V 5 Kleingeld de amandelstaaf ook nog verkrijg baar in zijn meest authentieke vorm: als letter. In het oude Rome kregen de jongste Romeintjes al het alfabet onderwezen middels letters van brooddeeg; een lesmethode die moeiteloos doorstroomde naar de kloosterscholen in de Middeleeu wen. In de 19de eeuw werden de letters een typisch decembersnack doordat cadeautjes werden verstopt onder een laken met daarop de koekletters van de kindernamen. Zodoende ver schenen ook de zoetere letters van spijs (en later ook chocolade) op het culinaire Scrabblebord; door gemak zuchtige bakkers uiteindelijk verbas terd tot banket- en amandelstaven. Wat het verschil is tussen de twee soorten? In het spijs van de goedko pere banketstaven zijn de gemalen amandelen vervangen door peul vruchten. In bakkersland kent men een oud truukje om ze te ontmaske ren: een druppeltje jodium op het spijs kleurt blauw als het in aanra king komt met het zetmeel uit de peulvruchten. Speklaagje Het testwaar van vandaag bestaat uitsluitend uit amandelstaven, maar daarmee houdt het goede nieuws volgens het panel ook op. „Het zijn stuk voor stuk fabrieksstaven", merkt Chris op. „Het deeg is op de lopende band machinaal gesneden. De kont jes zijn daarom niet netjes dichtge vouwen, waardoor bij het minste of geringste het spijs naar buiten loopt en de staaf donker kleurt." Een tweede euvel wordt zichtbaar als de staven eenmaal zijn openge sneden. Langs de onderkant van het Zelden heb ik zo'n slechte staaf gezien DE UITSLAG spijs is geregeld een ongaar lijntje deeg zichtbaar; in banketbakkersjar gon ook wel 'speklaagje' of'bankje' genoemd. Andere deegdrama's zijn te wijten aan te zuinig botergebruik, waardoor de smaak, kleur en textuur van het deeg achteruit hollen. Minder klach ten zijn er over het spijs. Winnaar Hema levert net als Albert Heijn en Aldi smakelijke spijs, maar laat het onnodig liggen op de deegkwaliteit. De staaf van Jumbo faalt op alle fron ten. De spijsrol smaakt en oogt onfris en valt ook nog eens pardoes uit het deeg als een losgebroken lippenstift. „In 37 jaar heb ik zelden zo'n slechte staaf gezien", jammert Chris. „Nee, hier worden we niet vrolijk van", voegt Ton hoofdschuddend toe. AMANDELSTAAF 5. Hoogvliet (€2,99) Onderzoek Afkoelperiode werkt niet APP Stormen en gladheid Whatsapp Pas op voor Whatsapptekst woensdag 30 november 2016 Gttitanwittt Echte HakVci^fc. —Chris Scholtens Van hoog naar laag; duidelijk gestaafd door het kundige panel. ''J3Ï *3tS& 1. Hema €2,50 Scoort dankzij het grove, frisse spijs. Ook het deeg smaakt prima, maar proeft wel wat droog en taai. Andere onnodige minpunten: een krom getrokken vorm en slordige strijkselvlekken. 2. Aldi (€1,69) Wederom prima spijs. Helaas weinig tekening in het bladerdeeg en een naad die niet aan de zij kant (zoals het hoort), maar op de donkergebla- kerde onderkant zit. 3. Jamin (€3,25) Het deeg is mooi van kleur, maar smaakt flauw en te weinig boterig. De spijs smaakt veel beter, maar zit vol geklonterd suiker. Ook de uitge zakte vorm stelt teleur. 4. Albert Heijn (€2,29) Fijn spijs: lekker grof en mooi op smaak. Het deeg is een ander verhaal: vlak van smaak en met een ongaar 'spekrandje'. Ook van buiten niet de schoonheidsprijs. Dramatische looks: slecht afgewerkt, uitge droogd en onregelmatig van kleur (van bleek naar pikdonker). Binnenin niet beter: taai, smaakloos deeg en suikerbrokjes in het spijs. 6. Jumbo (€2,29) Niks dan minpunten: een krankzinnig diep inge sneden korstversiering, flets van kleur, blader loos brokkeldeeg, een zout nasmaakje en een loszittende rol van stug, onfris spijs. Consu menten die bin nen tien dagen een aan koop kunnen terug draaien, maken daar nauwelijks gebruik van, stellen onderzoekers van Deakin University. Zo'n afkoelperiode lijkt mooi, maar mensen houden liever wat ze kopen, zelfs als het een slechte aankoop was. procent korting geeft de Consumentenbond op 15 van zijn boeken. Geldt tot 27 december. Handig met natte, gladde en storm achtige dagen voor de deur: Weerwaarschu- wing KNMI. Bij code geel, oranje of rood stuurt deze gratis en reclame vrije iOS-app je tijdig een pushbe- richt. De informatie wordt elke vijf minuten ververst. Whatsapp komt bin nenkort met een dienst voor videobellen. Crimi nelen lopen daar nu al op vooruit door een uit nodiging te verspreiden waarbij Whatsappge- bruikers wordt gevraagd anderen uit te nodigen. Dit doet Whatsapp niet. Fraudehelpdesk.nl waarschuwt voor de be richten en adviseert niet op de link te klikken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48