De toekomst is nul op de meter Middelburg vindt vijf ton voor redden Oostkerk .t» Almanak M 2 TV FIETSENDIEFSTAL GESTOLEN FIETS Bij het station in Vlissingen, één van de 122 'hotspots' voor fietsendieven, loopt Merel Schillemans naar de trein. In Bergen op Zoom wacht een leenfietsje. Haar eigen rijwiel is gestolen. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Auto£ Vermeulen Commentaar Woningbouwcorporatie RWS maakt haar huurwoningen in Wemeldinge energiezuinig. Op twee manieren. De sim pele variant is betere isolatie. De grote ingreep is een zo genoemde Nul-op-de-Meter-renovatie (NoM). Na zo'n uitgebreide verbouwing heb je geen gasaansluiting meer nodig. Dit project lijkt nauwelijks anders dan de vele energiebesparende maatregelen die overal worden genomen. Het bijzondere van de Zeeuwse aanpak is het samen leren. Aannemers en woningbouwverenigingen trekken samen op. Dit moet uiteindelijk leiden tot een Zeeuwse standaard voor het efficiënt aanpassen van oude huurhuizen. Zo'n norm heeft een breed effect. Huurders kunnen rekenen om maximale energie besparing tegen minimale kosten. Bouwverenigingen hoeven niet allemaal het wiel uit te vinden. Bouwbedrijven op hun beurt heb ben een uniek instrument om de Zeeuwse markt te bedienen en af te schermen voor concurrenten. Het is onwaarschijnlijk dat dit project ineens allerlei nieuwe in zichten in milieuvriendelijk verbouwen zal opleveren. Maar als het gevolg is dat alle oudere huurwoningen in Zeeland snel drastisch worden verbeterd, is het wel een doorbraak. Dan wordt de huursec tor een voorbeeld voor elke huizenbezitter. Dat is hard nodig. Want ondanks alle moderne technische mogelijkheden zijn er nog veel te weinig NoM-woningen, of huizen die zelfs energie léveren. Met elk huis dat zonder gas kan, wordt Nederland minder afhankelijk van fossiele brandstof uit binnen- en buitenland. Ondertussen zijn de kosten van een totale NoM-renovatie nog zeer hoog. Omdat stan daardiseren het wondermiddel is en omdat subsidies een belang rijke rol spelen, moet Zeeland ook leren van ervaringen buiten de provincie. Daarom is het goed dat dit project is ingebed in het lan delijke actieplan Stroomversnelling. Zeeuwse huursector wordt wellicht hét voorbeeld voor iedere huizenbezitter Vereniging Hendrick de Keyser wil de Oostkerk overnemen van de Protestantse Gemeente Middel burg, maar heeft een fonds nodig waarin gemeente en provincie ook geld storten. Middelburg had al ge zegd dat te zullen doen, al moest wethouder van financiën Johan Aalberts dat geld nog vinden. Aalberts is daarin geslaagd, meldt hij aan de gemeenteraad. Het meeste geld komt uit de BV Monu- mentenbeheer Middelburg. Die is aan de gemeente gelieerd. Aalberts is er voorzitter van. Doel van de vennootschap is 'restauratie, on derhoud en beheer van monumen ten of gebouwen die vanwege hun historie of architectuur belangrijk zijn of voor het stadsbeeld en ka rakteristiek zijn. Speciale aandacht gaat uit naar gebouwen die verloren Wethouder Aalberts keert verschillende potjes om voor fonds restauratie Oostkerk dreigen te gaan'. Dat geldt ook voor de Oostkerk. Monumentenbeheer stelt 250.000 euro beschikbaar. Boven dien leent de vennootschap nog 75.000 euro aan de gemeente. Ook is er 175.000 euro beschikbaar uit de gelden van de Kwaliteitsatlas. ALMANAK Die Walcherse zal nooit meer een apparaatje gebruiken om ge zichtsharen te verwijderen. En ze kan haarfijn uitleggen hoe dat komt. „Ik heb me er één keer toe laten verleiden om zo'n ding te gebruiken", bekende zij onlangs. „En nergens heb ik nu meer haargroei dan op die plekken waar ik dat apparaat heb ge bruikt." Haar klaagzang kwam recht uit het hart, net als haar