Ophalen papier stopt School krijgt er lokalen bij ftl Bergmann: 'Vuurwerkwij, maar geen vesting' Toernooi om jeugd van straat te houden is nu klassieker 7 Vlak voor oudjaar staat het jaarlijkse 'Tac tics toernooi bij Leu' weer op de rol; het evenement waardoor Arnemuiden leerde darten. MIDDELBURG In Middelburg is een gebrek aan verenigingen die oud papier willen ophalen. Daarom gaat de gemeente in de binnenstad en in de wijk Dau- wendaele tien ondergrondse pa piercontainers plaatsen. Korfbalvereniging Swift stopt op januari 2017 met het inza melen van oud papier in Dau- wendaele. Een jaar later stoppen waarschijnlijk de scouts van de Berdenis van Berlekom Groep en de Christelijk Gereformeerde Kerk met de inzameling in de binnenstad. Voor het scheiden van afval is het wel belangrijk dat mensen papier apart kunnen houden, vindt de gemeente. Om het pa pier te verzamelen moeten er containers komen. In Dauwen- daele komen er op korte termijn alvast drie. In het centrum ko men in ieder geval vijf contai ners voor oud papier. MIDDELBURG De reformatori sche Herman Faukeliusschool in Middelburg krijgt er lokalen bij om het ruimtegebrek definitief op te lossen. De basisschool vraagt al langer om uitbreiding. De school, die in de wijk Klarenbeek zit, komt structureel 231 vierkante meter aan klaslokalen te kort. De ge meente heeft eerder gekeken naar mogelijkheden om lege lo kalen in andere gebouwen be schikbaar te stellen, maar kiest er toch voor de Faukeliusschool zelf uit te breiden en intern te verbouwen. Tijdens de werkzaamheden moeten acht groepen tijdelijk gebruikmaken van het oude ge bouw van de CSW aan de Chur- chilllaan. Aan het eind van de vorige eeuw besloot toenmalig beheerder van dorpshuis De Arne Leo Goormachtig dat hij vlak voor oudjaar iets op poten moest zetten om de jeugd van Ar nemuiden van de straat te houden. In de jaren negentig liep het al da gen vóór de eindejaarsviering nogal eens uit de hand met vuur werk afsteken en fikkies stoken. Een leuk en uitdagend dartstoer- nooi moest daar verandering in brengen, vond Goormachtig. Of het aan het pijltjes gooien lag of dat de tijdgeest er wat mee te maken had, grote onlusten zijn het dorp deze eeuw rond jaarwisselin gen bespaard gebleven. Maar het dartstoernooi is gebleven. Nadat Goormachtig zijn beheerderstaak er aan gaf, vond het dartstoernooi onderdak in café De Vriendschap. In het café van Leu Hameling- Sturm vindt dit jaar op 30 decem ber het negentiende Tac-ticstoer- nooi plaats. Op zich geen bijzon der jubileum, maar Leo vreest is al jaren dat de laatste editie op de rol staat. Want Leu, die al 66 jaar achter de bar van De Vriendschap staat, is al weer 88. Ze is niet direct van plan om er mee op te houden. „Ik vind het nog steeds leuk om te doen, ook al om onder de mensen te zijn. Mijn kleinzonen Peter en Ruud Kusse helpen vaak en ook vaste gasten als Leo steken altijd een handje toe. Maar op mijn leef tijd kijk je ook niet te ver vooruit. Ik leef toch een beetje bij de dag", betoogt Leu. Ze heet eigenlijk Leune ('vind ik ook geen naam'), maar alle klanten noemen haar Leu. „Jongeren zeggen meestal 'oma'. Vind ik ook goed", lacht Leu. Als 'oma' het café mocht ver- Het niveau van het dartspel is vooruit gegaan kopen, gaat Leo (ook al 69) zeker met de nieuwe eigenaar in de slag om het toernooi in De Vriend schap door te kunnen