Vrijzinnige Partij stuurt bedelbrieven aan achterban M Op station met 'aftelklok' vertrekt de trein eerder 4 VLIEGRAMP 75 DODEN Een technisch mankement is waarschijnlijk de oorzaak van de vliegtuigcrash die gisteren in Colombia het leven kostte aan 75 inzittenden. Onder hen de vrijwel voltallige selectie en staf van de Braziliaanse voetbalclub Chapecoense. Het is tegen half vier in de Braziliaanse ochtend als bij Ivan Tozzi de telefoon gaat. De vicevoorzitter van de bescheiden voet balclub Chapecoense zit direct in een helse nachtmerrie. Het vliegtuig dat met spelers en staf van de club en tientallen meereizende journalisten op weg is naar Medellin in Colombia is kort voor de landing neergestort. Het team zou de eerste finalewed strijd van het toernooi om de Copa Sulamericana, vergelijkbaar met onze Europa League, gaan spelen. In de uren die volgen wordt de om vang van de ramp met de minuut dui delijker: 75 doden, slechts 6 overle venden. Tozzi breekt voor de camera's van de nationale sportzender SporTV in tranen uit: „Dit is een onvoorstel bare tragedie. Praktisch onze hele se lectie zit aan boord en vrijwel het vol tallige bestuur. Alleen twee anderen en ik zijn niet meegereisd. Dat is een bizarre gedachte en een wonder van de voorzienigheid." Al snel vormt de Arena Conda, het stadion van de club in Chapecó de plaats van de hoop. Chapecó is een Dit is een tragedie. Praktisch onze hele selectie zit aan boord kleine stad in de binnenlanden van Zuid-Brazilië met zo'n 200.000 inwo ners. Familieleden van inzittenden, spelers die niet meereisden en sup porters verzamelen zich in en rond het stadion in afwachting van nieuws. Te gen een uur of negen staat er een groep van zo'n 500 fans op het plein voor de hoofdingang, uitgedost met vlaggen, shirts en sjaals in de club kleuren groenwit. Ineens begint een van hen het Onze Vader te bidden, al snel gevolgd door de rest. Het massale maar serene gebed doorbreekt op in drukwekkende wijze de beklem mende ochtendstilte. In de catacom ben van het stadion houdt Igor Damo, priester in Chapecó en supporter van de club, geïmproviseerde gebedsdien sten. „We hebben niet veel gezegd. We hebben gebeden en elkaar omhelst", zegt hij als hij het stadion verlaat. De vliegramp maakt een bizar einde aan het beste seizoen uit de clubge schiedenis van 'Chape'. Met nog een speelronde te gaan staat de club op een nooit vertoonde negende plaats. De UTRECHT Komende maanden krijgen veel meer stations dan nu klokken die aftellen naar het geplande moment waarop een trein hoort te vertrekken. Reizi gers op station Vught kunnen bijvoorbeeld vanaf 12 december zien hoe lang ze nog hebben om in te stappen. „De aftelklokken komen in Brabant en op de treinreis tus sen Eindhoven en Amsterdam", licht woordvoerder Jaap Eikel boom van ProRail toe. „Omdat we op die route zes intercity's per uur willen laten rijden, zijn we blij met elke seconde tijd winst die kan worden geboekt." De afteller is ook handig voor treinpersoneel. Gemiddeld rij den treinen op stations met zo'n klok 17 seconden eerder weg, blijkt uit een proef op de stati ons Hilversum en Hilversum Sportpark. De conducteurs blij ken eerder te starten met de vertrekprocedure. Daardoor le vert de aftelklok ook tijdswinst op als er vlakbij het station een overweg is. Uiterlijk in 2019 moeten op 76 stations aftelklok ken staan. Daarvoor heeft het ministerie 16 miljoen euro uit getrokken. Partijen die voor het eerst mee doen met de Kamerverkiezingen of bij de vorige verkiezingen geen zetel hebben behaald, moeten bij de Kiesraad een waarborgsom in leggen van 11.250 euro. Dit bedrag wordt pas terugbe taald als 0,75 procent van de kies deler behaald wordt op 15 maart. Komt Klein niet aan zo'n 47.000 stemmen, dan zien de gulle gevers hun centen nooit meer terug. Klein schrijft: 'We hopen dat ie dereen een campagnebij drage overmaakt. Iedere euro is er één. Daarnaast gaan we nog obligaties van 100 euro uitgeven. Dit geld krijg je terug als we de verkiezin gen winnen.' De waarborgsom moet uiterlijk half januari worden overgemaakt naar de Kiesraad. Een woordvoer ster laat weten dat er geen regels zijn die dicteren hoe partijen aan het geld komen. De Vrijzinnige Partij stelt in een andere mail ook in te willen zetten op de werving van nieuwe leden, om subsidie binnen te halen. „Bijna alle partijen (alleen de PW niet) krijgen dat geld uit donaties." Overigens moeten partijen ui terlijk 19 december ook hun naam laten registreren. De waarborgsom daarvoor bedraagt 450 euro. Die wordt terugbetaald als er een gel dige kandidatenlijst ligt. Kamerlid Norbert Klein zegt in een toelichting dat iedere partij momenteel druk bezig is om een bijdrage te vragen aan de leden. Hij twijfelt er niet aan dat de vereiste 11 mille wordt opgehaald. woensdag 30 november 2016 Voetbaldroom nu nachtmerrie Joost de Jong Rio de Janeiro Ivan Tozzi, vicevoorzitter 'Chape' De Vrijzinnige Partij van eenpit- ter Norbert Klein vraagt sympa thisanten geld te doneren van wege de verkiezingen. Dat blijkt uit recente e-mails aan leden. Deelname aan de stembusgang is namelijk niet gratis. Edwin van der Aa Den Haag 03.55 u NL tijd LMI2933 crasht vlak voor landing BRAZILIË 23.18 u vertrek Sao Paulo Tussen- Viru Viru landing L Voetballers aan boord uit Chapecó

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4