l EUWS 11 GEWELD INTERNATEN EN PLEEGZORG Het geweld waar kinderen in de jeugdzorg mee te maken hebben gehad, voelt voor hoogleraar pedagogiek Micha de Winter als een dolksteek. Zijn commissie doet onderzoek naar het geweld in de jeugdzorg vanaf 1945 tot heden. De afgelopen jaren is er door de commissies Deetman (seksueel mis bruik binnen de rooms- katholieke kerk) en Samson (seksueel misbruik binnen jeugdinstellingen en pleeggezinnen) al veel onderzoek gedaan naar mis standen met kinderen. De Winter is sinds november bezig met een groot onderzoek naar geweld binnen de jeugdzorg, omdat er niet alleen aan wijzingen zijn van seksueel mis bruik, maar ook van lichamelijk en geestelijk geweld. „Dat er sprake was van extreem en structureel geweld, door allerlei in stellingen en pleeggezinnen in het hele land. Kinderen werden onver wacht en hard geslagen. Veel kinde ren die in internaten of bij nonnen en paters werden geplaatst waren jong. En plasten logischerwijs in bed. Daar hadden die begeleiders een he kel aan. Logisch, als je 30 kinderen onder je hoede hebt waarvan er een paar in bed plassen. Diverse mensen hebben ons verteld dat bedplassers naakt werden tentoongesteld aan de rest van de groep. Of kregen de natte onderbroek in hun mond gepropt. Kinderen braakten soms van angst en moesten hun eigen braaksel op eten. Je kunt het zo gek niet verzin nen of het gebeurde." „Ja, enorm. Het is schokkend. Het voelt als een dolksteek in mijn hart als je hoort hoe ongelooflijk wreed er soms met kinderen werd omgegaan. Alsof het ongedierte was. Pure mar teling." „Dat is precies waar ons onderzoek op is gespitst. Hoe heeft dit kunnen ge beuren? Waarom deden deze mensen dat? Waarom dachten ze dat zulk ge- drag geoorloofd of goed was? Watvast staat is dat er in veel tehuizen onvol doende toezicht en controle was. Ge zinnen namen pleegkinderen soms uit financiële overwegingen, pleeg kinderen konden werken. Eigenlijk was dat pure slavernij. De pleegkinde ren werden gezien als uitschot. Mee doen aan Sinterklaas? Ho maar. Er wa ren wel voogden, maar kinderen mochten of konden niets vertellen. Een vrouw die bij de nonnen was ge plaatst, vertelde me onlangs dat zij het de voogd, die eens per jaar langs kwam, probeerde te vertellen. Dat mislukte, maar als straf sloeg de non haar een jaar lang. Bovendien: wie ge looft nou dat een vrouw van het ge loof zulke dingen doet? Kinderen wa ren echt aan de goden overgeleverd. Gelukkig zijn er ook mensen die toch wel een en ander hebben kunnen be schrijven. Daniël Houwer bijvoor beeld, die zelf vroeger in Zandbergen bij Zeist heeft gezeten. Hij werd direc teur bij de Kinderbescherming en heeft boeken geschreven waarin hij misbruik aan de kaak stelde." „Dat is de paradox. Kinderen werden in dit soort instituten, internaten en pleeggezinnen geplaatst omdat hun eigen ou ders geen adequate zorg kon- Bedplassers kregen hun natte onderbroek in de mond gepropt den bieden. In die instituten werkten vaak mensen die onvoldoende gekwa lificeerd waren en geen idee hadden hoe ze met kinderen moesten om gaan. Pleeggezinnen werden ook niet geselecteerd. Kinderen die kwetsbaar waren kwamen op die manier terecht in situaties die onvoldoende bescher ming boden en nog erger. Er was wel een soort van inspectie, diens rol on derzoeken we. Toch zijn niet alle kin deren in de jeugdzorg slecht behan deld. Van twee zussen die op verschil lende plekken terechtkwamen werd de één geslagen en geschopt, de ander kreeg een erg liefdevolle benadering in haar instelling." „Een hele moeilijke vraag. Veel ar chieven zijn simpelweg vernietigd en instellingen zijn opgeheven of gefu seerd. Of er nu 1000 of 2000 kinderen zijn mishandeld: het is heel erg dat dit heeft kunnen gebeuren." „Dat laat zich deels raden. Het is Kjt wel lastig om dat wetenschappe- B lijk te bewijzen, want mensen k hebben soms een heel leven ge- R leid voordat ze klachten kregen. K Maar al het onderzoek wij st uit Bi dat geweld op jonge kinderen gevolgen heeft voor de ontwikkeling. Dat heeft invloed op je loopbaan, li chamelijke en psychische gezond heid. Het leidt tot mislukte levens, verbroken relaties, zelfmoordpogin gen en opnames in psychiatrische in stellingen. Daar willen de slachtof fers erkenning voor. En excuses. Dit is een zwarte bladzijde in de geschie denis. Het is natuurlijk nog maar een eerste indruk, het echte onderzoek moet nog beginnen. Maar het lijkt erop dat Nederland te kort is gescho ten in de bescherming van kinderen die juist bescherming nodig had den." „De komende anderhalfjaar doen we onderzoek. Daarin staan drie vragen centraal. Wat is er precies gebeurd, hoe heeft dat kunnen gebeuren en wat heeft dat voor impact gehad op het leven van deze mensen? We doen onderzoek in de archieven en probe ren zoveel mogelijk getuigen, slacht offers en daders uitgebreid te inter viewen. Er is sinds kort ook een meldpunt geopend zodat mensen hun verhaal kunnen doen. Hoe meer getuigen we spreken, hoe beter." woensdag 30 november 2016 GO 'Alsof het ongedierte was. Pure marteling' Yelle Tieleman Er zijn grofweg 400 meldingen bin nengekomen. De eerste 40 daar van zijn nu grondig geanalyseerd. Wat zijn uw bevindingen? Bent u geschrokken? Waarom werden die kinderen ge slagen? Kinderen in deze tehuizen had den juist bescherming nodig. Naaizaal in meisjes internaat. FOTOSPAARNESTAD Enig idee hoeveel kinderen slacht offer zijn geworden? Wat is de impact van dit geweld op deze slachtoffers? Hoe nu verder? Voor contact met het meldpunt 088-371 7500 of https://www.commissiegeweld- jeugdzorg.nl/meldpunt/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11