De toekomst is nul op de meter Energiezuinig bouwen krijgt Zeeuwse leest Almanak M 2 FIETSENDIEFSTAL GESTOLEN FIETS Bij het station in Vlissingen, één van de 122 'hotspots' voor fietsendieven, loopt Merel Schillemans naar de trein. In Bergen op Zoom wacht een leenfietsje. Haar eigen rijwiel is gestolen. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Auto£ Vermeulen Commentaar Woningbouwcorporatie RWS maakt haar huurwoningen in Wemeldinge energiezuinig. Op twee manieren. De sim pele variant is betere isolatie. De grote ingreep is een zo genoemde Nul-op-de-Meter-renovatie (NoM). Na zo'n uitgebreide verbouwing heb je geen gasaansluiting meer nodig. Dit project lijkt nauwelijks anders dan de vele energiebesparende maatregelen die overal worden genomen. Het bijzondere van de Zeeuwse aanpak is het samen leren. Aannemers en woningbouwverenigingen trekken samen op. Dit moet uiteindelijk leiden tot een Zeeuwse standaard voor het efficiënt aanpassen van oude huurhuizen. Zo'n norm heeft een breed effect. Huurders kunnen rekenen om maximale energie besparing tegen minimale kosten. Bouwverenigingen hoeven niet allemaal het wiel uit te vinden. Bouwbedrijven op hun beurt heb ben een uniek instrument om de Zeeuwse markt te bedienen en af te schermen voor concurrenten. Het is onwaarschijnlijk dat dit project ineens allerlei nieuwe in zichten in milieuvriendelijk verbouwen zal opleveren. Maar als het gevolg is dat alle oudere huurwoningen in Zeeland snel drastisch worden verbeterd, is het wel een doorbraak. Dan wordt de huursec tor een voorbeeld voor elke huizenbezitter. Dat is hard nodig. Want ondanks alle moderne technische mogelijkheden zijn er nog veel te weinig NoM-woningen, of huizen die zelfs energie léveren. Met elk huis dat zonder gas kan, wordt Nederland minder afhankelijk van fossiele brandstof uit binnen- en buitenland. Ondertussen zijn de kosten van een totale NoM-renovatie nog zeer hoog. Omdat stan daardiseren het wondermiddel is en omdat subsidies een belang rijke rol spelen, moet Zeeland ook leren van ervaringen buiten de provincie. Daarom is het goed dat dit project is ingebed in het lan delijke actieplan Stroomversnelling. Zeeuwse huursector wordt wellicht hét voorbeeld voor iedere huizenbezitter „We zijn het niet gewend om elkaar een kijkje in de eigen keuken te gunnen, maar het energiezuinig bouwen en verbouwen is de toe komst", zegt Martijn van Sabben, voorzitter van Bouwend Zeeland en directeur van aannemingsbe- drijfFraanje. In Wemeldinge worden in op dracht van RWS en Marsaki tien woningen door Fraanje aangepakt. Vier krijgen betere isolatie, 'schil- renovatie' genoemd, en zes wonin gen de uitgebreide Nul-op-de-Me- ter-renovatie (NoM). In het laatste geval krijgt de woning zonnepane len op het dak en een slim installa tiesysteem waarin lucht wordt op- Bewoners betalen per maand 60 euro meer huur, maar besparen 120 euro op de energienota gewarmd. Een gasaansluiting is niet meer nodig. „We gaan in Wemeldinge goed meten om de effecten van de maat regelen in beeld te krijgen", aldus Maarten Sas, directeur van RWS. De gegevens worden met andere woningcorporaties gedeeld. ALMANAK Die Walcherse zal nooit meer een apparaatje gebruiken om ge zichtsharen te verwijderen. En ze kan haarfijn uitleggen hoe dat komt. „Ik heb me er één keer toe laten verleiden om zo'n ding te gebruiken", bekende zij onlangs. „En nergens heb ik nu meer haargroei dan op die plekken waar ik dat apparaat heb ge bruikt." Haar klaagzang kwam recht uit het hart, net als haar conclu sie. De woordkeus was echter ongewild haarscherp: „Ik heb er spijt van als haren op mijn hoofd." Riolering Clinge op de schop Expositie Pieter de