Wel of niet aanvullend verzekeren? 6 IRENE WEET RAAD Zwartwerkers Een schoonmaakster of klusjesman zwart inhuren vinden veel Nederlanders de normaalste zaak van de wereld. Maar wat zijn de risico's? De vijf meest gestelde vragen over zwartwerkers. Zorgverzekering 2017 Een zorgverzekering bestaat voor ruim 80 procent van de mensen uit de verplichte ba sisverzekering en een aanvullende zorgverzekering. Of die laatste altijd nodig is, is maar zeer de vraag. Zorg die medisch noodzakelijk is en een groot financieel risico vormt, zit na melijk in de basisverzekering en bij veel aanvullingen gaat het om een beperkte vergoeding tegen een vaak best wel aardige premie. Natuurlijk is het wel of niet afslui ten van een aanvullende verzekering voor iedereen een persoonlijke afwe ging. De één wil zekerheid en een an der schat de mogelijk aanvullende zorg in als een aanvaardbaar risico. Toch heb ik een aantal tips waar je op kunt letten. Breng bijvoorbeeld in kaart welke zorg je de afgelopen jaren nodig hebt gehad en voor komend jaar verwacht nodig te hebben. Zo vraag ik altijd aan het einde van het jaar aan mijn tandarts of er herstel werkzaamheden aan mijn gebit te verwachten zijn. Is dat zo, dan vraag ik een offerte en ga ik op zoek naar een bijpassende verzekering. Ook als je bijvoorbeeld weet dat je kind een beugel nodig heeft, je met een blessure rondloopt of als je ko mend jaar een kind verwacht, een hoortoestel nodig hebt of genees middelen met een hoge eigen bij drage gebruikt, is het verstandig daar een aanvullende verzekering bij te zoeken. Heb je nooit iets en verwacht je ook niets, dan weegt de premie vaak niet op tegen de dekking. Acceptatie Maar ook verzekeraars kennen het calculerende gedrag van de mensen en hebben bij de aanvullende verze kering enkele adders onder het gras gelegd. Zo moet je vooral bij ortho dontie en tandartskosten opletten voor medische acceptatie als je een aanvullende verzekering aanvraagt. Met andere woorden: ze checken eerst of je geen 'brandend huis' bent. Ook kun je te maken krijgen met een wachttijd waardoor je eerst een jaar premie moet betalen, voordat je iets kunt declareren. Soms is er voor bepaalde vergoedingen vooraf toe stemming van de verzekeraar nodig en kan het zijn dat je verzekering maar een deel van de verhandeling vergoedt of alleen bij een beperkt aantal behandelaars. Genoeg om rekening mee te hou den en te checken voordat je een verzekering af sluit. En daarom houd ik het dit jaar weer bij al leen een basis verzekering. Steeds meer werksters klussen zwart bij vanwege bezuinigingen in de thuiszorg, stelt pensioenuitvoerings organisatie PGGM. Op die manier kunnen zij hun teruglopende inkom sten aanvullen. Ook uit onderzoek van de Oostenrijkse zwartgeldspeci- alist Friedrich Schneider, econoom aan de universiteit van Linz, blijkt dat de zwarte economie welig tiert. Al daalt de zwart geld-stroom wel door de aantrekkende economie. In 2014 droeg zwartwerken nog voor 9,2 procent bij aan de Neder landse economie. In 2015 was dat 9 procent en dit jaar zwakte dat verder af naar 8,8 procent. De exacte omvang van de zwarte economie is moeilijk in te schatten. Schneider maakt ge bruik van indirecte graadmeters, zo als de hoeveelheid contant geld die wordt opgenomen bij banken. Onder zwartwerken verstaat hij 'werk zonder belastingafdrachten', zoals veel in de bouw, horeca en bij autoschadebedrijven voorkomt. Zware misdaad, prostitutie en drugs handel vallen er buiten. Zwartwerken is altijd strafbaar. Dat geldt dus ook als je een oppas of een klusjesman inhuurt en geen sociale verzekeringspremies inhoudt op het VRAGEN REACTIES Zowel de zwartwerker als de inhuurder krijgen een boete, of zelfs een strafblad loon. Voor de werknemer is het een nadeel dat hij geen recht heeft op va kantiegeld, niet wordt doorbetaald bij ziekte, geen recht heeft op het mi nimumloon en geen aanspraak kan maken op een uitkering. Andersom heeft de werkgever