Marjan Berk Politie rolt criminele bende op die ruim300 miljoen euro witwaste TT^J3| 15 Juf of meester vervangen groot probleem Al lezende stijgt mijn bloeddruk en verschijnen er kwaaie rode vlekken in mijn hals en van mijn vrien dinnen is een Boze Oude Vrouw, zij is lid van het Oudere Vrouwen Netwerk - Nederland (OVN-NL). Zelfben ik een Gewone Oudere Vrouw maar ik raakte van haar verhaal toch ook, nou ja niet zozeer boos als wel flink uit mijn humeur. De Nederlandse regering pu bliceerde een rapport dat kan worden gelezen als een overzicht van de politieke initiatieven van de laatste vijfjaar. Je kunt dat waarderen omdat het inzicht geeft in een groot aantal politieke initiatieven en projecten die in deze periode zijn ontwikkeld. Het rapport draagt als onderti tel 'Overzicht en beoordeling'. Maar er is buitengewoon weinig 'beoordeling' te vinden in het rapport. Het beschrijft meer de acties van een regering die hoopt dat haar daden goed uitpakken voor oudere mensen, maar tege lijkertijd geen aandacht schenkt aan de manier waarop oudere mensen zelf die pogingen heb ben ervaren. In hun commentaar spreken de Oudere Vrouwen hun grote zorg uit over de stand van zaken be treffende de oude mensen in ons land. er geen noodzaak is voor een be leidsmatige benadering van het vergrijzingsprobleem. Terwijl bepaalde categorieën ouderen, zoals vrouwen en migranten, wel speciale problemen ervaren. We lezen in het rapport over een verzameling projecten met een hoog ambitieniveau, maar zonder enige informatie over het behaalde resultaat. Noch is er zicht op wat men gaat doen als het project klaar is. Worden de resultaten omgezet in beleid of keren we terug naar de oude situ atie omdat het geld op is? Blijkbaar heeft de overheid he lemaal niet begrepen dat de be leidswijzigingen voor ouderen totaal geen verbetering beteke nen. Integendeel! De veranderin gen in de zorg waren niet be doeld om tegemoet te komen aan de wensen van ouderen. Het wa ren gewoon BEZUINIGINGS MAATREGELEN. Door het op het bord van de gemeenten te leggen, hoefde de rijksoverheid zelf niet de moeilijke boodschap aan de ouderen te brengen dat zij minder zorg kregen. Over de sluiting van de verzor gingshuizen wordt niets gemeld. En nu wordt duidelijk welke el lende dit met zich meebrengt. Kom jongens, laten de overbe laste mantelzorgers er nog maar een schepje bovenop doen! opmerkingen van de Boze Oude Vrouwen naar aanleiding van het regeringsrapport is mijn bloed druk gestegen en verschijnen er kwaaie rode vlekken in mijn hals. Ik ben van een Gewone Oude Vrouw veranderd in een Boze Oude Vrouw. Ik kan nog langer tamboereren op bovenstaande problemen. Maar één belangrijk feit stoort mij buitengewoon. Het ontbre ken van aandacht voor de rap toe nemende ontwikkelingen in de digitale wereld. Steeds meer ou dere mensen houden het niet meer bij, voelen zich geïsoleerd, gefrustreerd en vallen hierdoor uit de tijd. Het lijkt erop dat poli tici zich hiervan totaal niet be wust zijn! De verkenner komt er op aandrin gen van de Tweede Kamer. Tiche laar (PvdA) was Kamerlid en is nu commissaris van de Koning in Drenthe. Hij moet zo snel mogelijk knelpunten, die scholen ervaren door de nieuwe flexwet, op een rij tje zetten en oplossingen formule ren. „Scholen komen niet uit met de regels", aldus CU-Kamerlid Ca- rola Schouten. Schoolleiders maken zich grote zorgen over een groeiend tekort aan invallers. Uit een peiling van sector organisatie PO-Raad blijkt dat bijna 90 procent van de schoolbesturen dit jaar moeite heeft om vervanging te regelen. Invalpools hebben hon derden invallers te weinig om alle meesters en juffen die ziek of op cursus zijn te vervangen. De inval- pool voor de regio Utrecht moet in 15 procent van de verzoeken nee verkopen, vorige week gold dat zelfs voor een kwart van de vragen. Ook in de regio's Den Haag-Leiden en Groningen lukt het soms in een kwart van de gevallen niet om in vallers