u Wil Rotterdam meer of minder huurwoningen? Geen idee wat te doen na examen 13 'Hoge pieten' tonen sociaal gezicht bij bezoek aan kwetsbare jongeren Op de tweede dag van het Belgische staatsbezoek aan Nederland hadden de koninginnen een gezamenlijke agenda. Mathildeen Maxima bezochten twee Oranjefondsprojecten. Tot dinsdagochtend tien voor ne gen verkeren de Amsterdamse be woners van Kamers Met Kansen (KMK) in de veronderstelling dat ze 'twee hoge pieten' te woord zullen staan over het project waarin ze wonen. Zo'n 130 tussen tijdse schoolverlaters met proble men wonen begeleid en kunnen door KMK hun studies afmaken en werken. Hoofdbewoner en coach Renée Koopman - net onder de douche vandaan - en de jongvolwassenen Donny, Lhoussaine, Ady en Merve horen ter plekke dat ze over een kwartier koningin Maxima en ko ning Mathilde op de koffie krijgen. „Heel plezant!" zegt Renée. Voor koningin Maxima is het vanochtend een thuiswedstrijd. Met haar Belgische gaste bezoekt ze projecten van het Oranjefonds waarvan ze zelf beschermvrouwe is. Wat opvalt, is dat Maxima de leiding heeft in de gesprekken en de meeste vragen stelt. Maar ook Mathilde laat zich niet onbetuigd. Haar Nederlands is beduidend be ter dan vijfjaar geleden. In de woonkamer van het KMK- project vraagt Maxima aan Lhous- saine hoe hij het aan project is ge- Koningin Maxima (links) en koningin Mathilde op werkbezoek bij Vitalis in Den Haag. foto robin utrecht komen. „Via-via", zegt hij. „Hebt u een goed maatje?" wil Maxima we ten. Zeker, zijn vertrouwensper soon Mo en Lhoussaine zien elkaar om de twee weken. Mathilde op haar beurt: „Maar wat doen jullie dan?" Lhoussaine: „We zien el kaar. Daarbuiten appt hij me: 'Hoe gaat het met je?' En ik kan hem ap- pen als ik iets wil weten." Mo zegt hoe hij zijn maatje Lhoussaine hielp toen hij op zich zelf ging wonen. „Hij moest alles nog leren: wassen, koken, strij ken. .Zijn moeder deed thuis alles nog voor hem." De directeur van het Oranjefonds Ronald van der Giessen vraagt Lhoussaine: „Is het wel netjes bij je?" Want zo meteen krijgt Lhoussaine twee koningin nen over de vloer van zijn eigen Wij vonden het een enorme eer dat ze ons uitkoos voor het staatsbezoek studio. Maxima valt ad rem in: „Want jouw mama is er nu niet!" Ondertussen in Den Haag zijn de maatjes van het Oranjefonds project Vitalis al langere tijd op de hoogte dat ze Maxima en Mathilde op bezoek krijgen. Bij binnen komst krijgen de jongere kinde ren, die in een achterstandwijk wonen en uit een gebroken gezin komen een zoen van de koningin nen. Ook Naythan met zijn dread locks. Zijn maatje Justa vertelt dat ze Naythan een 'zonnekind' noemt 'omdat hij straalt'. Hoe ze met el kaar omgaan, wil Maxima weten. Ze zien elkaar een middag in de week. Justa: „We vertrouwen el kaar en hebben het gezellig." Justa merkt dat het werkt. „Ik geloof heel erg in de 1 op 1 benadering." Aan de ronde tafel zitten ook Lodewijk (71) en Lies (71). Het echtpaar heeft zelf geen kinderen en ze hebben nu Elise (10) als maatje. Elise: „Ik heb nu twee mensen waar ik leuke dingen mee kan doen." „We hebben er veel voldoening van", zegt Lodewijk. Maar na an derhalfjaar moeten ze hun maatje weer loslaten. Dat hebben ze nu al vier keer moeten doen. Koningin Mathilde wordt er door geprikkeld: „Wat doet u om toch de afstand te bewaren?" Lo dewijk neemt even de tijd en zegt: „We realiseren ons dat een kind verder moet. Je laat zien dat din gen anders kunnen. Als je dat hebt gedaan, heb je ook een afstand ge creëerd." Als het koninklijk bezoek is ver trokken, gloeien de maatjes en de managers nog even na. Judith Vol- lebregt: „Ze zijn beiden oprecht geïnteresseerd. Wij vonden het een enorme eer dat ze Vitalis Den Haag uitkoos voor het staatsbe zoek." ROTTERDAM Bijna tweederde van de havo- en vwo-eindexa- menkandidaten heeft nog geen definitieve studiekeuze ge maakt. Een