7 TONEEL ZIERIK SPEELT KLASSIEK DRAMA NORA Theatergroep Zierik probeert het nog één keer. Vrijdag 13 januari is de uitgestelde première van de klassieker Nora. Mits hoofdrolspeler Mels Hoogenboom niet weer een hartaanval krijgt. Nora (Een Poppenhuis) De wonderbaarlijke we deropstanding van Mels Hoogenboom, zou zo maar de titel kunnen zijn van een theaterstuk. Over een doodgewone man uit Burgh- Haamstede, die op een doodge wone dag uit het niets voor dood neerviel. En toch weer op stond. Tot twee keer toe. Hij spreidt z'n armen en grijnst er zijn kenmerkende gri mas bij: „Maar ik ben er nog en ga gewoon verder met het le ven. Het heeft voor mij geen zin om te denken wat als... Wat als er geen computerstoring op mijn werk was geweest? Wat als ik toen wél even naar de duinen was gegaan om de tijd te doden voor een wandeling? Maar zo was het niet. Ik ben toch eerst gaan sporten bij Laco en het is gelopen zoals het is gelopen. Achteraf was er voor mij geen betere plek om die hartstilstand te krijgen dan daar. De mensen bij Laco zijn gelijk begonnen met reanimeren en binnen zes minuten was de ambulance er. Van de arts heb ik begrepen dat 90 procent een hartstilstand niet overleeft. Die overlevings kansen stijgen al tot 20 a 25 pro cent als direct kan worden be gonnen met reanimatie. En van die overlevenden komt één pro cent er zo goed uit zoals ik er nu ben uitgekomen. In het zieken huis hebben ze mijn lichaams temperatuur op een ijsbed te- ruggekoeld tot 33 graden Cel sius en mij zo twee dagen in coma gehouden. Meestal ont staat er wel iets van schade door gebrek aan zuurstof. Maar dat is bij mij door het snelle ingrijpen niet het geval geweest." Weer die grijns. „Dus ja, de omstan digheden waren perfect, zeg maar. Als het dan toch moest gebeuren, dan daar, op dat mo ment." En toch is Mels er de man niet naar om in het toeval te geloven. Anderhalfjaar geleden maakte hij zich met zijn medespelers van theatergroep Zierik op voor de première van de Noorse klas sieker Nora. Tien dagen voor dat moment wordt de boom uit Burgh-Haamstede geveld door een hartinfarct. De voorstellin gen worden afgelast. Mels krijgt twee stents om de vernauwing in de kransslagaders op te hef fen en pakt z'n oude leventje weer op. Al snel speelt hij net zo energiek in meerdere toneel producties, ondanks dat zijn hart voor 70 procent aan capaci teit heeft ingeboet. Ondertus sen werkt hij (tussen alle strandwandelingen met vrouw Annelies en zoon Floris door) in sportcentrum Laco aan zijn conditie. Het gaat hem goed en besloten wordt Nora een her kansing te gunnen. Tot Mels motor vijf weken geleden op nieuw in de soep loopt. Dit keer geen infarct door een verstop ping, maar een acute stilstand. Het is die 24e oktober wederom tien dagen voor de première van Nora.... Hij rekent dat moment voor als sinister feit dat niet zou mis staan als bouwsteen van een onvervalste Hitchcock, en lacht er breeduit om. Want Zierik gaat het nog een dérde keer proberen met Nora. Hoewel som- ginnen te vrezen sieke drama van Hendrik Ibsen uit 1879 'vervloekt' is, wil Mels het nu eindelijk eens op de planken zetten. „Dan hebben we het maar gehad! Het is Hil- degards grote rol. Daar heeft ze al die tijd zo verschrikkelijk hard voor gewerkt. Het kan niet zo zijn dat het aan het stuk ligt. Daar geloof ik niet in. De pre- Het kan niet zo zijn dat het aan het stuk ligt. Daar geloof ik niet in mière is vrijdag 13 januari, de eerste dag die beschikbaar was in het MFC rond het weekend. Tsja... We doen het er écht niet om! Ik denk wel dat die derde januari voor mij een beetje gekke dag zal worden. Ik zal er onge twijfeld even bij stilstaan dat het dan nog tien dagen tot de première is. Niet angstig of zo, maar het zal toch even speciaal zijn na die twee voorgaande ke ren." Mels heeft zichzelf en daar mee ook Zierik de beperking opgelegd dat Nora slechts drie keer wordt opgevoerd. De her innering aan de acht keer suc cesvol uitgevoerde Drie Stuivers Opera afgelopen voorjaar is er ook één van avond aan avond keihard werken. „Ik ben daar heel open over geweest naar mijn dokter en die vond dat toch wel veel. Maar met een ex tra bètablokkertje vond hij het verantwoord." Een katheterisatie bracht de geruststelling dat zijn kranssla gaders nog netjes vrij zijn en een infarct wat dat aangaat niet direct op de loer ligt. En om een nieuwe stilstand te voorkomen, is bij Mels onderhuids een klein kastje (icd) met twee draadjes op z'n hart aangesloten. Dat produceert in nood gevallen automa tisch een elektri sche schok. „En ja, dan sta ik als het goed is na vijftien se conden ge woon weer woensdag 30 november 2016 Ware ziel van toneelspeler heerst over wispelturig hart Marcel Modde -Mels Hoogenboom Het klassieke drama Nora (Een Poppenhuis) werd in 1879 geschreven door de Noor Hendrik Ibsen. Nora (Hildegard van Popering) leidt met haar man Torvald Helmer (Mels Hoogenboom) en hun drie kinderen een ogenschijnlijk vol maakt leven. Totdat spoken uit haar verleden haar geluk bedreigen en Nora voor de belang rijkste keuze uit haar leven wordt gesteld. Het is het eerste toneelstuk dat over vrouwen emancipatie gaat, over opkomen voor jezelf. Dat was voor die tijd best bijzonder vertelt Mels Mijn rol is de slechterik. Ik hou mijn vrouw als het ware klein. Ik behandel haar ei genlijk als een pop waarmee je in een poppen huis kunt spelen. Maar Nora krijgt dat door. Ze ziet dat haar man feitelijk een kwelgeest is en toch niet het beste met haar voor heeft. Hilde gard en ik moeten echt alle registers opentrek ken bij die confrontaties. Best wel heftig. Het zijn twee rollen met een enorme gelaagdheid. Heel mooi om te spelen." De andere rollen worden gespeeld door Laura de Swart, Gabri de Groot, Willem van der Ent, Ria Willemse en Ylva Spiekerman van Weezelenburg. De regie is in handen van Cees Mölhmann. Nora wordt uitgevoerd op 13, 21 en 22 januari. Kaartjes kunnen worden besteld via toegangs- kaartjes.nl. Informatie: theatergroepzierik.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58