te vinden. De problemen in het onderwijs zijn mede een gevolg van de Wet werk en zekerheid (Wwz), die is bedoeld om werknemers meer ze kerheid te geven. Een dagje ziekte vervanging bij één schoolbestuur geldt sinds 1 juli als één contract. Leraren mogen maximaal zes keer Altijd iemand voor de klas is niet meer zo makkelijk, foto robin utecht zulk invalwerk doen, voordat scho len hun een vast contract moeten aanbieden. Omdat scholen daar niet aan willen, weigeren invallers vaker om een dagje ziektevervan ging te doen. Zij vervangen liever een zwangerschapsverlof. W 90 procent van de schoolbesturen heeft dit jaar moeite om vervanging te vinden Minister Lodewijk Asscher (Sociale Zaken) benadrukt dat basisscholen genoeg ruimte hebben om tijdelijk contracten te bieden, waardoor in vallers niet al na zes keer voor de klas een vaste baan hoeven te krij gen. Dan komen ze voor enkele uren in dienst en kunnen ze meer ad hoe worden ingezet. Asscher stelt dat de verkenner verder gaat kijken dan alleen de Wwz, 'zodat we een goed beeld krijgen van de knelpunten die scholen ervaren bij het vervangen van een zieke juf of meester, zoals bijvoorbeeld het lerarentekort'. Zo komen er ook te weinig nieuwe leraren van de pabo's. De verwachting is dat de problemen alleen maar groter worden. „We zien in de Randstad dat het zelfs lastiger is om leraren voor vaste ba nen te vinden. Dan weet je al dat andere regio's gaan volgen", aldus Ton Groot Zwaaftink, voorzitter van Arbeidsmarktplatform PO. De criminele bende zou meer dan 300 miljoen euro hebben witge wassen, meldt de Europese politie organisatie Europol. Het geld zou vooral afkomstig zijn van drugs smokkel. Geldkoeriers verzamelden per auto de opbrengsten van drugs smokkelaars in heel Europa en brachten die naar Nederland en België. Vanuit hier werd het geld via ondergronds bankieren, het zo geheten Hawala-systeem, naar lan den als Marokko gesluisd. Hawala is een stokoude manier van bankieren, gebaseerd op ver trouwen. Wie in Nederland een geldbedrag aan een Hawala-ban- kier geeft, kan hetzelfde bedrag in een ander land weer ophalen. Meestal wordt daarvoor een uniek i Via het stokoude Hawala-systeem werd het geld naar Marokko gesluisd wachtwoord gebruikt. Omdat Ha- wala-bankieren geen (digitale) sporen achterlaat, is het bijzonder populair onder criminelen en ter roristen. Zo zou Al Qaida al jaren gebruikmaken van het systeem. In Nederland rolt de politie regel matig Hawala-bankfilialen op. Zo bleek vorig jaar een Primera-winkel in Rotterdam dienst te doen als geldsluiskantoor. Tussen de postze gels, pakjes sigaretten en ansicht kaarten stonden geldzakken met honderdduizenden euro's. De Nationale Politie heeft een speciaal team om Hawala-bankiers op te sporen. Volgens officier van justitie Greetje Bos gaan er miljar den euro's om in het ondergronds bankieren in Nederland. Op de website OM.nl zegt ze: „Het moet ongelooflijk veel zijn. We hebben dit jaar 15 miljoen euro afgepakt. Maar er is veel meer." Europol had de internationale witwasorganisatie al sinds 2015 in het vizier. Bij de arrestaties afgelo pen week vonden agenten 5,5 mil joen euro aan cash geld, voor meer dan 800.000 euro aan goud en twee semi-automatische wapens. woensdag 30 november 2016 GO Oud en boos De regering heeft besloten dat Lieve lezer, al citerend uit deze Verkenner zoekt voor scholen naar invallers Een speciale 'verkenner' moet basisscholen gaan helpen in de zoektocht naar invaljuffen en -meesters. Door een nieuwe wet kunnen die minder vaak worden ingezet. Het ministerie van Sociale Zaken heeft politicus Jacques Tichelaar benoemd. Ellen van Gaaien Den Haag De politie in Nederland, België en Frankrijk heeft een grote wit wasbende opgerold die onder gronds bankierde in West-Eu ropa en Marokko. Rond de 450 agenten hebben vorige week in meerdere landen 36 mensen op gepakt. Koen Voskuil Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15