'Geen berichten over onregelmatigheden' E 17 maakt. Hoewel Nederlands recht en de cao Bouw Infra van toepassing zijn - arbeidscontracten reppen van 40-urige werkweken - is de praktijk anders. „Veel werknemers beginnen om 7 uur 's ochtends en werken tot zes uur 's avonds", zegt Cristian. Za terdag moet gewoon worden ge werkt. „Dat maakt werkweken van zestig uur." In een eerder stadium van de bouw - toen het beton gestort werd - is zelfs tot vier uur 's nachts doorgewerkt en soms op zondag, stellen ze. Uitgezet Probleem is dat de Roemenen en Turken vaak nauwelijks Engels spre ken en geen kopie van hun contract bezitten. „Ze kennen hun rechten dus helemaal niet." Op zijn website bevestigt Caddell onder het kopje International Oppor tunities dat er een Amerikaanse werkcultuur heerst. Eén van de hoofdeisen is dat bouwlieden „be reid moeten zijn lange uren te wer ken. Een typische werkweek duurt 60 uur", stelt Caddell. Twee werkne mers die voor hun rechten opkwa men, zijn eerder dit jaar Nederland uitgezet, vertellen Moussa en Cris tian. Dat laatste lukte niet bij een Turks-Nederlandse werknemer die dit jaar uitbetaling van ruim 1.400 overuren opeiste. Wel werd de man ontslagen, met als formele reden dat hij agressief communiceerde. De werknemer stapte daarop naar de Haagse kantonrechter, die geen enkel bewijs vond en het ontslag onrecht matig verklaarde. Momenteel pro beert hij ruim 30.000 euro terug te vorderen. Het blijft niet bij mogelijke uitbui ting. Een deel van de werknemers zou op basis van de kennismigran- tenregeling werken, terwijl ze daar geen recht op hebben. Het gaat om de bouwvakkers uit de VS en Turkije, landen buiten de EU. Managers uit de VS die op de bouw toezien, vliegen op een toeristenvisum in. De bouwplaats zou onveilig zijn. Dat bleek onder meer op 7 oktober toen een container vlam vatte. De rookpluim was in de wijde omtrek zichtbaar. „De oorzaak is dat er gelast en gesoldeerd werd in een afgesloten opslagplaats met daarin propaangas- flessen, verdunners, verf en andere brandbare spullen", vertelt Cristian. Bij het Meldpunt Veiligheid van FNV REACTIE AMBASSADE Bouw zijn onregelmatigheden ge meld. „Het personeel zou grote risi co's lopen", zegt Willem Dijkhuizen, bestuurder van FNV Bouw. Ook douaneregels worden overtre den, stellen de twee. „Al het bouw materiaal wordt op naam van de am bassade ingevoerd vanuit Turkije of Amerika zodat er geen belasting op wordt afgedragen. Controles zijn zo eveneens onmogelijk." Inmiddels heeft de Inspectie SZW lucht van de zaak. De toezichthouder deed afgelopen maand een inval en werkt aan een onderzoek, verklaarde de Inspectie vrijdag tegen deze krant. „Wij onderzoeken of één van de vier wetten die wij controleren zijn over treden", zei woordvoerder Paul van der Burg. Daaronder de Arbeidstij denwet en de Wet arbeid vreemde- lingen. Het onderzoek kan nog maanden duren. Naast de Inspectie SZW doet ook de commissie Bouw Infra van het Technisch Bureau Bouwnijverheid in Harderwijk on derzoek, bevestigen bronnen. Die in stantie controleert of de cao in de bouw wel wordt nageleefd. Studio De vraag is waarom honderden werknemers onder zulke omstandig heden zouden willen werken. En wonen. Want waar de dure managers in een mooi huis in de buurt huren of in het Kurhaus, het Amsterdamse Crown Plaza of Van der Valk slapen, moeten veel arbeiders het doen met een weliswaar nette, maar kleine stu dio in het Haagse Laakkwartier. Daar heeft Rieff, een bedrijf dat huisves ting voor arbeidsmigranten ontwik kelt, een complex voor maximaal 190 werknemers. De huur wordt afge trokken van het salaris. Volgens de klokkenluiders is het eenvoudig. „Het werk betaalt goed, zeker naar maatstaven van thuis", zegt Moussa. „In Turkije of Roemenië kunnen we met het geld een huis bouwen." Ze hopen dat de Inspectie SZW grondig onderzoek doet en geven de inspecteurs gratis advies. „Vraag de lijsten met irisscans op. Daar staat precies aangegeven hoeveel uur ie dereen vanaf de start van de bouw heeft gewerkt." Ze hopen dat Caddell en Enka teruggefloten worden. „In Afrika en andere niet-Westerse lan den kunnen ze dit misschien maken, maar hier niet." woensdag 30 november 2016 GO Volgens klokkenlui ders Cristian en Moussa worden bouwvakkers die aan de VS-ambassade werken uitgebuit. FOTO ROBIN UTRECHT „De Amerikaanse ambassade is op de hoogte van deze be schuldigingen. Als Ameri kaanse overheid blijven we meewerken met de Inspectie SZW. De Amerikaanse overheid houdt zich aan alle lokale ar beidswetgeving, inclusief regels die de rechten van werknemers beschermen. We eisen dit ook van onze aannemers. Zoals normaal is bij dit soort grote projecten checkt de Inspectie met regelmaat of we voldoen aan Nederlandse regelgeving. Ons hebben geen berichten van onregelmatigheden bereikt. Zoals alle nieuwe ambassade projecten wordt ons nieuwe ge bouw in Wassenaar onder su pervisie van het Bureau of Overseas Buildings Operations (OBO) gerealiseerd. OBO heeft de missie om te voorzien in vei lige, beschermde en functio nele gebouwen die de Ameri kaanse overheid vertegenwoor digen en onze staf helpen in ons buitenlands beleid. Onge veer 75 procent van de onder aannemers hebben de Neder landse nationaliteit. Verder hou den ons aan alle geldende dou anevoorschriften en voeren goederen in volgens de regels van de Weense Conventie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17