Familie kreeg harde klappen van het leven 14 Geheime politieactie: cokebende opgerold die per fiets drugs leverde De politie heeft een grote groep vermoedelijke drugshandelaren opgepakt die al tien jaar actief was in Amsterdam. Cocaïne zou met de fiets zijn geleverd aan hoofdzakelijk welgestelde klanten. Vanaf half augustus zien Amsterdamse rechercheurs een operatie die elke dag volgens hetzelfde stramien verloopt. Rond 15.00 uur 'gaat de winkel open'. Dan pikken koeriers een voorraad co caïne op bij een pand in Amsterdam- Noord en steken ze het IJ over. Daar wacht de klantenkring van hon derden vaste gebruikers. Dat zijn be paald geen straatarme verslaafden, ziet de recherche. Vanuit statige grachten panden wordt gebeld, vaak met de kan toortelefoon. Recherchechef Jan, die het onderzoek leidt, vertelt hoe de politie kon meeluis teren: „Binnen een paar maanden no teerden we bijna 24.000 'contactmo menten'. Per transactie zijn er welis waar meer van die momenten, maar op drukke dagen racen ze de stad door." Het favoriete vervoermiddel van de koeriers: een huurfiets, waarvan er in de stad veel zijn en die populair is onder toeristen. De verdachten houden zich keurig aan de verkeersregels, blijkt tij dens observaties van de politie. Alle klanten weten precies hoe op de 'werktelefoons' van de dealers een be stelling moet worden doorgegeven, waar wordt afgesproken en hoeveel wordt betaald. Nieuwe klanten worden door de groep behoedzaam tegemoet getreden en pas na een aantal controle telefoontjes bediend. Nieuwe koeriers gaan pas na een inwerkperiode aan de slag. Teamchef Jan: „Ze leggen elkaar uit hoe het werkt en ze regelen klanten voor elkaar. Als iemand het niet goed doet, krijgt hij dat te horen." De politie gaat ervan uit dat op deze wijze minstens tien jaar is gedeald, on der leiding van een 46-jarige Amster dammer. Hij zou de koeriers op com missiebasis hebben betaald. Tot twee weken geleden. Toen viel de politie bin nen bij panden in Amsterdam-Noord, Diemen en Hoorn. In kluizen werden contant geld en honderden grammen coke gevonden. Bij de invallen zijn acht mensen aangehouden, onder wie en kele koeriers die tijdens een transactie met kopers werden opgepakt. Zij waren in het bezit van wikkels cocaïne. Omdat een aantal van de verdachten tot voor kort in beperking zat, wat bete kent dat zij alleen met hun advocaat contact mochten hebben, zwegen poli tie en het OM tot op heden over de actie. Vier verdachten blijven voorlopig vast. Volgens advocaat Geert-Iem Roos, die vier verdachten bijstaat, zet het politie team mensen onder druk die als voor malige afnemers van de groep worden gezien. „Het gaat om bijna duizend klanten. Dat zijn bij wijze van spreken tandartsen, rechters en journalisten. Die mensen schrikken enorm als ineens de politie belt. Zij gaan in paniek dingen verklaren. Met die verklaringen proberen politie en justitie bewijs te verzamelen over de omvang van de zaak. Mijn advies aan de klanten is om eerst rustig met een advocaat te bellen." Op zichzelf, teruggetrokken, een beetje zonderling. Zo omschrijven buurtbewoners de moeder (69) en dochter (43) uit het Groesbeekse kerkdorp Breedeweg. Maandagoch tend stapten ze, aldus de politie, sa men uit het leven op een spoor wegovergang in Nijmegen. Met drie van hun hondjes, een vierde ont kwam. Een huis vol katten - zes of zeven stuks - lieten ze volgens buurtbe woners achter. „Van de politie hoorden we dat de kattenbakken waren verschoond en dat er voedsel voor een paar dagen was klaar ge zet", zegt een buurtbewoner. Het zou erop kunnen wijzen dat moeder en dochter wisten wat ze deden, toen ze die maandagoch tend rond half zeven in hun kleine rode Hyundai stapten, met de hondjes. Maar waarom? Vast staat dat de familie harde klappen kreeg van het leven. Enkele jaren geleden overleed een zoon van de moeder op te jonge leeftijd. De vrouw leefde gescheiden van haar man. De dochter is in het rij tjeshuis in Breedeweg geboren en bleef er haar hele leven wonen. Tot pakweg twintig jaar geleden, zo schatten buurtbewoners, was het een vrij normaal gezin. Maar de moeder raakte volgens hen over spannen. Sindsdien waren er vrij wel geen contacten meer met de buren. „Vroeger kwamen we met de verjaardag bij elkaar op de koffie: maar toen hield dat op", aldus een van de buurtbewoners, die net als de moeder sinds 1970 in de straat woont. Contact met familieleden was er volgens een familielid nog wel. Volgens de buren ontwikkelden de twee in de loop der j aren bij zon der gedrag. Zo werd er midden in de nacht met kasten geschoven en klonk de stofzuiger met regelmaat al om 05.00 uur 's ochtends. 'Wo ningcoöperatie Oosterpoort is erbij gehaald. Die hebben toen afgespro ken dat de stofzuiger doordeweeks tot half 8 en in het weekend tot half 9 in de kast bleef. Daar hebben ze zich toen ook aan gehouden.' Moeder en dochter vertrokken elke ochtend om half zeven in het rode autootje naar het bos om hun hondjes uit te laten. En steevast op maandagochtend werden er bood schappen gedaan. „Afgelopen maandagochtend was hun auto weg. Dat was normaal", aldus een buurtbewoner. „Maar 's middags was de auto nog steeds niet terug." „Ik stond onder de douche toen de bel ging. Er stonden een man een vrouw aan de deur. 'Wij zijn van de recherche', zeiden ze. Ik schrok: dacht dat er iets met mijn kinderen was gebeurd", aldus een van de buurtbewoners. Vanwege het feit dat er nauwe lijks contact was, is er in de buurt gelaten gereageerd op het drama. woensdag 30 november 2016 GO Dealers grachtengordel na tien jaar opgepakt In totaal zijn acht mensen aangehouden, onder wie enkele koe riers. Deze man werd in Diemen van zijn bed gelicht. De politie gebruikte bij een inval in Amster dam-Noord een ouder wetse stormram om door een deur heen te komen, fotos politie Maarten van Dun Amsterdam De moeder en dochter uit Groesbeek die maandagoch tend samen uit het leven stap ten, leidden een teruggetrokken bestaan. Thed Maas Groesbeek De spoorwegovergang waar moeder en dochter uit het leven stapten, fotopiroschkavandewou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14