Jong Vitesse krijgt straf ADO Den Haag dagvaart eigenaar Wang 26 by OREDUTL^1 CE liTON CEMENTLOOS BETON1 Dat het benutten van penalty's las tiger is dan je zou denken, dat het vaak meer is dan een zakelijk duel tussen nemer en doelman, dat il lustreren de clubs uit de eredivi sie dit seizoen feilloos. Ook afgelo pen weekeinde was het weer twee keer raak. Of eigenlijk dus: niet raak. Eerst faalde Groninger Al- bert Rusnak tijdens PEC Zwolle - FC Groningen oog in oog met Mickey van der Hart. Een dag later bleef AZ-spits Wout Weghorst verbouwereerd achter, nadat hij zijn penalty hoog over het doel van Heracles-keeper Bram Castro had geschoten. Het aantal gemiste strafschop pen in de eredivisie kwam daar mee dit seizoen alweer op tien stuks uit 34 pogingen te liggen: een percentage rake elfmetertrap- pen van 71 procent. In de voorgaan de zeven jaargangen lag dat gemid delde nooit zo laag als nu. Volgens Piet Schrijvers (69) is het niet zo vreemd dat het percentage lager ligt dan in zijn tijd. De oud-doelman van onder meer FC Twente, Ajax en Oranje ziet dat er de afgelopen jaren meer aandacht voor penaltysituaties is gekomen. „Ik kreeg echt geen lijstje met waar de vorige strafschoppen van een speler waren geëindigd. Dat was allemaal zelfinitiatief. Maar ik deed mijn huiswerk wel. Voor aan vang van een wedstrijd keek ik wie de vaste strafschoppennemer was. En dan pakte ik weieens een bal. In mijn tijd oefenden we er ook helemaal niet op. We hadden een hoofdtrainer, assistent-trainer en een keeperstrainer. Dat was het. Vandaag de dag ligt er bij keepers veel meer nadruk op." Nooit vertoond Paul Gladon (24), oud-speler van Heracles en tegenwoordig actief bij Wolverhampton Wanderers in Engeland, kan daar over meepra ten. Hij miste eerder dit seizoen namens Heracles liefst twee penal ty's in één minuut tijd: een nooit eerder vertoond scenario op de Ne derlandse voetbalvelden. „Ja, dat herinner ik me nog wel", begint Gladon lachend. „Thuis tegen Wil lem II. We stonden met 3-1 voor en ik had al twee keer gescoord. Vlak voor tijd kregen we een straf schop mee. Die wilde ik na mijn eerdere treffers natuurlijk wel ne men. Ik voelde me goed", blikt hij terug. Waar hij zou schieten, stond bij zijn aanloop al vast. „Met het ne men van penalty's door het mid- Vandaag de dag ligt er bij keepers veel meer nadruk op strafschoppen den had ik goede ervaringen. Bij Sparta had ik zo al twee keer ge scoord en ook bij de beloften van Heracles was het op die manier nog nooit fout gegaan. Maar dit keer ging hij te laag, waardoor Kostas Lamprou hem met zijn been kon keren." Het hoofd ging omlaag. Geen hattrick. Geen wedstrijdbal mee naar huis. „Dat spookte daarna wel door mijn hoofd." Totdat Hera- cles even later wéér een penalty kreeg. „Ik zat nog in de teleurstel ling van de eerste misser, maar wilde hem per se weer nemen." Nog een keer dwars door het midden was voor Gladon echter geen optie. „Bij die tweede bal kwam al wat meer druk kijken. Ik dacht: gewoon kiezelhard op doel en kijken waar hij eindigt." Lat Achteraf niet de beste keuze uit zijn carrière, weet Gladon. „Ik raakte de lat. Stom. Ik heb er vaak contact over gehad met doelman Roy Kortsmit van Sparta. Hij zegt: een keeper kiest in negen van de tien gevallen een hoek. Ik had niet zo hard hoeven schieten. Ik wilde te graag, denk ik." Volgens Schrijvers is de tactiek van Gladon zo slecht nog niet. „Hoe vaak zie je het niet gebeuren dat een keeper in het midden blijft staan? Hard, hoog door het midden kan succesvol zijn. Maar we kunnen er een hele theorie op loslaten, eigenlijk moet een straf schop er gewoon altijd in." Het al zo lang lopende conflict tus sen ADO Den Haag en grootaan deelhouder Wang Hui zal moeten worden uitgevochten voor de rech ter. De club heeft een kort geding aangespannen tegen de Chinees, omdat