laten gaan. „Maar ik moet er een goed gevoel bij hebben, want de sfeer moet wel blijven. We hebben nu in vijftien jaar nog nooit gedoe gehad." Logisch, vindt Leu Hameling. Want in De Vriendschap is ieder een welkom. „Jong en oud loopt door elkaar, maar nooit rottig heid." Bij een Tac-ticstoernooi spelen darters in koppels. Vijf spelers (eentje één keer met een andere koppelgenoot) wonnen het kam pioenschap van Arnemuiden drie keer. Eeuwige roem De 'eeuwige roem' is het belang rijkst, want van de bij de eerste prijs behorende bekers staan er nog een stuk of zes boven de bar. Goormachtig: „Het gaat om de ge zelligheid. Zo leggen alle deelne mers een bedrag in, waarvan ie dereen bier kan gaan halen, zodat Leu dat niet allemaal hoeft bij te houden. Maar de leut mag voorop staan, het niveau van de darters is met sprongen omhoog gegaan. Vroeger kon ik zelf nog meedoen, maar nu ben ik de hele dag druk met de or ganisatie." A Een maand voor de eerste worp staat cafebazin Leu al weer startklaar, foto lex de meester Vuurwerk? Het leken wel kleine bommen die in de oudejaarsnacht op de Vlasmarkt in Middelburg ontploften. Negentien ruiten en een portiek sneuvelden door de kracht van de explosies. Daarom geldt op de Vlasmarkt de komende jaarwisseling een vuurwerkverbod. „De straat wordt geen vesting, je kunt er gewoon in en uit. En je mag wel vuurwerk bij je hebben, maar niet afsteken. Aan beide ingangen komen borden waarop dat staat." „We kunnen er niet 24 uur iemand bij zetten, maar de politie zal extra alert zijn op de Vlasmarkt. Steek je toch vuurwerk af en word je be trapt, dan krijg je een dikke boete en kan jouw vuurwerk worden af genomen. We weten dat het vorig jaar een klant was die de schade veroorzaakte. We vragen daarom van ondernemers dat ze hun klan ten waarschuwen." „Ja, want vorig jaar is er van alles ge beurd en we hebben niet het gevoel dat het daar dit jaar niet weer kan gebeuren." „We doen dit vooral voor de bewo ners en ondernemers. Zodat zij een rustigere jaarwisseling hebben. Zij mogen nu zelf ook geen vuurwerk afsteken en moeten dat verderop doen. We geven het signaal af: doe het niet, in ieder geval niet op de Vlasmarkt." „Garanties dat er nu niks gebeurt heb je niet. Het is wel een belangrijk signaal." „Welke reden zou ik daarvoor heb ben? Het gebeurde op de Vlas markt. En een show aanbieden heeft geen zin. Die kun je alleen ge ven op een weiland buiten de stad." „Als de bewoners en ondernemers vinden dat die geslaagd is." woensdag 30 november 2016 Darten bij 'oma' is een plezier René Hoonhorst -Leo Goormachtig, organisator Middelburg verklaart voor het eerst tijdens de jaarwisseling een straat vuurwerkvrij. Burgemees ter Bergmann legt uit hoe en waarom. Maurits Sep Hoe werkt dat vuurwerkverbod? Hoe controleert u dat? Vuurwerk hoort bij de jaarwisse ling. Is dit nou echt nodig? Het vuurwerkverbod geldt om de hoek niet. Dus wat is het nut dan om alleen de Vlasmarkt vuurwerkvrij te maken? Vorig jaar liep het uit de hand buiten de tijden datje vuurwerk mag afsteken. Het was dus al A Burgemeester Bergmann. verboden. Wat voegt een vuur werkverbod tijdens die wél toe gestane periode dan nog toe? Waarom niet de hele binnenstad vuurwerkvrij en als alternatief een vuurwerkshow? Hoe weet u straks of deze maat regel is geslaagd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35