Ruzie over pieten: Sinterklaasje komt niet binnen 3 Cybersoldaten versterken het leger met digitale oorlogsvoering Het Nederlandse leger heeft er een compleet nieuwe eenheid bij Zo'n 80 cybersoldaten zijn de afgelopen twee jaar klaargestoomd en kunnen op missie. Daar strijden ze niet met kogels en bommen, maar proberen ze tegenstanders met virussen en malware te bestrijden. Opperste concentratie in het hart van de gloednieuwe legereenheid in de Beatrixkazerne in Den Haag. In een futuristische ruimte vol schermen druppelen de laatste digitale bedrei gingen binnen. Er is een aanval ge weest van een fictieve groep hackers die een brandstoftank hebben laten ontploffen. Precies zo'n zelfde exem plaar staat daadwerkelijk in Den Hel der. Aan de militaire techneuten de taak om uit te zoeken of dit ook hier kan gebeuren. Procedures trainen. Daar draait het om bij deze door de NAVO georgani seerde oefening met 38 landen. Niet direct de meest spannende klus, er kent commandant cyberoperaties Erik Sprong. Maar daarom niet min der belangrijk. Want wie dit niet goed onder de knie heeft, kan op het slagveld ook niet presteren. Dat is toch waar het hart van elke militair bij deze eenheid sneller van klopt. Deze 'cybercommando's' moeten niets hebben van het gooien van een bom vanuit een straaljager. Of het houden van zware vuurgevechten in heuvelachtig terrein. Nee, hier krui pen ze het liefst achter hun pc en slaan ze elkaar op de schouders als ze een raketinstallatie onklaar hebben kunnen maken met een virus. Of een cruciale database hebben overgeno men waardoor de vijand beslissingen neemt op basis van gemanipuleerde informatie. Programmeertaal, dat is hun wa pen. Virussen. Scripts. Malware. Een niet te onderschatten kracht op het slagveld van de 21ste eeuw. Want er is zoveel te hacken. „Je zult nog ver baasd zijn hoe slecht de digi tale wereld is beveiligd", zegt Sprong. Hij noemt het voor beeld van een hack op het elektriciteitsnetwerk in Oe kraïne, vlak voordat de Rus sen de Krim binnenvielen. Of het kraken van het e-mailac- count van een medewerker van Hillary Clinton. „Dat soort dingen kunnen dus." Ook de Nederlanders worden geacht op deze manier toe te kunnen slaan. Dat is een stuk complexer dan het laten vallen van een bom. Cybercomman do's hebben weken tot maanden voorbereiding nodig om doelen on klaar te maken. „Als je een wapen koopt, kun je daarna nog beslissen op wie je gaat schieten. Bij ons moet al les op maat worden gemaakt", zegt Sprong. Virus De cybercommando's moeten zien te achterhalen met welke computers wordt gewerkt, met welke software, hoe ze systemen binnen kunnen dringen, welk virus ze daarvoor moe ten gebruiken en welke commando's ze moeten geven. Goede inlichtingen zijn cruciaal. „En je moet heel creatief zijn. Als je een computer niet binnen kunt drin gen, maar wel de airconditioning kunt hacken, kan dat ook een doel zijn om uit te schakelen. Dan worden de pc's zo heet dat ze het vanzelf be geven", zegt Sprong. Zomaar virussen de wereld in stu- ren is ook weer niet de bedoeling. Boots on the ground zullen altijd nodig zijn. Maar wij kunnen ze helpen doelen te verstoren Dat kan niet alleen het beoogde doel, maar ook een half land ontregelen. Aanvallen van cybersoldaten in een gewapend conflict vallen - net als het lossen van een schot - onder het oor logsrecht, zegt hoogleraar Cyber Ope raties en Militair Recht Paul Du- cheine. Dat betekent simpel gezegd dat onschuldige mensen zoveel moge lijk gespaard moeten worden en het leed beperkt blijft. Techneuten moe ten dus precies uitvinden wat de ge volgen zijn van hun daad. „Van een granaat weet je dat scherven tot 150 meter verderop neervallen. Maar als je een wifinetwerk hackt, zul je eerst moeten onderzoeken wat dat teweeg kan brengen", zegt Ducheine. Fijne kneepjes De allereerste cybereenheid van het Nederlandse leger telt 80 man. De af gelopen jaren zijn ze klaargestoomd. Niet alleen om aan te vallen, maar ook de eigen manschappen te beschermen tegen digitale aanvallen van anderen. Vanaf begin volgend jaar kunnen ze volgens brigadegeneraal van het De fensie Cyber Commando Hans Fol mer op missie worden gestuurd en is er sprake van bits on the ground. Niet als zelfstandige eenheid, maar ter on dersteuning van andere manschap pen. „Boots on the ground zullen altijd nodig zijn. Maar wij kunnen ze hel pen om doelen te verstoren zonder ze daadwerkelijk te vernietigen. Dat kan een heel groot voordeel zijn." Geen toeterende vrachtwagen of brandweerauto die de goedheilig man afzet op een schoolplein vol kinderen. Geen luid klinkend Sin terklaasje kom maar binnen met je knecht. Basisschool Onze Wereld schrapt de intocht omdat de zwar- tepietdiscussie hoog oploopt on der ouders. Bij de gemengd-christelijke school is het de gewoonte dat Sin terklaas een grootse entree maakt voor het plein, toegezongen door leerlingen én ouders en geflan keerd door pikzwarte pieten. Zo gaat het al jaren, maar vorige week maakte één ouder bezwaar tegen de donkere schmink. Reden voor schooldirectrice Tilly Terheijden om de roetpiet in te voeren. Daarmee was de kous niet af. Er ontstonden twee kampen: ouders die vóór Zwarte Piet zijn en ouders die tégen zijn. „Sommigen waren van plan hun standpunt kenbaar te maken tijdens de intocht op het plein. De een riep met 200 mede standers te komen, de ander deed daar een schepje bovenop", zegt Terheijden. „Ik heb daar totaal geen zin in." Na overleg met de politie komt Sint maandag niet meer aanrijden bij Onze Wereld en de pieten zijn niet langer zwart. Sint 'overnacht' op school en zet geen stap op het schoolplein. Vier roetpieten zul len de klassen bezoeken buiten het zicht van de ouders. Terheijden heeft haar besluit in dichtvorm gedeeld: Als een traditie al zo lang bestaat zijn veranderingen in zo'n situatie vaak iets wat moeilijk gaat Toch hopen wij op uw begrip Want de veiligheid van de kinderen is het belangrijkste, was voor ons de tip Niet alle ouders kunnen dat be grip opbrengen. „Ik ben ontzet tend teleurgesteld", zegt een moe der. „De spanning en de lach op het gezicht van onze kindjes, dat lopen wij nu mis." Ze overweegt haar kind zwart te schminken. dag xx maand 2016 EDITIE Vanuit de Beatrixkazerne in Den Haag worden cyberoperaties voorbereid. FOTO PIM RAS Raymond Boere Den Haag —Hans Folmer, brigadegeneraal Op de Rotterdamse basis school Onze Wereld wordt dit jaar niet aan de deur geklopt. De intocht van Sint op het schoolplein is om veiligheidsre denen afgeblazen. Jitske-Sophie Venema Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3