Plastic tegen de plastic soep 44 Laptop van Lenovo is het beste 9 <D O 2 ROLAND DUONG Bruiloften Leuk, een droombruiloft van dat bevriende stel op een romantisch kasteeltje in een provinciale uithoek. Maar als gast word je ongevraagd op kosten gejaagd. Voor het vrijgezellenfeest, een overnachting, een cadeau en nieuwe garderobe. Wat als je in een jaar acht bruiloften hebt? Column die vraag antwoord te krijgen, maak ik een documentaireserie: De Prijsvechter. Tijdens de opnames word ik regelmatig verrast. En niet alleen maar negatief. We weten al een tijd dat onze koop woede niet zo gezond is voor de planeet. Met name de enorme plastic soep die aan onze aarde plakt, heeft de afgelopen jaren veel aandacht gekregen. Voor de serie inspecteerde ik een stuk strand in Hong Kong en daar zag ik meer plastic dan zand. Tandenborstels, slippers, wegwerpbestek en dui zenden plastic flesjes. Onze oceanen zitten er vol mee. De machtige albatros en andere zeevogels hebben tegenwoordig meer coladoppen dan visjes in hun maag zitten. Deprimerende beelden. Lekker dan. Moeten we ons nu als lamgeslagen lemmingen het ravijn inwerpen? Nee, ik ben er ook achter gekomen dat we plastic kunnen gebrui ken om de plastic soep te bestrijden. Dankzij een oer-Nederlands bedrijf. Broodnuchter en degelijk als spruitjes doen ze in alle rust al tientallen jaren hun plastic ding. Generaties Nederlanders zijn er groot mee geworden. De kans is groot dat u ook producten van dit bedrijf in uw keukenkastje heeft staan. Zeker als u kinderen heeft. Ik heb het over Rosti Mepal. Rinkelt er al een bel letje? Waarschijnlijk niet. Maar dan zeg ik: brood trommel met plaatjes van Frozen en natuurlijk de onvermijdelijke drinkbeker met Hello Kitty print. Elke Nederlandse vader of moeder beleeft nu een aha-erlebnis. De hammetjes en de melk waarmee we ons kroost naar school sturen vertrouwen we toe aan de plastic omhulsels van deze kunststof pionier uit Lochem. opmars van plastic kwam in de jaren vijftig. Kunst stof werd onthaald als de heilige graal voor de con sument. Plastic is licht en eenvoudig te bewerken. Het is veilig te transporteren in tegenstelling tot glas. Eenvoudige massa productie maakt het goed koop en bereikbaar voor ie dereen. En het is duur zaam. Kwaliteitsplastic kan tientallen jaren mee. Dat bewijst Rosti Mepal met iconische ontwerpen als de afsluitbare, lekvrije kinder drinkbeker. Die is zo ont worpen dat je geen gereed schap nodig hebt om de beker in elkaar te zetten. Handig en sociaal want dankzij dit ontwerp zetten werknemers van een Nederlandse sociale werk plaats de drinkbekers van onze kinderen in elkaar. Kijk, zo kan het dus ook. Een duurzame economische kringloop waar ie dereen wat aan heeft. Ongeveer veertig procent van het wereldwijde plasticgebruik betreft weg werpverpakking. De afgedankte verpakking heeft een groot aandeel in de plastic soep. Maar dankzij de broodtrommels en waterflessen van Rosti Me pal hoeven we gelukkig niet bij de verpakking neer te zitten. De plastic soep kunnen we aanpakken met de aanschaf van een waterfles die makkelijk tien jaar meegaat, scheelt honderden plastic weg- werpflesjes. Spaart geld en milieu! Ik ga het doen. U ook? De kans is groot dat u plastic van dit bedrijf in huis hebt PRIJSPEIL TEST 1,2,3 KI én bruiloft in het jaar is nog een bijzonder feest te noemen, maar wat als je er maar liefst acht in je I agenda hebt staan? I Daar kan Marieke Staal (32), officemanager bij een IT- bedrijf, over meepraten. In een jaar tijd had Marieke acht bruiloften waarvan er vier plaatsvonden in Ne derland, een in Frankrijk, twee in Ita lië en één op Ibiza. Drie keer was ze ceremoniemeester, één keer was ze getuige, twee keer alleen avondgast. En ze kocht zeven verschillende jur ken, de achtste kon ze lenen. „Ik geef normaal niet veel geld uit aan kleren, maar met bruiloften