Geen kourecord II 4 Man raakt zwaargewond op erf Auto belandt in de sloot Automobilist 5 keer de fout in VLISSINGEN Nederland beleefde de afgelopen dagen de koudste herfstnachten in 18 jaar, met uit zondering van Zeeland. Door in vloed van water en wind, daalde het kwik niet zo ver als in de rest van het land. Het koudste plekje in Zeeland is deze dagen Westdorpe. Daar daalde de temperatuur maandagnacht naar -2,8 graden Celsius. In Vlissin- gen stond de thermometer op -0,7. „De laagste waarden sinds 2010", zegt meteoroloog Jaco van Wezel van Weeronline. „Toen was het op 29 november in Vlissingen -2,9 gra den Celsius. In Westdorpe was het toen op de 28e -3,6." Dat het in Zeeland minder koud is komt door de invloed van water en wind. „In Zeeland mengde de warmere lucht van boven het water zich met de koude lucht." Vanochtend kan het glad zijn, omdat vochtiger lucht binnen stroomt. Hoewel het de komende dagen zachter is, lijkt de winter vol gende week terug te komen. „Maar de weermodellen spreken elkaar nog tegen." GRIJPSKERKE Een man is gister middag zwaargewond geraakt op een erf van een boerderij aan de Hondegemsweg in Grijpskerke. De man is met een hoofdwond per traumahelikopter naar een zieken huis in Rotterdam gebracht. Hulpverleners ontvingen rond 15.00 uur een melding via het alarmnummer. Een ambulance bracht de man naar een tankstation langs de A58 bij Goes, meldde mStadsgewest. Daar ontfermde hulpverleners van de traumaheli kopter zich over de gewonde man. Hoe de man gewond raakte is on bekend. ■PC 112-BERICHTEN Jongensvast voor inbraak Botsing tussen vrachtauto's Vandaag houden christenen op de Bevelanden en Walcheren dankdag. Waarom niet op de landelijke dankdag? Kerkhistoricus Jaap Sinke uit Krab- bendijke vertelt dat christenen op dankdag terugkijken op alle goede dingen van het afgelopen jaar. Als lid van de Gereformeerde Ge meente in Krabbendijke gaat hij vandaag naar de kerk om God te danken voor alle zegeningen. „Het is geen zondag. Maar wel een dag met een bijzonder karakter. Er is zoveel ellende op de wereld en wij hebben het zo goed in ons land, dorp en gezin. En wij kunnen in alle vrijheid naar de kerk. Wij wor den niet vervolgd om ons geloof. Dat is echt een voorrecht." Zeeland heeft vier dankdagen voor gewas en arbeid. De landelijke versie (en die van Schouwen-Dui- veland) is altijd op de eerste woens dag van november. Kerkelijk Tho- len dankt de derde woensdag van de novembermaand, de Bevelan den en Walcheren houden dankdag op de laatste novemberwoensdag. In Zeeuws-Vlaanderen valt de dankdag normaal gesproken op de donderdag na de Walcherse en Be- velandse editie. Maar omdat het dan dit jaar al december is, hielden Zeeuws-Vlaamse christenen die nu op donderdag 24 november. Waarom doen Zeeuwse kerken niet gewoon mee met de landelijke dankdag? Sinke verdiepte zich erin, maar vond geen vaste verklaringen. Wel een aantal aannemelijke theorieën. Zo zou de dankdag op Schouwen- Duiveland na de Watersnoodramp gelijk getrokken zijn met de lande lijke versie. Omdat de evacués van Schouwen-Duiveland toen de bid- en dankdag op hun tijdelijke ver blijfplaats elders in Nederland meevierden, hielden ze die lande lijke datum vast na terugkeer op Schouwen-Duiveland. De dankdag op Walcheren en de Bevelanden zou zijn opgeschoven omdat de boeren tijdens de lande lijke dankdag nog volop bezig wa ren met de bietenoogst. Sinke: „Voor de boeren en knechten was het in die tijd erg lastig om de eerste novemberwoensdag vrij te krijgen. Dus is de dankdag toen een paar weken opgeschoven." Onlangs belden twee oudere mensen uit Zeeuws-Vlaanderen naar Sinke met een verklaring voor waarom hun dankdag op donder dag is. „Vroeger was de boeren- markt in Terneuzen op woensdag. Daar gingen mensen elke week heen. Om niet in eikaars vaarwater te zitten, besloten de kerken hun dankdag dan maar op donderdag te houden." Waarom de Thoolse dankdag op de derde november woensdag valt, is Sinke niet duide lijk. Het scheelt per dorp en gemeente hoe christenen de dankdag invul- Wij hebben drie kerkdiensten, verder houden we ons rustig. De winkels zijn dicht len. Sommigen gaan naar de kerk en vullen de dag verder in als een normale dag, anderen vullen de dankdag in als zondag. Zo ook Sinke. „Wij hebben drie kerkdien sten, verder houden we ons rustig. De winkels zijn hier dicht. Dat ge beurt niet in elke gemeente. Er zijn ook geen regels voor. Maar omdat veel middenstanders hier kerkelijk zijn en hun winkel dichthouden, heeft het voor de rest ook geen zin om open te gaan." Volgens Sinke zijn er ook voorde len aan het niet gelijk vallen van dankdag. „Veel gemeenten hebben geen eigen dominee. Nu kunnen die op hun eigen dankdag in eigen gemeente preken, en op een andere dankdag elders." woensdag 30 november 2016 VLISSINGEN Twee vracht wagens zijn gisterochtend op de A4 bij knooppunt Markiezaat bij Woens- drecht op elkaar gebotst. Het ongeluk gebeurde rond 10.00 uur. De rijbaan rich ting Dinteloord was door het ongeluk geruime tijd af gesloten. Niemand raakte gewond. WISSENKERKE Aan de Oost-Westweg in Wissen- kerke is maandagmiddag een auto in de sloot naast de weg geraakt. De bestuurder is gecontro leerd door te hulp gescho ten ambulancepersoneel, maar bleek niet gewond. Hij mocht naar huis. TERNEUZEN De politie heeft gisteren in de Guido Gezellestraat in Terneuzen een automobilist staande gehouden die nooit zo de weg op had gemogen. Agenten ontdekten dat de bestuurder nog open staande boetes had. Ver der droeg hij geen gordel, had hij geen rijbewijs bij zich, waren zijn banden glad en zat er een barst in de voorruit. De auto is in beslag geno men. Tegen de bestuurder is proces-verbaal opge maakt. Terugkijken op dankdag A s' Ochtends is het krabben geblazen, foto ruben oreel A Hulpverleners ontfermen zich over het slachtoffer. FOTO FRANS BOSSCHA MIDDELBURG Twee jon gens van vijftien en acht tien jaar uit Middelburg zijn maandag aangehouden omdat ze verdacht worden van woninginbraken. De in braken zijn gepleegd in 2015 en in 2016 in Middel burg. De politie kwam het duo op het spoor na een tip. De jongste van de twee verdachten wordt ook nog verdacht van het stelen van een bromscooter bij het NS-station in Oost-Sou burg in november vorig jaar. De jongens zijn ingesloten voor verder onderzoek. Joanne Karkdijk Vlissingen A Jaap Sinke. foto mechteld jansen - Jaap Sinke (kerkhistoricus) 'BUIAnc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32