n Rapport van FIFPro roept vooral vragen op PSV'er Guardado zet revalidatie voort in Mexico 25 lange periode zonder doelpunten r«n/ goed zijn. Ook in mindere potjes moet je willen scoren." Niet de minste spitsen gingen De Jong voor met een periode van doelpuntendroogte. Zo scho ten Dennis Bergkamp (na 805 mi nuten), Patrick Kluivert (680 mi nuten) en Zlatan Ibrahimovic (476 minuten) zich allemaal al eens uit hetzelfde schuitje. Die laatste spits, inmiddels actief voor Manchester United, maakte destijds de 0-4 bij Sparta, een ta melijk onbelangrijk doelpunt dus. Maar met zijn juichen moest hij alles en iedereen laten weten dat hij het nog kon. Gebaren De Jong daarentegen vierde zater dag zijn eerste doelpunten sinds eind september met zijn teamge noten. Geen vinger voor zijn mond of andere rare gebaren. „Dat is te prijzen", vindt Hout man. Je denkt van binnen: 'zie je nou, ik kan het nog wel'. Maar je moet te allen tijde jezelf blijven." ANALYSE Profvoetballers zijn bepaald niet allemaal steenrijke, verwende jon gens in grote auto's. Omkoping is mondiaal gezien een serieus pro bleem. En voetbalclubs verzui men geregeld om hun spelers sala ris te betalen. Dat is het wel zo'n beetje, qua 'harde' conclusies die er te trek ken vallen uit het omvangrijke on derzoek dat spelersvakbond FIF Pro liet uitvoeren, in samenwer king met de Universiteit van Man chester. Maar bovenal levert de en quête onder 14.000 profvoetbal lers in 54 landen heel veel alge meenheden en weinigzeggende statistiekjes op. „Gemiddeld is er per elftal één speler die met matchfixing te ma ken heeft gehad", luidt één van de conclusies van FIFPro. Maar wat zegt dat nu specifiek? Dat omko ping in veel voetbalcompetities een serieus probleem vormt, is al tijden algemeen bekend. En dat juist voetballers met lage salaris sen gevoelig zijn voor match- MATCHFIXING fixing, is ook logisch. Het onderzoek roept meer vra gen op dan het beantwoordt. Want wat tonen al die percenta ges en getallen nu concreet aan over de problemen? De FIFPro deed zijn onderzoek in zoveel on vergelijkbare landen, dat er amper conclusies vallen te trekken, afge zien van een zeker algemeen beeld. Dat beeld is soms 'schrij nend' te noemen, absoluut, maar concreet leidt het nauwelijks tot antwoorden of relevante feiten. Hooguit is het document een startpunt voor verder onderzoek. Immers: wat zegt het over de si tuatie in pakweg Noorwegen, wan neer er in Afrika veel voetballers zijn die zijn mishandeld, onderbe taald of omgekocht? Voetballers zijn, zo zal juist FIFPro onderken nen, geen getallen, maar mensen met allemaal hun eigen referentie kaders, ieder levend in zijn eigen specifieke situatie. Zeker in het geval van match fixing is het zo onderhand tijd voor concrete bewijzen, gericht onderzoek, opsporing en - indien haalbaar - strafrechtelijk onder zoek. Dat het probleem 'groot' is, zoals FIFPro concludeert, is niets nieuws. Dat hebben we al vaker gehoord. Hooguit zet de interna tionale spelersvakbond zichzelf weer wat meer op de kaart, boven al dankzij de media-aandacht die het onderzoek los-maakt. Maar feitelijk zegt de FIFPro met dit onderzoek vooral dat prof voetballer zijn niet altijd een pret je is. Dat is, op 14.000 responden ten, een wat magere uitkomst. Guardado (30) raakte twee weken geleden geblesseerd tijdens een in terland van Mexico en sprak toen de verwachting uit drie tot vier weken buitenspel te staan. De re- serve- aanvoerder keert een week voor Ajax - PSV (18 december) te rug naar Nederland en PSV hoopt hem tijdens die topper weer aan boord te hebben. In de duels met Roda JC (zaterdag), FK Rostov (volgende week dinsdag) en Go Ahead Eagles (volgende week za terdag) is hij niet van de partij. Trainer Phillip Cocu denkt dat het verblijf van Guardado in zijn thuisland een heilzame werking kan hebben. „Het middenstuk van zijn revalidatie kan hij daar vol tooien, bij specialisten die hij goed kent. Hij heeft vaker te ma ken gehad met deze blessure en kan met hen goed inschatten hoe het hersteltraject moet verlopen. Ondertussen is er goed contact tussen onze staf en hem." Guardado heeft niet voor het eerst last van een hamstringblessu re. Sinds zijn komst naar PSV was hij tijdens of rondom interlandpe riodes al zes keer geblesseerd. Ook in de jaren daarvoor had hij regel matig te kampen met dezelfde fy sieke problemen. Het lijkt er nu op dat het steeds moeilijker voor hem wordt om per week twee wedstrijden van negentig minu ten af te werken, zeker in combina tie met een doordeweekse inter continentale reis. PSV kan dit weekend waar schijnlijk ook nog niet beschikken over Jetro Willems. De linksback stapte gisteren het veld op voor een looptraining, maar stopte al na een kwartier. Cocu noemt de status van Willems voor het duel met Roda JC van zaterdag 'zeer twijfelachtig'. Concurrent Joshua Brenet, die kampt met een enkel blessure, kan morgen mogelijk wel weer aansluiten bij de selec tie. Jtirgen Locadia en Jorrit Hen- drix zijn net als Guardado op zijn vroegst tijdens Ajax-PSV weer vol ledig inzetbaar, denkt PSV. heeft meegemaakt. Maar hij kent het gevoel van het scoren én het net niet scoren maar al te goed. „Je moet niet te veel nadenken, het vooral op intuïtie doen. Een spits is sowieso niet snel tevre den. Ik weet nog dat we met Ajax met 6-0 wonnen van Feyenoord. Ik scoorde in die wedstrijd vijf keer, maar toch wilde ik per se die zesde maken. Dat is het egoïs me in een spits." Lukt het niet en dreigt machte loosheid de overhand te krijgen, dan is één ding sowieso heel be langrijk, meent Houtman. „Hard blijven werken." De Rotter dammer herinnert zich nog goed het seizoen onder trai ner Hans Kraay senior (i982-'83), die hem goed on der handen nam. „Hij liet mij extra trainen op het af werken, bijvoorbeeld. On der hem heb ik één van mijn betere jaren bij Feyenoord gehad. Je in stelling moet ook woensdag 30 november 2016 energie -v'iv- Luuk de Jong scoort de 3-1 tegen ADO Den Haag. foto pro shots jezelf blij ven' Zeker waar het gaat om matchfixing is het hoog tijd voor echt onderzoek en con crete bewijzen. Niets van dat alles in het nieuwste rap port van FIFPro. Sjoerd Mossou Rotterdam Gemiddeld heeft elk voetbal elftal wel een speler die betrok ken is bij matchfixing of daarvoor benaderd is. Dat blijkt uit een onderzoek waarbij is gesproken met duizen den spelers uit 54 landen. Van de ondervraagden gaf 7 procent aan benaderd te zijn voor het beïnvloeden van wedstrijden. Voor voetballers ouder dan 30 jaar liep dit op naar 11 procent. Dat zijn de conclusies van het grootschalige onderzoek van spe lersvakbond FIFPro in samenwer king met de universiteit van Man chester naar de arbeidsomstan digheden van profvoetballers. Voorzitter van FIFPro Theo van Seggelen: „Dit onderzoek geeft een duidelijk beeld van de ervarin gen van een gemiddelde prof voetballer. Dit rapport moet het startpunt van de nodige hervor mingen in het mondiale voetbal zijn." PSV heeft Andrés Guardado toe stemming gegeven om zijn reva lidatie grotendeels in Mexico af te werken. Hij verblijft op dit mo ment in zijn thuisland. Rik Elfrink Eindhoven T Luuk de Jong (I) en Oleksandr Zinchenko. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25