groot deel van de aankomend studenten heeft zelfs geen enkel idee wat ze vol gend schooljaar moeten doen. Dat blijkt uit een peiling van Qompas, een platform voor stu die- en carrièrekeuze, onder ruim 1.200 leerlingen. Bijna een op de drie examenkandidaten heeft nog geen idee wat hij wil doen. Daarnaast is er een grote groep twijfelaars, namelijk 44 procent. „We zien dat veel leer lingen pas laat een beslissing maken over wat ze na de middel bare school gaan doen", aldus onderzoeker Leonie van Duijn. Vooral havisten hebben moeite met kiezen. Rotterdammers spreken zich uit over de vraag: bent u voor of tegen de Woonvisie? Die visie beslaat 75 pagina's, maar komt erop neer dat Rotterdam volgens het stadsbe stuur te veel goedkope huurwonin gen telt. Die moeten worden ver vangen voor duurdere gezinswo ningen, waar veel vraag naar is. Dat probleem speelt niet alleen in Rotterdam, maar in heel Neder land. Een tekort aan betaalbare huurwoningen voor bijvoorbeeld zzp'ers, verpleegsters of politie mensen. Hun inkomen is te laag of te onzeker voor een hypotheek, maar ze verdienen te veel voor een sociale huurwoning. Het gaat bijvoorbeeld om gezin nen met kinderen met een inko men van 35.000 euro per jaar, zegt hoogleraar woningmarktbeleid Pe ter Boelhouwer van de TU Delft. „Mensen die niet meer dan 700 euro huur per maand kunnen beta len, vinden steeds moeilijker een huis." Het gevolg, aldus Boelhou wer: „Mensen blijven langer thuis wonen of trekken in een caravan of anti-kraakwoning. Ook komt het vaker voor dat twee alleenstaanden samen één huis huren." Bovendien wonen steeds meer huurders in een te duur huis, waar ze met behulp van huurtoeslag in kunnen blijven. Het aantal 'dure scheefhuurders' is toegenomen van 161.000 in 2012 tot 528.000 in 2015. Dit is niet het hele verhaal, zegt di recteur Ronald Paping van de Woonbond, die opkomt voor huur ders en woningzoekenden. Niet al leen huurhuizen voor middeninko mens zijn schaars, er zijn ook te weinig sociale huurwoningen voor lagere inkomens. Het aantal sociale huurwoningen bij corporaties is sinds 2009 met 262.400 afgenomen, terwijl de vraag toeneemt. Paping: „Ouderen en mensen uit de geestelijke gezondheidszorg blij ven langer zelfstandig wonen. Ook asielzoekers met een verblijfsstatus moeten in een huurwoning. Het kan zo echt niet verder." Daarom vindt PvdA-Kamerlid Albert de Vries het zo onverstandig dat Rot terdam goedkopere woningen wil slopen. Hij zou hartgrondig 'tegen' stemmen als hij in de havenstad zou wonen. „Het is evident dat er behoefte is aan duurdere wonin gen, maar daarom hoefje mensen met een kleine beurs niet de stad uit te jagen. Je moet voor beide groepen huizen hebben. Dat geldt niet alleen voor Rotterdam, maar voor een groot deel van het land." De belangrijkste oorzaak van het huizentekort is volgens deskundi gen het gebrek aan goede plekken om te bouwen. Komende jaren wordt het niet beter. Het aantal af gegeven bouwvergunningen is in de eerste acht maanden van dit jaar lager dan dezelfde periode vorig jaar. Daar komt bij dat investeerders lang niet overal staan te springen, omdat de grondprijs redelijk hoog is. De woningprijzen moeten dan eerst verder stijgen voordat het aan trekkelijk wordt voor investeerders. Boelhouwer: „In Amerika en Enge land is het heel normaal om een tijdje in de auto te wonen. Het is te hopen dat dat hier niet nodig is." woensdag 30 november 2016 GO Twee koninginnen: 'heel plezant!' Jan Hoedeman Den Haag —Judith Vollebrecht, Vitalis Rotterdammers beslissen van daag in een referendum over de sloop van 11.000 huurwoningen. Dat terwijl er in heel het land juist een tekort is aan huurhui zen en de vraag toeneemt. Deborah Jongejan Den Haag Het totale aantal sociale huur woningen is sinds 2009 met 262.400 afgenomen, terwijl de vraag alleen maar toeneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13