Fietsendief slaat vooral toe in hart van Middelburg Burgemeester Hulst: 'Veiligheid in centrale Doel niet in het geding' 3 WORDT DOOR VEEL MENSEN ECHT GEMIST nog reserve hadden. Niet echt handig. In de bochten ben ik steeds bang dat ik val." Ze is even stil. „Het was zo'n fijne fiets. Ik was er zo blij mee." Op de Facebookpagina Gesto len, Vermist, Gevonden 0118 zijn de afgelopen tijd veel noodkreten geplaatst van mensen die hun fiets missen. Ash Ashley, 19 jaar oud, raakte vorige week haar knal oranje Sparta-fiets kwijt. Goed te herkennen aan het knalgroene ka- belslot dat aan de bagagedrager: herinnering aan de vorige keer dat de fiets gestolen werd. „M'n fiets heeft twee dagen voor het huis van mijn moeder aan de Statenlaan gestaan", vertelt de 19-jarige Ashley, die zelf elders in Middelburg woont. „En toen was hij er opeens niet meer." Hij is al een keer eerder gestolen. „Toen had ik hem voor de Albert Heijn neergezet en hem niet afge sloten. Een tijdje later zag ik mijn fiets ergens anders, met een groen slot erop. De fietsendief had de fiets deze keer zelf niet goed afge sloten, dus ik heb hem gewoon te ruggepakt." Maar nu is de fiets echt weg. De noodkreet op de Fa cebookpagina: „Als iemand hem ziet of iets ervan weet stuur me dan aub pb. Deze fiets was mijn enige vervoersmiddel", heeft vooralsnog niet veel meer opgele verd dan een medelevend boos gezichtje. In Zeeland worden de meeste fietsen gestolen in het centrum van Middelburg. De afgelopen zes jaar verdwenen daar 1255 twee- wielers. De binnenstad is de enige Zeeuwse locatie op de landelijke lijst van 122 'hotspots' voor fietsen dieven, samengesteld door Buurt- facts op basis van politiecijfers. Voor het onderzoek zijn de dief- stalgegevens van alle 12.237 buur ten in Nederland vergeleken over de periode 2010 tot en met 2015. De 122 hotspots zijn samen goed voor meer dan een kwart van alle 636.000 fietsendiefstallen. Het centrum van Middelburg staat op de 34e plaats. Als alleen wordt gekeken naar Zeeuwse buurten, dan staat de Middelburgse wijk Dauwendaele op de tweede plaats, met 740 gesto len rijwielen in zes jaar tijd. Derde is de oude binnenstad van Vlissin- gen (534). De cijfers gaan alleen over dief stallen waarvan aangifte is gedaan. Het werkelijke aantal ligt bedui dend hoger. Volgens het CBS doet slechts dertig procent van de gedu peerden aangifte. In Zeeland werden van 2010 tot en met 2015 in totaal 10.524 diefstal len geregistreerd, ofwel bijna vijf per dag. De kans is het grootst in Middel burg, met 56 gestolen fietsen per 1000 inwoners. Ook Vlissingen (49) en Goes (34) scoren hoog. Het lan delijk gemiddelde is 38 diefstallen per 1000 inwoners. Borsele wordt vrijwel genegeerd door fietsendie ven. Daar sloegen zij slechts 95 keer toe in zes jaar, ofwel vier keer per kwartaal. Het aantal geregistreerde fietsen diefstallen daalt in de meeste Zeeuwse gemeenten. In 2010 telde de politie nog bijna 2200 aangiften, vorig jaar waren dat er een kleine 1400. Mulder reageert op een brandbrief van FANC. In deze brief luidt de Belgische nucleaire toezicht houder de noodklok over Doel. FANC rapporteert: „Er is brandge vaar, risico op kernsmelting en een schaamteloos nonchalante veilig heidscultuur." Engie Electrabel, de exploitant van de centrale, liet we ten er alles aan te doen om de vei ligheid te waarborgen. Volgens het energiebedrijf heeft het FANC te voorbarig gereageerd op de voort gangsrapporten over de aanpas singen van Doel. In de gemeenten rondom Doel is Onze burgers mogen zich niet onveilig voelen door deze discussie door deze discussie onrust ont staan. Mulder sprak daarom de le den van de commissie Algemeen Bestuurlijke Zaken toe. Tihange „Ik zou het niet juist vinden als de burgers in onze gemeente zich niet veilig zouden voelen door deze discussie. Ik ben geen des kundige, maar ik baseer me op de VRZ en internationale controles. FANC was met name kritisch over de centrale in het Belgische Ti hange. De discussie die nu is ont staan is buitengewoon vervelend. Ik hoop dat minister Melanie Schultz van Haegen de kou verder uit de lucht haalt," aldus Mulder. CIJFERS/ Aantal gestolen fietsen 2010-2015 woensdag 30 november 2016 PC blij met mijn heerlijke fiets Dubbel op slot en het liefst aan het fietsenrek vast. foto ruben oreel Rolf Bosboom Middelburg De Hulster burgemeester Jan- Frans Mulder stelt dat de veilig heid in de kerncentrale van Doel niet in het geding is. Hij baseert zich hierbij op uitlatin gen van Jaap Gelok, portefeuil lehouder nucleair bij de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ). Sheila van Doorsselaer Hulst -Jan-Frans Mulder, burgemeester Buurt Binnenstad Middelburg Dauwendaele Middelburg Oude Binnenstad Vlissingen Centrum Goes Goes-Oost Scheldestraat Vlissingen Centrum Terneuzen Kern Oost-Souburg Stromenwijk Middelburg Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31