. Eén ding hebben ze gemeen: ze willen allemaal graag het inburgeringsexamen ha len. PIBLW (spreek uit: pibbel) helpt mensen met een verblijfs vergunning met inburgeren. En de organisatie doet dat heel goed: het gemiddelde slagingspercentage van het inburgeringsexamen was het afgelopen jaar 91 procent. Lan delijk is dat een stuk minder, 65 procent. Dat staat in de jaarlijkse rapportage van keurmerk Blik op Werk. Het keurmerk houdt bij hoe aanbieders scoren op het gebied van inburgeringscursussen en wat de tevredenheid van de cursisten is. PIBLW heeft in Zeeuws-Vlaan- deren ruim driehonderd cursisten die de organisatie gemiddeld een 8,7 geven. „Dat zit hem in de persoonlijke De cursisten scoren goed door persoonlijke aandacht aandacht", zegt directeur Peter van den Kieboom. Zo krijgt iedere cursist een zogenoemde casema nager toegewezen, waar hij of zij bij terecht kan met zorgen of pro blemen. Als de docenten proble men signaleren, wordt dat ook doorgegeven. „We zijn één van de weinige organisaties die op deze manier werken. De casemanager heeft zelf vaak ook een achter grond als vluchteling en houdt ook contact met de gemeente en bijvoorbeeld Vluchtelingenwerk", legt Van den Kieboom uit. Het voordeel daarvan is dat de leerling meer rust heeft in de les en zich dus ook beter kan concentreren. „Ook zoekt de casemanager con tact als de leerling niet naar de les is geweest. We zitten er kort op." Dat veel leerlingen slagen voor het examen, is voor PIBLW nog niet voldoende. Zo houdt de orga nisatie een jaarlijkse inburge- ringsdag voor alle statushouders in Zeeuws-Vlaanderen en helpt ze hun plekje in de maatschappij te zoeken. „Een diploma is mooi, maar de taalkennis mag daarna niet verzwakken. We stimuleren de cursisten om bij een vereniging te gaan of vrijwilligerswerk te doen." Ondernemers rond de basiliek in Hulst verenigen zich. De winkeliers willen op die manier het gebied, dat vroeger hét winkelgebied van de stad was, meer in de picture krij gen. Ze hebben zich verenigd in het collectief Rondje rond de Kerk. Rond de kerk bevinden zich ruim twintig winkels. Ze worden echter vaak overgeslagen door het winke lend publiek, omdat de winkels niet op de looproute Gentsestraat- Steenstraat liggen. De onderne mers van Rondje rond de Kerk pre senteren zich op 9 december tij dens de Xmas Shoppingnight, de opvolger van de geflopte kerst markt in Hulst. Monique de Bruijn benadrukt namens de onderne mers dat Rondje rond de Kerk géén nieuwe ondernemersvereniging is, maar een collectief dat samen acties organiseert zodat de winkels meer aandacht krijgen. „Het zou kunnen dat we dat in de toekomst tijdens grote evenementen als de Vesting- dagen weer doen." Een stempelkaart behoort tot die acties. In elke zaak kunnen bezoe kers een stempel krijgen. Bij een volle kaart maken ze kans op een cadeaubon. Ook wordt ingehaakt op de Walk of Hope van Mascura. Boud Bakels, teamcoach sociaal beheer bij Woongoed, vertelde dit maandagavond op een dorpsraad vergadering in Westdorpe. Hij was gevraagd om uitleg te geven over het besluit van Woongoed om 22 verouderde woningen in West dorpe af te breken. Veel huizen van Woongoed zijn relatief oud en aan vervanging toe, zoals in Westdorpe, maar er speelt meer, gaf Bakels aan. De wooncor- poratie moet rekening houden met het dalend inwonertal in Zeeuws-Vlaanderen en de vraag naar huurwoningen. Die is niet zo groot, omdat koophuizen in Zeeuws-Vlaanderen relatief 'goedkoop' zijn. Het aantal men sen dat gezien hun inkomen een huurwoning kan krijgen, is ook beperkt. Bezoekers van de dorpsraad toonden begrip voor Bakels' ver haal. Wat kritiek was er wel te ho ren, maar een bewoonster erkende ook dat haar woning aan de Lin- denlaan erg tochtig en moeilijk te verwarmen is. Alleen aan de Lin- denlaan komen overigens acht le- vensloopbestendige, energiezui nige woningen terug. Nu staan er tien. Aan de Beatrix- en Wilhelmi- nastraat gaan twaalf woningen weg, waarvoor voorlopig niets in de plaats komt. Dat baarde bezoe kers zorgen. Woongoed heeft eerder in Westdorpe woningen aan de Sin gel gesloopt waarna een grasveld is ingezaaid. „Geen gezicht", zei dorpsraadvoorzitter John Smael. Bakels beloofde terug te komen om te praten over verfraaiing van de Singel en de lege gaten. woensdag 30 november 2016 Een diploma halen in eigen tempo Mansour Karraz (19), cursist. „Het is rustig en gezellig in de klas en het voelt alsof we alle maal familie zijn. Als ik mijn examen heb gehaald, wil ik naar de universiteit. Ik ben nu één jaar in Nederland en heb in Syrië een diploma gehaald dat gelijk staat aan vwo. Als ik het inburgeringsexamen heb gehaald, wil ik medicijnen gaan studeren. Of tandarts worden. Nu heb ik naast de lessen een bijbaan bij Albert Heijn." Sophie Stockman Terneuzen -Peter van den Kieboom Sevil Roes, docente. „Mijn col lega's en ik willen de cursisten gemotiveerd houden en voor een goede sfeer zorgen in de klas. Veel mensen hebben zorgen of problemen, daar hebben we begrip voor. Ik ge loof dat als leerlingen zich goed voelen in de klas, het leren ook veel beter gaat. De cursisten helpen elkaar ook en verbeteren elkaar, leder een werkt op zijn eigen niveau maar we doen ook veel klassi kaal." Bob Maes Hulst Woningcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen wil tot 2030 duizend huurwoningen slopen en vijf- a zeshonderd huizen ervoor terugbouwen. Harmen van der Werf Westdorpe In de examenklas van Sevil Roes werken de leerlingen op hun eigen niveau, foto's camileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74