hij de drie miljoen euro die hij schriftelijk toegezegd heeft, weigert te betalen. ADO wacht al sinds augustus vorig jaar op dat be drag en heeft acute financiële pro blemen. De club had vandaag de jaarreke ning moeten inleveren bij de KNVB, maar zal opnieuw om uit stel moeten vragen. Ten koste van een fikse boete, omdat ADO al een maand respijt had. Dat is niet het grootste probleem. Zo lang Wang niet betaalt, kunnen de Ha genaars niets. De Chinees houdt zijn poot stijf, omdat hij niet tevre den is over de clubleiding, waarin hij mensen wil vervangen. Zo zou zijn landgenoot Zheng Li de direc tie moeten versterken en is het de vraag of er nog plaats is voor direc teur Mattijs Manders. Wat Wang betreft zijn er nog veel meer veranderingen op komst. De rvc-leden Jansma en Martin Toet zouden plaats moe ten maken voor Chinezen. Wim Deetman en Martin Jol kan hij niet vervangen. Met Jansma en Toet is dat makkelijker, omdat zij officieel nog niet zijn geïnstal leerd en dus formeel niet eens ADO-commissaris zijn. Dit kan er voor zorgen dat de meerderheid in de rvc - waarvan Wang de voor zitter is - straks Chinees is. Verrast In het Haagse stadhuis kregen ver tegenwoordigers van Wangs be drijf United Vansen gisteren een dagvaarding overhandigd van de advocaat van ADO. Zij waren ech ter niet de enigen die werden ver rast. Tot verbazing van de club liet Wang zelf, ondanks de toezegging dat hij aanwezig zou zijn, weer eens verstek gaan. „Dat vind ik onthutsend", zegt commissaris Kees Jansma. „De ver gadering was nota bene op ver zoek van Wang naar gisteren ver schoven. Heel gênant. Het is type rend voor de manier waarop de communicatie verloopt." Hoe het nu verder moet met de club is onduidelijk. ADO lijkt te rug bij af nu ook de relatie tussen Wang en de nog niet zo lang gele den aangetreden leiding alweer stuk dreigt te lopen. Jansma vreest het ergste. „Dit is een onwerkbare situatie." woensdag 30 november 2016 Links? Rechts? Of toch maar door het midden? Keuzes te over, maar toch worden straf schoppen vaak gemist. Zeker dit seizoen. Leendert Kamsteeg Rotterdam Piet Schrijvers Kostas Lamprou (Willem II) stopt de penalty van Heracles- spits Paul Gladon. foto pro shots Lex Lammers Arnhem Jong Vitesse wordt gestraft voor geblunder met de re gels van de KNVB. Het be- loftenteam van de Arnhem se club krijgt drie punten in mindering, omdat in de tweede divisie tegen Ba- rendrecht (4-4) een onge rechtigde speler is opge steld. Het gaat om een fout met de Braziliaan Nathan. Het duel moet ook worden overgespeeld. Op 12 november stonden bij Jong Vitesse Kosuke Ota (29 jaar), Abiola Dauda (28) en Nathan (20) in het veld. De inzet van de Braziliaan vormde naderhand het strui- kelpunt. Op basis van leef tijd had de Zuid-Amerikaan wel mogen meedoen. Maar Nathan had een competitie ronde eerder meer dan 60 minuten gespeeld in de hoofdmacht van Vitesse (te gen Heracles Almelo). Daar door telde hij op papier te gen Barendrecht mee als een speler van de eerste se lectie. Met Ota en Dauda kwam Vitesse zo op drie spelers, waar er maar twee waren toegestaan. Trainer John Lammers van het beloftenteam baalt 'als een stekker' van de admini stratieve fout in Arnhem. Jong Vitesse daalt door de straf naar plek dertien in de tweede divisie. In plaats van twintig punten heeft de equipe van Lammers nu nog zestien punten, met een wedstrijd minder ge speeld. VVSB, Spakenburg, FC Lienden en Koninklijke HFC profiteren van de blun der en stijgen op de rang lijst. De aandeelhoudersvergadering die een einde had moeten ma ken aan de crisis bij ADO is giste ren uitgelopen op een totale mis lukking. De chaos bij de club, die eigenaar Wang dagvaart, is gro ter dan ooit. Wietse Dijkstra Den Haag Hui Wang, eigenaar van ADO Den Haag. foto vi images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26