27 Handbalster Maura Visser was sterspeler van Oranje, tot ze in 2011 in conflict raakte met bondscoach Henk Groener. Nu is Groener weg en mag Visser (31) naar het EK. HANDBAL EUROPEES KAMPIOENSCHAP De Spelen heb ik niet gevolgd, het was te pijnlijk Is kind had Maura Vis ser een droom: handbal len, alleen maar hand ballen. En dat op het hoogste niveau. Het ge voel toen ze voor het eerst een oran je shirt aan mocht trekken om voor Nederland uit te komen, dat was ge weldig. Maar als je het vaak genoeg doet, zoals zij, verwatert dat besef na verloop van tijd, dan wordt het ge woon. Laatst was het gevoel er bij Visser (31) echter toch weer. Het begon met een telefoontje van de nieuwe bondscoach Helle Thom- sen, een paar weken geleden. Tot die tijd was uitkomen voor Nederland een gedachte waar Visser het liefst geen aandacht aan besteedde. Het was een gesloten boek, en ze durfde niet anders dan te denken dat dit ook zo zou blijven. Maar Thomsen zei: „Ik ben niet geïnteresseerd in wat hiervoor gebeurd is, ik wil we ten of je beschikbaar bent." Visser twijfelde geen moment. „Ja." Ze zit in een hotel op Papendal met de selectie, ter voorbereiding op het EK in Zweden dat zondag begint. Eigenlijk wil ze het niet hebben over het conflict met de vorige bonds coach Henk Groener. Niet over het el kaar schofferen in de kleedkamer na het WK in Brazilië in 2011 - daar hou den beiden sowieso al jaren hun mond over. En niet over de vijfjaar daarna waarin zij, volgens kenners de beste speelster van Nederland, niet geselecteerd werd. Het is zonde, dat vindt ze wel. Een paar jaar geleden zei Visser in een in terview dat de deur wat haar betreft op een kier stond. Dat was nog voor dat in eigen land de populariteit van de sport en de bekendheid van de vrouwen gigantisch toenam, nadat Nederland tweede werd op het WK en vierde op de Olympische Spelen. Visser had er graag bij geweest. Ze heeft Groener in het verleden ge beld, zegt ze. „Ik heb er alles aan ge daan. Ik heb gedacht: na zoveel jaar moet het toch wel over zijn? Maar dat was niet zo. Erg jammer." Onwennig Maar goed, nu is ze er weer. De eer ste dag was onwennig. Wat moet je zeggen na vijfjaar? „Hoi, ben ik weer? Ik vond het apart. Al hadden die meiden dat gevoel waarschijnlijk niet." Aan de ene kant is alles nog hetzelfde: het spel van Nederland blijft dynamisch, aanvallend en zelfs haar nummer, 15, was nog beschikbaar. „Extra mooi." Maar aan de andere kant is er het succes. Er staat een team dat qua niveau is toegenomen. En neem de persdag: Visser kreeg een rooster door met tijdstippen waarop journalisten zijn ingedeeld. „Vroeger was dat niet nodig. Zat er hooguit vier man." Ook al zat ze in Duitsland en hoor- de ze er niet bij, aan het succes van het Nederlands team kon ze niet ont snappen. Bij haar Duitse club Bietig- heim speelt ze samen met Martine Smeets, Tess Wester en Angela Ma- lestein. „Dan zie je hoeveel aandacht er in één keer voor het handbal is. Wat écht een goede zaak is, maar het was ook zuur. Dan komt er een tele visieploeg naar Duitsland om drie Nederlandse speelsters te intervie wen, terwijl er eigenlijk vier zijn." Pijn Van de prestaties in Rio kreeg Visser weinig mee. Als ze kan gaat de Haag seterug naar haar geboortestad. Maar in juli trainde ze alweer in Duits land. Wel had ze bij haar trainer aan gegeven dat ze niet in haar beste doen was die periode. „Ik had zo graag zeifin Rio gestaan. Normaal volg ik de Spelen zoveel mogelijk, PROGRAMMA maar nu kon ik het niet. Het deed te veel pijn." Het EK noemt ze een soort bonus in haar carrière. Maar haar terugkeer bij Oranje is geen reden om plots aan de volgende Spelen in Tokio te denken. „Zeg nooit nooit, maar dat zie ik vooralsnog niet gebeuren. Te gen die tijd ben ik 35 en ik heb kraak- beenschade in mijn knie. Daar heb ik nu geen last van, maar het maakt wel dat ik niet verder wil kijken dan één seizoen. Ik wil niet na mijn car rière voor de rest van mijn leven last van mijn lichaam hebben." Het is nog maar de vraag of ze nu weer, zoals in 2011, zal uitblinken als sterspeelster van het team. Zeifis ze op voorhand voorzichtig. „Ik breng ervaring mee en ik hoop dat dit kan helpen. Ik heb me voorgenomen er zonder verwachtingen van te genie ten. Daarna zien we wel." woensdag 30 november 2016 Eindelijk mag Visser weer een oranje shirtje dragen Lisette van der Geest Papendal A Maura Visser Poule B, Kristianstad (Zwe). Zondag 4 december: 18.30 uur: Nederland - Duitsland 20.45 uur: Frankrijk - Polen Dinsdag 6 december: 18.30 uur: Polen - Nederland 20.45 uur: Duitsland - Frankrijk Donderdag 8 december: 18.30 uur: Frankrijk - Polen 20.45 uur: Nederland - Frankrijk Overige poules. A (Stockholm): Zweden, Servië, Spanje, Slovenië C (Malmö): Montenegro, Hongarije, Denemarken, Tsjechië D (Helsingborg): Noorwegen, Rusland, Roemenië, Kroatië Nummers 1 t/m 3 van poules gaan naar tweede ronde (twee pou les van zes). •4 Maura Visser tijdens een interland in 2010. foto vi images Maura Vis ser. FOTO KOEN VER- HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27