Grote brand, geen gewonden Woningcorporaties en aannemers delen informatie Tien oudere RWS-huurwoningen in Wemeldinge worden verbouwd tot superzuinige huizen. Zes ervan krijgen een slim systeem dat de energierekening op nul brengt. Na de eerste melding aan het begin van de avond rukte de brandweer uit met twee blusvoertuigen voor de brand die woedde op de bovenste verdie ping van een appartementencomplex. Alle bewo ners van de woningen onder de brandhaard wer den door de brandweer naar buiten geleid. Verdere evacuaties hebben niet plaatsgevonden. Wel werd al binnen een kwartier de brand opge schaald naar 'grote brand'. Met nog een extra blus- voertuig en twee ladderwagens bestreed de brand weer het vuur dat vooral aan de achterkant van het pand uit het dak naar buiten sloeg. Om 19.15 uur kreeg de brand de kwalificatie 'zeer grote brand'. De brandweer probeerde vanaf dat moment te voorkomen dat de brand zich uitbreidde. Het vuur leek na enige tijd aan de buitenkant al gedoofd, maar er bleef een enorme rookontwikkeling zicht baar. De brandweer controleerde alle aangrenzende woningen, waaronder de op de begane grond ge vestigde huisartsenpraktijk. Ook die stond vol met rook. Tegen half negen gisteravond werden de be gane grond, de eerste en tweede verdieping van het pand brandvrij gegeven. Wel was de brandweer toen nog bezig om een brandhaard onder de dak pannen te blussen. Even na negenen volgde vervol gens het sein brand meester. Een bijkomend nadeel van de brand was het wegstromende bluswater. Dat liep zachtjes de Singel op en zorgde daar in combinatie met de vorst voor spekgladde stukken weg. Veel fietsers en voetgangers lieten zich verras sen door de opgevroren weggedeeltes. Een strooi wagen bestreed de gladheid, foto ruben oreel Aannemers en woningcorpora ties willen van elkaar leren hoe ze het energiezuinig maken van ou dere woningen efficiënter en goed koper kunnen uitvoeren. Gedeelde ervaringen moeten leiden tot een 'Zeeuwse standaard', die 'energie zuinig wonen' binnen ieders bereik moet brengen. „We zijn het niet gewend om el kaar een kijkje in de eigen keuken te gunnen, maar het energiezuinig bouwen en verbouwen is de toe komst", zegt Martijn van Sabben, voorzitter van Bouwend Zeeland en directeur van aannemingsbe- drijfFraanje. In Wemeldinge worden in op dracht van RWS en Marsaki tien woningen door Fraanje aangepakt. Vier krijgen een betere iso latie, 'schilrenovatie' genoemd, en zes woningen de uitgebreide Nul- op-de-Meter-renovatie (NoM). In het laatste geval krijgt de woning zonnepanelen op het dak en een slim installatiesysteem waarin lucht wordt opgewarmd. Een gas- aansluiting is niet meer nodig. Er is alleen nog een aansluiting voor elektriciteit en water noodzakelijk. Een huis wekt zelf per saldo genoeg elektriciteit op om een gemiddeld gezin van stroom te voorzien. Be woners die per se op gas willen blij ven koken mogen hun gasaanslui- ting houden, maar zodra een wo ning een nieuw huurder krijgt wordt de gasaansluiting afgekop peld. NoM is een term die voorkomt uit het landelijk project Stroomver snelling. Doel is om de Nul-op-de- Meter-renovatie van 11.000 huur woningen mogelijk te maken. Het project in Wemeldinge is niet het eerste kleinschalige project in Zeeland voor het ombouwen van energieslurpende oudere huurwo ningen in energiezuinige panden. Bewoners betalen per maand 60 euro meer huur, maar besparen 120 euro op de energienota Zo veranderde bijvoorbeeld wo ningcorporatie Stadlander in Oud- Vossemeer vorig jaar al tien huur huizen in NoM-woningen. „We gaan in Wemeldinge goed meten om de effecten van de ver schillende maatregelen in beeld te krijgen", aldus Maarten Sas, direc teur van RWS. De gegevens wor den met andere Zeeuwse woning corporaties gedeeld. De ervaringen met de verschil lende kleinschalige projecten moet leiden tot een 'Zeeuwse standaard' voor de verbouwing van verouderde huurwoningen. „Ener giezuinig renoveren is op dit mo ment nog erg duur. Het is de kunst om de aanpak verder te standaardi seren en om de overlast voor de be woners zoveel mogelijk te beper ken", aldus Bouwend Zeeland. En wat levert het de huurders op in Wemeldinge? Ze gaan pakweg 60 euro meer huur betalen en 120 euro besparen op de energiekosten. Dat stelt woningbouwcorporatie RWS een aantal van haar huurders in Wemeldinge in het vooruitzicht na een ingrijpende renovatie van de woning. It woensdag 30 november 2016 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Vlissingen Een zeer grote brand heeft gisteravond een leegstaand appartement op de hoek van de Singel en de Doctor Ottestraat in Vlissingen verwoest. De brand werd gemeld om 18.45 uur en woedde tot ver in de avond. Er is niemand gewond geraakt. Willem Adriaansens Zuinig wonen op z'n Zeeuws Theo Giele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29