Bodt Gemeente over op digitale post ZAAMSLAG Beste makelaar komt uit Zaamslag en weer meegenomen." De HZ- studente zelf zag haar eigen fiets vorige week voor het laatst. Vijf jaar geleden kreeg ze de fiets ca deau, toen ze voor het eerst naar de middelbare school ging. „Een heel fijne fiets, met acht versnel lingen", zegt ze met een blik die verraadt dat ze hem echt mist. „Donderdag, toen ik terugkwam op het station in Bergen op Zoom, was hij nergens meer te beken- Een vriend zag zijn gestolen fiets staan en heeft hem terug gestolen nen." Er is inmiddels aangifte ge daan van de verdwijning van de wit-parelmoeren Batavus Mambo Spring. Merel: „Van morgen kreeg ik een mailtje van de politie, dat de aangifte verwerkt wordt. Ik verwacht er verder niet veel van. Ik denk dat mijn fiets al lang op Marktplaats of zo is aangeboden door iemand die geld nodig heeft voor cadeautjes of zo." Zelf heeft Merel het geld ook niet op haar rug groeien. „Misschien dat er een tweede- of derdehandsje in zit. Voorlopig rij ik op een vouwfietsje dat we Niet één, maar twee of meer sloten zitten er om veel van de fiet sen die bij het station in Vlissingen staan. „Altijd dubbel op slot", zegt de jonge vrouw die haar fiets par keert voor ze naar de trein sprint. Aan de fietsen die om het station heen geparkeerd staan, zitten op vallend veel kabelsloten die niet meer in gebruik lijken. Sleuteltjes verloren, of zijn het fietsen die ooit gestolen zijn en door hun nieuwe baasjes van een ander slot voorzien zijn? „Een vriend van mij heeft zijn eigen fiets teruggestolen", weet Merel. „Hij zag hem opeens ergens aan een paal staan met een ket ting eromheen. Die heeft hij doorge zaagd woensdag 30 november 2016 S3 Aannemers en woningcorpora ties willen van elkaar leren hoe ze het energiezuinig maken van oudere woningen efficiënter en goedkoper kunnen uitvoeren. Gedeelde ervaringen moeten leiden tot een 'Zeeuwse stan daard', die 'energiezuinig wonen' binnen ieders bereik moet bren gen. Theo Giele Goes Tip? redactie@pzc.nl CLINGE Ook Clinge ontkomt niet aan werken aan de riole ring. Volgend voorjaar krijgen de Koningin Julia- nastraat, Prins Bernhard- straat en een gedeelte van de Beatrixstraat nieuwe riolering, omdat de huidige dringend aan vervanging toe is. Daarna wordt er herbestraat met gebruikte straatklinkers en nieuwe stoeptegels. In januari start Delta alvast de voorbereidende wer ken aan de kabels en lei dingen. TERNEUZEN Met een feestelijke mid dag wordt vrijdag vanaf 12.30 uur in het Terneu- zense stadhuis een bij zondere expositie ge opend: 'Pieter de Bodt (1916-2013), neergestre ken in het Zeeuws- Vlaamse land'. Speciaal welkom zijn de vele cur sisten die les volgden bij De Bodt. Hij verhuisde in 1961 met zijn gezin uit Den Haag naar Zaamslag om in alle rust te kunnen werken. De tentoonstel ling is te zien tot 2 ja nuari. TERNEUZEN Inwoners van Terneuzen kunnen meer gemeente lijke digitale post ver wachten. De gemeente heeft zich aangesloten bij de berichtenbox van mijn.overheid.nl. Wie de box op de website acti veert, krijgt allereerst via die weg herinneringsbrie ven voor verlopen reisdo cumenten. Wie de box niet activeert, krijgt alles per post. Reham Makelaars en Taxateurs uit Zaamslag is door Vastgoed uitge roepen tot 'beste ver koopmakelaar van 2016'. Bij de wedstrijd kunnen consumenten hun stem uitbrengen. Vastgoed is een plat form voor makelaars. Dat reikt jaarlijks lande lijke prijzen uit in ver schillende categorieën. I k was zo n Ondine van der Vleuten -Merel Schillemans Merel Schillemans FOTO RUBEN OREEL Pearyweg 6 14462 GT GOES (0113) 56 18 12 www.autovermeulen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72