L& t Doorbraak in zaak ontvoering Nederlandse spermabanken hebben tekort aan donoren Brazilië rouwt om omgekomen voetballers Vrouwen met een kinderwens laten zich met Deens zaad bevruchten, omdat Nederlandse spermabanken met een groot tekort aan donoren kampen. Walcheren Vijf overlevenden vliegtuigramp Colombia BREDA De politie meldt een doorbraak in het onderzoek naar de ontvoering van Rien de Ko ning uit Schoondijke en Gino Heeren uit Sprundel, eind vorig jaar in Breda. Gisteren zijn drie nieuwe verdachten aangehou den: twee mannen uit Ooster hout en Breda (38 en 39) en een vrouw (27) uit Enschede. Het drietal wordt formeel verdacht van betrokkenheid bij de kid napping. De recherche zegt meer aanhoudingen niet uit te sluiten. De politie wil niks ver tellen over de exacte rol die de verdachten zouden hebben ge speeld. Ook laat ze niks los over de mogelijke relatie van het drie tal met twee eerder aangehou den verdachten, Alex B. (51) uit Chaam en Zoubir F. uit Sint Willebrord. De neven Gino en Rien, destijds 18 en 42, werden enkele dagen bij een loods in Ulicoten vastgehou den. De twee wisten zich in de nacht van oud op nieuw zelf te bevrijden uit de oplegger waarin ze geboeid waren opgesloten. Merel Schillemans is ten einde raad. De fiets, die ze vijf jaar geleden cadeau kreeg, is bij het treinstation gestolen. 'Het was zon fijne fiets', zegt de HZ-studente. De stations blijken 'hotspots' voor fietsendieven te zijn, zo blijkt uit onderzoek. Vijf van de negen Nederlandse spermabanken insemineren vrou wen met sperma dat via internet in het buitenland is besteld. Bij deze klinieken staan al meer buiten landse donoren geregistreerd (ruim 320) dan er Nederlandse donoren zijn. Het gros komt uit Denemar ken, waar de twee grootste sperma banken ter wereld staan. Dat leert onderzoek van deze krant. Nederland kampt al jaren met een groot tekort aan spermadono ren. Momenteel staan bij de negen spermabanken 297 actieve Neder landse donoren geregistreerd, blijkt uit cijfers die het AD opvroeg. Maar jaarlijks kloppen naar schatting minstens 1.000 nieuwe vrouwen aan voor een behandeling. Wacht tijden variëren nu van twee maan den tot anderhalfjaar. Toenemen Voor Deens donorzaad is geen wachttijd. Na bestelling wordt dat binnen enkele weken bezorgd. De klinieken verwachten dat het ge bruik van dat zaad zal toenemen. De Deense spermabank Cryos, de grootste ter wereld, levert sinds 2002 aan Nederlandse vrouwen. Dat resulteerde in 868 zwanger schappen. „Het neemt met de jaren toe", zegt directeur Ole Schou. Al leen al dit jaar zijn 103 vrouwen met het Deense zaad zwanger gewor den. „We verwachten dat dit er 150 of misschien 200 worden." In De nemarken is het afstaan van sperma minder een taboe, aldus Schou. De klinieken in Groningen, Am sterdam, Arnhem en Voorburg weigeren sperma van buitenlandse donoren, omdat moeilijk te contro leren is hoeveel kinderen van een donor er rondlopen. Cryos expor teert het zaad naar ruim tachtig landen. In Nederland mag een do nor maximaal 25 donorkinderen hebben. Al is het systeem niet wa terdicht: bij gebrek aan centrale re gistratie kan een donor in meerdere klinieken 25 kinderen verwekken. Campagnes om meer donoren in Nederland te werven hebben tot nu toe geen resultaat gehad, betreurt de werkgroep spermabanken van de beroepsvereniging van gynaeco- Alleen al dit jaar zijn 103 vrouwen met Deens zaad zwanger geworden logen NVOG. De klinieken denken nu aan een overheidsspotje waarin ouders vertellen hoe blij ze zijn met hun spermadonor, een succescam pagne in Groot-Brittannië. Nieuwsmedia 'OUDRICHtM rRECHT IPERDORP ZEELAND 2 FOTO RUBEN OREEL Vrouwen kiezen Deens zaad Tonny van der Mee Francine Wildenborg Amsterdam »P8 woensdag 30 november 2016 Zonnige maar koude woensdag pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws 3°C Jaargang 258 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,00 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1