wil je er niet un- derdressed bijlopen. Of nog erger: een andere gast tegenkomen met het zelfde jurkje. Daarom kocht ik iedere keer toch maar wat nieuws." Ook Monica Kobus (29), consulent Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO), had het afgelopen jaar een indrukwekkende bruiloftskalen der met zeven huwelijksfeesten. Ze had vier vrijgezellenfeesten, bleef drie keer slapen in een hotel op de lo catie en deed zeven keer 50 euro in een envelopje als cadeau. „Een brui loft kost me per keer zo'n 300 euro. Maar dan keer zeven. De verre reis die ik in gedachten had, is opgescho ven." Zelf trouwen is duur, maar ook als je als gast die bruiloft bezoekt. Denk aan het vrijgezellenfeest, cadeau, kle ding, haar en make-up, vervoer en een eventuele overnachting, al dan niet in het buitenland. Voor je beste Bij elkaar denk ik dat een bruiloft me 300 euro per keer kostte. Keer zeven dus vriend, broer of zus leg je dat bedrag waarschijnlijk zonder moeite op ta fel, maar bij de bruiloft van je neef of een minder goede vriendin zit je daar misschien niet op te wachten. Envelopje Weddingplanner Janina Cruz van Nina Weddings: „In Nederland geef je als gast geld uit aan een cadeau, kleding en vervoer. Eten en drank is bijna altijd afgekocht; in tegenstel ling tot een Britse bruiloft, waar je soms zelf je drankjes aan de bar moet afrekenen. In Spanje geven gasten juist veel meer uit aan de voorberei ding. Iedereen, niet alleen de naaste familie, gaat daar naar de kapper en koopt een nieuwe jurk, terwijl hier mensen soms tussen het boodschap pen door even naar de plechtigheid in de kerk gaan." Als inhoud voor een cadeau-enve lop noemt Cruz 50 euro gangbaar, maar daar verschillen de meningen over. Op internetfora ontstaan felle reacties over het bedrag: van een - in de ogen van tegenstanders - 'ondank bare' 30 euro tot een 'overdreven' 150 euro. Marieke Staal, van de acht brui loften, koos voor een 'vast' envelop bedrag. „We hebben de bruidsparen die in het buitenland gingen trou wen 75 euro gegeven en aan de ande ren 100 euro. Als ceremoniemeester merkte ik wel dat wij het minst gul van iedereen waren. Ik hoorde bedra gen van 150 euro of meer of zag ca deaus van dure merken voorbij ko men." Voel geen druk, zegt Cruz. Geef wat je het waard vindt. „Veel mensen leveren anonieme envelopjes in. Ze ker bij bruiloften van niet-naaste woensdag 30 november 2016 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Wat zijn de gevolgen van onze versla ving aan goedkope prullaria? Om op Want soms is plastic juist heel duurzaam. De Reageren? roland.duong@persgroep.nl GO PostNL, DHL? Ze leggen het dik af tegen Amerigo. Die verdient wel wat extra's. Winterpeen 1 kg Jumbo €0,83 Albert Heijn €0,85 Plus €0,95 Van Gilse suikerklontjes Jumbo €1,21 Albert Heijn €1,29 Plus €1,29 Kerbl RugBe Protect Dekensvoorpaar- den.nl €59,00 Dehuisdiersu- per.nl €64,99 Bol.com €69,99 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van de nieuwste laptops. Mobiliteit is het grootste voordeel van een laptop. Je kunt 'm overal mee naartoe nemen. Laat dat nu ook meteen het grootste nadeel van deze draagbare compu ters zijn. De apparaten willen nogal eens vallen of nat worden. Ook scholieren en studenten hebben het gemak van een laptop ontdekt. Da gelijks nemen ze een laptop mee naar school of universiteit. Nu het schooljaar alweer een aantal maanden bezig is, moeten de eerste laptops waarschijnlijk alweer vervangen wor den. De Engelse consu mentenbond Wich? komt daarom met een laptop test-update. Met extra aandacht hebben ze naar scherm,accu en harde schijf gekeken. De LenovoIdeapad 710s komt als beste uit bus. Het is volgense de Britten een 13inch lap top in een 11 inch de sign. Als de prijs niet in Gast wat kost dat? Jette Pellemans 44 —Monica Kobus O O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45