II 'Slachtoffer van loverboy wordt zelf dader' Scholieren Pontes Het Goese Lyceum denken mee met waterschap 5 Slimme meters die in heel Zeeland het water in de gaten houden. Scholieren gaan erover meedenken met het waterschap. Jos Goossen laat een afbeelding zien van een klassieke, blauw-witte peilschaal. Die geeft de waterstand onder of boven NAP aan. Maar om die te kunnen aflezen, moet een medewerker van het waterschap er wel langs gaan. Dat kan beter en slimmer, houdt Goossen zo'n vijf tig leerlingen van Pontes Het Goese Lyceum (3 havo/vwo) voor. Het is het uitgangspunt van wat de Multiflexmeter is gaan heten, een initiatief van Goossen en Jan van Kranenburg, medewerkers van waterschap Scheldestromen. Sinds een jaar zijn ze bezig met het ont wikkelen van een innovatieve wa termeter. De basis is er. In de passende om geving van het monumentale ge maal Boreel bij Middelburg laat Goossen - 'onze eigen Steve Jobs', aldus zijn collega Van Kranenburg - de scholieren dinsdagmiddag een prototype zien. Het is een klein kastje, met een zonnepaneeltje en een sensor, de zelfde die dient als hulpmiddel bij het parkeren van een auto. Door zo'n kastje bijvoorbeeld aan een stuw te bevestigen, kan de water hoogte worden gemeten. „Het idee is om het systeem zo lang mogelijk te laten werken zon der dat iemand er iets aan hoeft te doen", vertelt Goossen de jongeren. Nu zit er bijvoorbeeld een lithium- ionbatterij in, net zoals in een iPad. „Die laadt minder goed op als het koud is. Dus daar moeten we een De ultieme uitdaging is om iets te maken dat jaar in jaar uitzelf zijn werk doet oplossing voor verzinnen." Alle meetgegevens worden nu opgeslagen op een geheugen kaartje, dat handmatig moet wor den uitgelezen. Goossen: „We wil len toe naar een systeem dat signa len uitzendt. De ultieme uitdaging is om iets te maken dat jaar in jaar uit zelf zijn werk doet." En daarbij kan het waterschap goed de hulp gebruiken van de Goese scholieren, die de Techna- sium-opleiding volgen. „Jullie zijn jong en hebben daardoor hopelijk veel inspiratie en creativiteit, waar door we verder kunnen komen." Ook de inbreng van anderen is wel kom. Alles is 'open source' opgezet, zodat iedereen die zich geroepen voelt mee kan denken en mee kan helpen. Uiteindelijk zou de watermeter ook echt 'multiflex' moeten wor den, door niet alleen de water hoogte te meten, maar ook bijvoor beeld zoutgehalte, neerslag en sli- baangroei, zodat het complete wa tersysteem op afstand in de gaten kan worden gehouden. Het waterschap heeft op diverse locaties al moderne meetappara tuur staan. Die kost al gauw 2000 euro per stuk. Dat moet veel voor deliger kunnen, verwacht Goossen. „Het mag niet duurder worden dan die peilschaal, waarvan we er meer dan duizend in Zeeland hebben staan. Die kosten ongeveer 150 euro per stuk. Het waterschap hoopt over een jaar een goed werkend ontwerp te kunnen presenteren. Een slachtoffer wordt dader. Met die woorden vatte officier van jus titie Ingeborg Dorst de positie van een Vlissingse (21) samen. Zij ver scheen gisteren voor de Middel burgse rechtbank in de strafzaak te gen de hoofdverdachten die een meisje (17) in de prostitutie dwon gen. Maandag stonden een Goese- naar (21) en een man uit Velp (27) terecht. Dinsdag was het de beurt aan de Vlissingse. Op verzoek van raadsman Eduard Smit was geko zen voor een aparte behandeling. Want zij neemt een speciale positie in. Om te beginnen erkent ze dat ze eind 2014 meehielp om het meisje in de prostitutie te dwingen. Ter wijl de andere twee hoofdverdach ten glashard ontkennen. Zij: „Ik was erbij toen dat meisje in novem ber 2014 vanaf station Goes werd opgehaald en naar een woning van de Goesenaar werd gebracht. Ik plaatste advertenties van dat meisje op sekssites, reed haar naar klanten, wachtte ze op en inde het geld." Maar dat alles, aldus de verdachte en haar raadsman, gebeurde onder druk van de Velpenaar die tot vorig jaar in Middelburg woonde. Hij dwong de Vlissingse enkele jaren eerder ook in de prostitutie, zei Smit. Het verschil met het meisje: de Vlissingse was net meerderjarig toen de Velpenaar daarin slaagde. Volgens de raadsman is de Velpe naar al jaren actief als loverboy en slaagt hij erin meisjes en jonge Ik plaatste advertenties op sekssites en reed haar naar klanten vrouwen voor hem te laten werken. Het meisje dat nu zijn belangrijkste slachtoffer is, ging zelfs in februari vorig jaar, weer voor hem werken. Dat was nadat ze in december 2014 door de politie uit zijn macht was bevrijd. Maar toch keerde ze terug naar hem toen ze net achttien jaar oud was, aldus Smit. Volgens hem deed ze dat uit een combinatie van angst en liefde. Die dubbele hou ding zag hij ook bij de Vlissingse. Hij stipte ook aan dat de Velpenaar het meisje nodig had toen zijn cliënt vier maanden zwanger was, van hem, en niet meer als prosti tuee kon werken. Dorst toonde begrip voor de Vlis singse en prees haar omdat ze, na enige tijd, een belastende verkla ring had afgelegd. Maar volgens haar verdient ze ook straf voor haar rol in deze mensenhandelzaak. Ze eiste een celstraf van dertig maan den waarvan twaalf voorwaarde lijk. En de Vlissingse moet ook sa men met de andere hoofdverdach ten het slachtoffer 37.000 euro be talen, aldus de officier. Smit vond dat een veel te zware straf. Hij pleitte voor een celstraf gelijk aan het voorarrest van 44 da gen. „En daarnaast een stevige werkstraf." Hij stelde dat haar te rugkeer naar de gevangenis alles ka pot maakt wat ze nu aan het opbou wen is. Ze werkt, zorgt voor haar kind en betaalt haar schulden af. Schulden, aldus de raadsman, die veroorzaakt zijn door de man uit Velp. Hij zei ook dat het niet moge lijk is dat het meisje in ruim drie weken tijd 12.000 euro verdiende met seks. Dat is volgens hem een veel te hoog bedrag. „5000 euro is veel realistischer hoewel dat ook al aan de hoge kant is." De Vlissingse werd tijdens de be handeling van haar strafzaak enkele keren zeer emotioneel en stelde dat de Velpenaar alles bij elkaar liegt en haar probeert zwart te maken. Donderdag en vrijdag verschij nen de klanten van het meisje voor de rechtbank. Uitspraak 19 decem ber. woensdag 30 november 2016 PC Slimme watermeter in de maak Rolf Bosboom Middelburg Jos Goossen (links) laat in gemaal Boreel de leerlingen het prototype van de Multiflexmeter zien. fotorubenoreel - Jos Goossen (waterschap) De officier van justitie eist een celstraf van dertig maanden waarvan twaalf voorwaardelijk tegen een 21-jarige Vlissingse. Volgens het Openbaar Ministe rie (OM) is ze er samen met twee mannen verantwoordelijk voor dat een zeventienjarig meisje gedwongen ging werken in de prostitutie. Emile Calon Middelburg - Verdachte (21)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33