BUITEN Bijzonder textiel Kapelle 11 In het Kapelse bos kun je spelen, fotograferen en je hond uitlaten. Maar het is vooral een plek om tot rust te komen en te genieten van de schoonheid van de natuur. Als Kapellenaar durf ik te stellen dat ik alle paadjes van het Kapelse bos al eens heb gelopen of gefietst. Maar het verveelt nooit. Het was dan ook bepaald geen straf om hier op een zonnige middag een rondje te lopen. Vanaf het parkeerterrein bij het Saamdeel loop je in minder dan een minuut het veertig hectare grote bos in. Dag asfalt. Hallo bladerige grind- paadjes! Het is het perfecte herfstge- voel. In alle rust bladeren voor je uit schoppen terwijl een helder zonnetje Ik vind de natuurspeel- plaats de mooiste plek in het Kapelse bos de warme herfsttinten benadrukt. Het Kapelse bos werd in 1975 aange legd tijdens de ruilverkaveling Ka- pelle-Wemeldinge, leert een wandel- gids van Natuurmonumenten me. Na het scoutinggebouw is de keus aan de wandelaar. Links (terug naar het dorp), rechtdoor of rechts. Rechts is de beste keus. Die weg komt namelijk uit bij de redelijk nieuwe natuurspeel- plaats. Was die er maar geweest toen ik klein was! Er zijn kruipbuizen, heu veltjes en loopbruggen over een vijver. En bordjes met opdrachten. Zoals het natuurschilderij. 'Maak met natuur lijke materialen een kunstwerk'. Ach, ik heb de tijd. En er is niemand in de buurt. Ik leg wat takken in een vier kant en bestrooi het met bladeren. Vooruit, met wat eikels leg ik een hartje. Het geeft een onverwacht vol daan gevoel. Tijd om verder te gaan. Ik besteed nu al een kwartier in de eerste meters van het bos. Ik sta op en zie een wandelaar aankomen. Het blijkt Kapellenaar Hans Geleedst te zijn. Hij loopt zeker wekelijks een rondje door het bos. „Dan heb je een doel om te lopen. Ik doe steeds een ander rondje. Met mijn vrouw rij ik soms naar de parkeer plaats aan de Dankerseweg, dan lopen we vanaf de zijkant het bos in. Zelf vind ik de natuurspeelplaats de mooi ste plek in het Kapelse bos. Ik kom er vaak met de kleinkinderen." Ik vervolg mijn weg. Een pad met kaarsrechte bomen voert naar een bruggetje naar de bosrand. Daar heb je uitzicht op de Vlakebrug en Coroos. Vanaf hier kun je via de Dankerseweg om het bos heenlopen, om uiteinde lijk via nieuwbouwwijk Overtieringe weer terug te komen op de parkeer plaats bij het Saamdeel. Ritselen Maar ik draai om. Ik heb geen zin om over asfalt te lopen en uit te wijken voor auto's. Ik blijf onder de bomen. Hoewel ik hier regelmatig kom, ver rast het Kapelse bos steeds. Dit keer met een paadje dat volledig bezaaid is met gele bladeren. Perfect Instagram- materiaal! Maar nog veel meer een plek om je telefoon in je zak te doen en in stilte de schoonheid van de natuur op je in te laten werken. Opeens hoor ik iets ritselen. Een winterkoninkje kijkt me geschrokken aan en vliegt snel weg. Voor mij is het ook tijd om te gaan. Morgen weer een rondje. UIT DE ZEEUWSE KLEI Van september tot en met november vonden graaf werkzaamheden plaats om de buitenwallen van Sluis een 'landschappelijke accentuering' te geven. Voormalige grachten zijn deels uitgegraven, met de vrijko mende grond worden de oor spronkelijke schansen en ravelij nen zichtbaar gemaakt. Op diverse plaatsen is met proefputten de loop van voormalige grachten on derzocht. Bij de definitieve aanleg van grachten en taluds is het te volgen parcours uitgezet met be hulp van de plattegrond van Pieter Horlewijn uit 1727. Die is van net na de laatste uitbreiding van de vestingwerken naar de plannen van Menno van Coehoorn (circa 1700). Bij het nauwkeurig volgen van de graafwerkzaamheden bleek de papieren versie soms niet met de werkelijkheid overeen te ko men, zodat een weer uitgegraven gracht er anders bij ligt dan in het verleden. Een en ander wordt ver oorzaakt doordat het uitgraven en de aanleg van de nieuwe verdedi gingswerken niet archeologisch zijn begeleid. Dat is jammer, ook omdat natuurwaarden vaak preva leren boven cultuurhistorische. Bij een van de 'aanpassingen' kwam een afValkuil bloot, met aardewerk en etensresten zoals dierlijke bot ten en mosselschelpen. De bijzon derste vondsten uit de kuil waren textielresten: zo'n twintig frag menten van een geweven wollen kledingstuk. De fragmenten zijn niet direct te herleiden tot een type kledingstuk. Alle stukken zien er bruin uit, omdat de vondst uit een veenwinningskuil afkom stig is. Door de hoge zuurgraad bleef dit textiel bewaard. De vond sten uit de kuil dateren uit de eer ste helft van de 14de eeuw. Arche ologisch bewaard textiel uit die periode is in deze contreien niet eerder gevonden. In de directe omgeving, net ten westen van Sluis, zijn meer bewoningssporen aangetroffen. In deze omgeving lag in de middeleeuwen het ge hucht Brungeers. Of de vondsten hiermee te verbinden zijn, zal ver der onderzoek moeten uitwijzen. ;t begl" van Oostambachtweg Natuurspeelplaats Keerplaats Dankerseweg A uiteindelijk naar de Dankerseweg_ woensdag 30 november 2016 Schilderij van bladeren Joanne Karkdijk Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Het Kapelse bos in Kapelle. -Hans Geleedst Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). Henk Hendrikse Hans Geleedst wandelt elke week door A het bos. Een pad met kaarsrechte bomen voert vondsten uit een Sluise afvalkuil. FOTO HENK HENDRIKSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38