De inbrekende zusters 66 7 WAARVAN AKTE Dü4 ^11 recht op de inkomensafhankelijke werkgeversbijdrage voor de Zorgver- zekeringswet en kan evenmin aan spraak maken op een pensioenvoor ziening. Zorg altijd voor een veilige werk omgeving. Vervang het huishoud trapje op tijd en haal goede schoon- maakhandschoenen in huis. Een werkgever draagt een veel grotere verantwoordelijkheid bij bedrijfson gevallen dan een particulier. Maar uiteraard heb je wel een zorgplicht. Sluit bovendien een goede aanspra kelijkheidsverzekering af. Mocht de huishoudelijke hulp let sel oplopen, dan valt dit in de meeste gevallen onder jouw aansprakelijk heidsverzekering. Het is uiteraard illegaal om een schoonmaakster zonder verblijfsver gunning in te schakelen. Je riskeert een boete van 4.000 euro als de huis houdelijke hulp illegaal in Neder land verblijft. Vraag dus altijd naar een identiteitsbewijs en maak hier een kopie van. Overigens is de kans klein dat je op de vingers wordt getikt, de overheid doet geen standaard controles naar schoonmakers bij particulieren. Voor meer zekerheid kun je afspraken met de huishoudelijke hulp vastleggen in een contract dat je via Rijksoverheid kunt downloaden. Als het mis gaat, kan het behoorlijk in de papieren lopen. „Maar ook van wege maatschappelijke redenen", zegt Caroline Rietbergen van FNV. „Als iedereen zwart werkt, betekent dit het einde van onze verzorgings staat en de houdbaarheid van ons so lidaire systeem. Want werkenden dragen premies af die bedoeld zijn voor mensen die op dat moment ziek, arbeidsongeschikt of werkloos zijn. Als de sociale zekerheidspotten leeg zijn omdat minder mensen bij dragen, kun je het huidige niveau van sociale zekerheid niet garande ren." Voor kleinschalige fraude kun je te recht bij een lokaal belastingkantoor. In de melding moet staan om wat voor overtreding het gaat, hoe lang dit gaande is en waar de overtreder woont. De fiscus onderzoekt wat er precies aan de hand is en zal wellicht contact met je opnemen voor nadere informatie. Je wordt echter niet geïn formeerd over de afloop van de zaak. Kijk voor adressen op de website van de Belastingdienst. Gulle oma De notaris Haar moeder is al jaren weduwe en woont in wat ooit het ouderlijk huis was. Ze leeft beneden, de bovenverdie ping staat leeg. Dat komt mooi uit, want de jongste van drie dochters heeft dringend woonruimte nodig. „Tijdelijk, tot ik wat anders heb." Acht jaar later woont ze er nog. Haar zus ters bekijken het met gemengde gevoelens. Ze vinden hun zus een profiteur die bij hun moe der woont zonder een cent bij te dragen aan de woonlasten. Aan de andere kant: ze zorgt wel voor moeder. En dat is makkelijk, zeker nu moeder hard achteruit gaat. Dus accepteren ze de situatie. Toch groeit het ongemak. Schermt hun zusje moeder af? Als ze langskomen, ligt moeder vaak net te slapen en als ze bellen wordt niet opgenomen. Treffen ze hun moeder een keer aan, dan zit hun zus er bij. Nooit zijn ze een moment alleen met haar. Dan overlijdt moeder. Ze was de laatste bin dende factor tussen de zussen. Nu die weg valt, komt het tot een uitbarsting. Aanleiding is, zoals vaker, de erfenis. Het huis is hypo- theekvrij. Moeder heeft geen testament, de dochters zijn erfge naam. Om de erfenis te kunnen verdelen moet het huis worden ver kocht. Maar verkoop betekent dat het inwo nende zusje op zoek moet naar andere woonruimte. Daar heeft ze geen zin in: ze woont hier veel te lek ker! Ze reageert niet op telefoontjes van haar zusters en doet de deur niet open. De sloten verandert ze. Dat leidt tot wilde taferelen. Er wordt ge schreeuwd door de brievenbus en op deuren en ramen gebonkt, maar ze geeft geen sjoege. Ten einde raad nemen de zussen een drastisch besluit: als hun zus niet thuis is, breken ze de deur open en nemen de inboedel mee. Veel stellen die spulletjes niet voor, maar dit deel van de erfenis hebben ze tenminste veilig ge steld. Bij thuiskomst belt de jongste zus de po litie: er is ingebroken! Maar de politie mengt zich liever niet in dit soort familieruzies. Dus schakelt ze een advocaat in en begint een kort geding tegen haar zusters: terug die spullen! natuurlijk niet. Met tegenzin dragen de zussen de inboedel het huis weer in. Onder mijn be middeling komt het tot een vergelijk tussen de zussen. De jongste stemt in met de verkoop van het huis, mits ze een halfjaar de tijd krijgt om andere woonruimte zoeken. Zo krijgt ieder toch nog haar deel. De jongste komt er het best vanaf: omdat ze met haar moeder samen woonde, hoeft ze geen erfbelasting te betalen. Beter wordt de band tussen de zusters daar niet door. —Johan Nebbeling B Ze vinden hun zus een profiteur, ze draagt niet bij aan woonlasten woensdag 30 november 2016 Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties 4 Oké, de pakkans is klein. Waarom zou ik het dan laten? Als ik voortaan op het rechte pad blijf, moeten anderen dat ook doen. Hoe geef ik zwartwerkers aan? vens gemakkelijker kunnen controleren via de aangifte inkomstenbelasting. Er is echter een uitweg voor ouders die sindsdien flink minder zijn gaan ver dienen. Je kunt DUO vra gen om een recenter inko mensjaar als uitgangspunt te nemen. Voorwaarde hiervoor is dat je inkomen met minimaal 15 procent is gedaald ten opzichte van van twee jaar geleden. Lenny Verbeek-Zijlmans wil weten hoeveel ze be lastingvrij aan haar klein kinderen kan schenken. „Ik weet dat je je kinderen jaarlijks belastingvrij geld mag schenken. Mijn vraag is of ik, een 82-jarige we duwe, ook aan mijn klein kinderen geld mag schen ken voor een studie. Ik heb vier kleinzoons, waarvan er nog twee op de middelbare school zitten. De twee oud sten zijn al zelfstandig." Antwoord: Voor schenken aan kleinkinderen geldt geen speciale vrijstelling. Je kunt wel gebruik maken van de algemene vrijstel ling van 2.122 euro per kleinkind (2016). Als de schenking boven de 2.122 euro uitkomt, dan moet minstens 18 procent van het meerdere naar de fis cus. Een andere mogelijk heid is de schenking via de ouders te geven. Voor een gift van een ouder aan een kind geldt namelijk een ho gere vrijstelling van 5.304 euro per jaar. Als de ouder dit bedrag weer doorgeeft aan het kleinkind, betaalt niemand belasting. Ouders hebben een een malige vrijstelling van 53.016 euro als dat bedrag wordt gebruikt voor een dure studie. Maar die vrij stelling geldt niet voor grootouders. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk De rechter geeft haar gelijk: de zussen heb ben zich wederrechtelijk toegang verschaft tot het huis, ingebroken eigenlijk. Dat mag Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50