geen poot om op te staan als de werknemer besluit van de ene op de andere dag ergens anders te gaan werken of als hij de kantjes ervan afloopt. Als de fiscus erachter komt dat geen belasting wordt betaald, krijgen zowel de zwartwerker als degene die hem inschakelt een geldboete. Deze kan oplopen tot duizenden euro's. Het kan zelfs leiden tot een strafblad. Het maakt wel uit of je werkgever, werknemer of uitkeringsgerechtigde bent. Bedrijven worden zwaarder ge straft dan hun werknemers. Zwart werkers met een uitkering kunnen naast de geldboete ook van uitke ringsfraude beschuldigd worden. Dat kan leiden tot het korten, schrappen of terugbetalen van de uitkering. Voor de schoonmaker, tuin man, kinderoppas of andere hulp aan huis die minder dan drie dagen per week voor een particulier werkt, bestaat een regeling die niet heel bekend is. Het gaat om de Rege ling Dienstverlening aan Huis (RDaH). Die is bedoeld voor wie werk aan huis wil laten verrichten en daarvoor iemand voor hooguit drie dagen per week inschakelt. Dankzij deze regeling heeft een hulp in de huishouding recht op het minimumloon en vakantiegeld. Bo vendien moet je hem of haar bij va kantie vier weken en bij ziekte zeven weken doorbetalen. Je hoeft daarente gen geen loonbelasting in te houden of aangifte te doen. Cash uitbetalen is geen probleem. De hulp moet zijn of haar werkzaamheden zelf opgeven bij de fiscus. In ruil daarvoor heeft de hulp dus veel meer zekerheden dan zijn 'zwarte' collega. De hulp ontvangt echter geen uit kering in geval van werkloosheid en ziekte die langer duurt dan zes we ken. Er is geen vangnet als sprake is van arbeidsongeschiktheid. Ontslag is bovendien mogelijk zonder ver gunning van het UWV, maar er geldt wel een opzegtermijn van één tot vier maanden, afhankelijk van de lengte van het dienstverband. De huishoudelijk werker heeft ook geen Vermogen Werkloos woensdag 30 november 2016 Deze weken overspoelen de verze keraars ons met aanbiedingen van hun zorgverzekeringen voor ko mend jaar. Wat moet je ermee? Sandra Mul geeft advies. Sandra Mul is expert Geld Verzekering bij de Consumen tenbond IEen schoonmaakster zwart inhuren, dat doet toch bijna iedereen? 2 Maar dat betekent nog niet dat zwart werken is toegestaan, of wel? Zwart of wit 44 3 Hoe doe ik het dan netjes? Boetes voor zwart werken kunnen oplopen tot dui zenden euro's. ILLUSTRATIE VIJSELAAR SIXMA Vorige week beschreef Irene van den Berg over sparen voor je studerende kind. Hierbij enkele lezers reacties. Ivo Meijer vraagt zich af hoe veel vermogen hij mag heb ben om als student zorgtoe- slag te krijgen. „U geeft aan dat studenten geen zorgtoe- slag krijgen als ze teveel ver mogen hebben. Om welk be drag gaat het dan?" Antwoord: Je mag maximaal 106.941 euro aan vermogen hebben om in aanmerking te komen voor zorgtoeslag. Heb je een toeslagpartner (zoals een echtgenoot, een re- gistreerd partner of een an dere huisgenoot) dan mogen jullie samen 131.378 euro aan vermogen hebben. Ontvang je zorgtoeslag, maar heb je toch meer vermogen, zet deze dan direct stop om te voorkomen dat je later heel veel moet te rugbetalen. Betty van Lith heeft een vraag over de beurs van haar studerende kinderen nu ze werkloos is. „Mijn zoon (20) studeert en is thuiswonend. Hij heeft een (oude) basis beurs van 103,78 euro per maand en betaalt zelf zijn col legegeld. Meer beurs kan hij niet krijgen omdat er naar onze salarissen van twee jaar terug wordt gekeken. Onze dochter (19) studeert en woont in Amsterdam. Zij heeft de maximale lening onder de nieuwe condities. Tot mei 2016 had ik een vrij hoog inkomen. Sindsdien ben ik werkloos en komt er 2.000 euro per maand minder bin nen. Waarom wordt met een termijn van 'twee jaar terug' gewerkt qua inkomen ouders? Er kan zoveel veranderd zijn, zoals bij ons." Antwoord: Ik vermoed dat de overheid naar twee jaar gele den kijkt omdat ze die gege-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49