conclu sie. De woordkeus was echter ongewild haarscherp: „Ik heb er spijt van als haren op mijn hoofd." Actiegroep op Scheldeplein Darts brengt rust op straat en weer meegenomen." De HZ- studente zelf zag haar eigen fiets vorige week voor het laatst. Vijf jaar geleden kreeg ze de fiets ca deau, toen ze voor het eerst naar de middelbare school ging. „Een heel fijne fiets, met acht versnel lingen", zegt ze met een blik die verraadt dat ze hem echt mist. „Donderdag, toen ik terugkwam op het station in Bergen op Zoom, was hij nergens meer te beken- Een vriend zag zijn gestolen fiets staan en heeft hem terug gestolen nen." Er is inmiddels aangifte ge daan van de verdwijning van de wit-parelmoeren Batavus Mambo Spring. Merel: „Van morgen kreeg ik een mailtje van de politie, dat de aangifte verwerkt wordt. Ik verwacht er verder niet veel van. Ik denk dat mijn fiets al lang op Marktplaats of zo is aangeboden door iemand die geld nodig heeft voor cadeautjes of zo." Zelf heeft Merel het geld ook niet op haar rug groeien. „Misschien dat er een tweede- of derdehandsje in zit. Voorlopig rij ik op een vouwfietsje dat we Niet één, maar twee of meer sloten zitten er om veel van de fiet sen die bij het station in Vlissingen staan. „Altijd dubbel op slot", zegt de jonge vrouw die haar fiets par keert voor ze naar de trein sprint. Aan de fietsen die om het station heen geparkeerd staan, zitten op vallend veel kabelsloten die niet meer in gebruik lijken. Sleuteltjes verloren, of zijn het fietsen die ooit gestolen zijn en door hun nieuwe baasjes van een ander slot voorzien zijn? „Een vriend van mij heeft zijn eigen fiets teruggestolen", weet Merel. „Hij zag hem opeens ergens aan een paal staan met een ket ting eromheen. Die heeft hij doorge zaagd woensdag 30 november 2016 S3 Het was even zoeken maar de gemeente Middelburg heeft een half miljoen euro gevonden voor het redden van de Oostkerk. Het wachten is nu nog op vijf ton van de provincie. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Krabbendam verlaat raad Hans Krabbendam stopt als raadslid voor de Christenunie in Middel burg. Hij begint in januari aan een nieuwe baan als directeur van het Katho liek Documentatiecen trum in Nijmegen. Hij kan dat niet meer combineren met zijn werk als raadslid. Hij werkt nu nog als plaatsvervangend direc teur voor het Roosevelt Studie Centrum in Mid delburg. Hij neemt in maart afscheid van de raad. KOUDEKERKE Bier, wijn en vis voor glazen huis Het Walchers Bier- en Wijngilde komt zaterdag voor de negende keer naar de kassen van Ke- steloo. Mensen kunnen in die kassen een ambach telijk gebrouwen bier, wijn of likeur proeven. Er is ook vers gebakken vis. Kinderen kunnen zich vermaken op een spring kussen, in een ballenbak en in de snoepkraam. De opbrengst is voor Seri ous Request. VLISSINGEN Red Nollebos-Westduin- park staat zaterdag 10 december van 10.00 tot 17.00 uur op het Schelde plein met een kraampje. In de stand is een im pressie te zien van hoe het gebied er uit gaat zien als de plannen van ontwikkelaar Ecoparks door gaan. In het kraam pje geven leden van de actiegroep informatie over de stappen die de gemeente Vlissingen neemt en zijn raampos- ters verkrijgbaar. In café De Vriendschap in Arnemuiden houdt Leo Goormachtig 30 decem ber voor de 19de keer een eindejaarsdartstoer- nooi. De Arnemuidenaar begon er eind vorige eeuw mee om de jeugd van de straat te houden daags voor oudjaar. Overlast is er de laatste jaren nauwelijks meer. I k was zo n Ondine van der Vleuten -Merel Schillemans Merel Schillemans FOTO RUBEN OREEL Pearyweg 6 14462 GT GOES (0113) 56 18 12 www.autovermeulen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30