Cyber Collectief schiet mkb te hulp Blokker komt met eigen merken 16 ECONOMIE Supers stunten als vanouds met vlees Bij de bouw van de ruim 200 miljoen dollar kostende Amerikaanse ambassade in Wassenaar werken nauwelijks Nederlanders. Aannemer Caddell werkt liever met Roemenen en Turken. De Inspectie SZW onderzoekt of de bouwvakkers worden uitgebuit. EËmasggfffl ABN AMRO AMERIKAANSE AMBASSADE MISSTANDEN Nederlands Cyber Collectief, een sa menwerking tussen commerciële partijen als Fox IT en niet- commerciële partijen als Meld Misdaad Anoniem wil de kwetsbaarheid van het mkb op het ge beid van cybercrime verkleinen. Het col lectief doet dit door tips, scans en betaalde veiligheidsdiensten aan te bieden. Volgens de initiatief nemers van het Cyber Collectief wordt het mkb een steeds inte ressantere prooi voor cybercriminelen. Grote bedrijven heb ben hun beveiliging op orde, maar kleine bedrijven niet. De schade aan bedrij ven in Nederland door cybercriminelen bedraagt nu al 10 mil jard per jaar. En de cy- bercriminaliteit zal de komende 5 jaar ver drievoudigen, is de verwachting. Mkb- bedrijven zijn daar slecht op voorbereid. AMSTERDAM Winkelketen Blokker komt met eigen merken, zoals de Blokker messenset, de Blokkerkaars en de Blok kerhanddoek. Het eigen merk richt zich in eerste instantie vooral op producten die gebruikt worden in de bad- en slaapka mer. De Blokkerlijn is niet de enige wijzi ging bij de winkelketen. Circa 25 procent van het assortiment is de afgelopen maan den veranderd met de introductie of uit breiding van merken als Simplehuman, Cuisinova, Delonghi, Bialetti, Leonardo, Bobble, Sorbo en Medisana. Volgens de keten gaat Nederland steeds meer zien van de 'nieuwe' Blokker. Eerder kreeg een groot aantal Blokkerwinkels een uitvoe rige facelift. WAKKER DIER Quote van de dag 'De eurozone heeft negentien ministers van Financiën' PostNL Shell SBM Offshore Het is één van de best beveiligde locaties van Nederland. Op de grens van Wasse naar en Den Haag wordt al twee jaar gebouwd aan de nieuwe Amerikaanse ambassade. Zo'n 250 bouwvakkers zijn dagelijks in de weer op de 11.000 vierkante me ter metende bouwput. „Om de bouwplaats op te mogen, moeten we elke morgen een irisscan laten ma ken", vertelt Cristian, één van de werknemers die al sinds het begin aan de bouw werkt. Ook als het ter rein tijdens de middagpauze wordt verlaten is zo'n scan verplicht. „Mocht er iets misgaan dan is meteen bekend wie er binnen is. Bovendien is duidelijk hoe laat iedereen arriveert." Roemenen Cristian is met Moussa naar deze krant gestapt om zijn verhaal te doen. Dat doen ze op voorwaarde van volle dige anonimiteit, hun namen zijn ge fingeerd. Alle werknemers aan de ambassade hebben een geheim houdingsclausule in hun contract. „We vrezen dat we onze baan kwijt raken als we iets zeggen", zegt Moussa. Dat werknemers repercus sies vrezen, is begrijpelijk. Vrijwel alle bouwlieden komen uit het bui tenland. Nederlandse werknemers doen nauwelijks mee. Ja, bouwbedrijf Kruiswijk is verantwoordelijk voor het bewerken van de bouwgrond. „Maximaal vier man tegelijk werken De bussen met Roemenen rijden af en aan Om de bouwplaats op te mogen moeten we elke morgen een irisscan laten maken Wij onderzoeken of de vier wetten die we moeten controleren zijn overtreden daaraan", vertelt projectleider John Schoonderwoerd desgevraagd. Meerdere buurtbewoners bevesti gen dat vooral buitenlandse werkne mers aan het werk zijn. „De bussen Roemenen rijden af en aan", zegt een vrouw die één van de huizen aan de naburige Waalsdorperlaan bewoont. Hoofdaannemer is het Ameri kaanse Caddell uit Montgomery, Alabama. Het bedrijf heeft een lang durige relatie met de federale over heid. 'Vrijwel overal hebben we di plomatieke faciliteiten neergezet: van grote steden in ontwikkelde lan den tot de meest afgelegen jungles in derdewereldlanden', valt op de web site te lezen. Voor de ambassade in Wassenaar heeft Caddell de Turkse aannemer Enka Insaat ve Sanayi A.S. ingescha keld. Beide bedrijven kennen elkaar sinds de bouw van het Amerikaanse consulaat in Istanboel, opgeleverd in 2003. De samenwerking beviel zo goed dat ze die doorzetten: Enka werkte sindsdien aan Amerikaanse ambassades in onder meer Kame roen, Mali, Sierra Leone, Algerije, Ne pal en Bosnië. Enka heeft een Neder landse dochter Enka Power Systems BV (EPS), die de Roemeense onder aannemer Desa heeft ingehuurd. Volgens de klokkenluiders vormen Roemenen de hoofdmoot van de werknemers. Er zouden er zo'n 190 werken, daarnaast zijn er 40 Turken en de nodige Amerikanen. Ook is een handjevol Nederlanders via Caddell werkzaam. De werknemers hebben sinds de start van de bouw lange weken ge- ROTTERDAM Het Bijna de helft van de varkensvleesaan biedingen in supermarkten is voor vlees zonder Beter Leven Keurmerk. Tot die conclusie komt Wakker Dier na bestude ring van de folderaanbiedingen in de afge lopen maanden. Dit is opmerkelijk, omdat supermarkten in 2013 beloofden alleen nog varkensvlees te verkopen dat volgens het Beter Leven Keurmerk van de Dieren bescherming tenminste één ster verdient. „Omdat supermarkten heel graag willen stunten om klanten te lokken, wordt deze belofte massaal gebroken", stelt Hanneke van Ormondt van Wakker Dier. Hoogvliet en Emté stuntten het vaakst met varkens vlees. Jumbo het minst. —Jeroen Dijsselbloem over Eurocommissaris Moscovici die zichzelf dé minister van financiën van de Eurozone vindt. O m De grootbank was een van de favorieten van de beleggers op het Damrak. woensdag 30 november 2016 Sinterklaas win kelt volop online en dat zorgt deze week voor top drukte bij het postbedrijf. -15% De olieprijzen gingen flink om laag door onze kerheid over een OPEC-deal. De koers van de maritieme dienst verlener is even eens sterk olie- gerelateerd. o David Bremmer Buurvrouw nieuwe ambassade Ali, klokkenluider —Woordvoerder Inspectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16