Eén penaltykwaal heerst nog bij PSV 27 Jamaicaanse sprinter trekt veel bekijks bij première eigen documentaire Om de première van zijn eigen docu 'I Am Bolt' bij te wonen, trok de vedette naar Londen. De stad liep uit voor Bolt. Geloof me, hij stelde echt geen seconde teleur ijn flitsende imago ge trouw arriveerde Usain Bolt veel eerder dan ver- wacht op het tapijt voor I bioscoop Odeon op Lei- cester Square in het hart van Lon den. Een groep exotisch geklede dan seressen, ingehuurd als welkomstco mité, toverden ogenblikkelijk een grijns op z'n gezicht. Terwijl Caribi sche klanken uit de speakers schal den, lichtten honderden telefoons op en scandeerden duizenden fans zijn naam. Londen at uit zijn hand. In zijn eentje deed Bolt de bijten de kou in de Britse hoofdstad verge ten. Harkerige klerken zongen naast Jamaicanen met rastavlechten 'Bolt is a champion' mee. Zijn aantrek kingskracht was zo groot dat be roemdheden als Boris Becker, Ra- heem Sterling en Cesc Fabregas vrij wel anoniem hun gang naar de in gang van het theater konden maken. Het maakte duidelijk wat voor im pact de 30-jarige sportman heeft. Zijn naderende pensioen, volgend jaar tijdens de WK in Londen, droeg zonder twijfel bij aan zijn goede luim. De last van zijn schouders ver dween tijdens de Spelen in Rio, na het voor de derde keer op rij winnen van zowel de toom, de 200m als de relay. Het afzien, de zenuwen voor Slechts 15 van de laatste 28 straf schoppen schoten de Eindhovena- ren raak, inclusief de serie in de Champions League tegen Atlético Madrid. Op een buitenkansje van elf meter staat dus nogal wat druk bij PSV. Gaston Pereiro rekende za terdag tegen ADO af met het ei gen penaltysyndroom. Ook voor keeper Jeroen Zoet leek het duel met de ploeg van Zel- jko Petrovic een ideale gelegen heid om een lange periode zonder succes tegenover een schutter van af elf meter te werken. Zoet stond tegenover de man die hij 1.073 dagen geleden in een officieel duel voor het laatst vanaf de stip van scoren wist te houden: Tom Beugelsdijk. Op 22 december 2013 bezorgde Zoet zichzelf en PSV een juichmoment door een penalty van de Hagenaar te neutra liseren. Wat hem in diezelfde maand een keer eerder lukte - ook Steve de Ridder (FC Utrecht) moest er aan geloven en Graziano Pellè (Feyenoord) schoot op de paal - is in de drie jaar daarna nooit meer gebeurd. Zoet kreeg sindsdien in totaal 19 strafschoppen te verwer ken en eentje daarvan ging er mis. Seydou Doumbia schoot over en verzuimde op 30 september 2015 de 4-0 aan te tekenen in het thuis duel van CSKA Moskou met PSV. Zoet speelde daarbij geen rol. De achttien andere pogingen tegen de keeper gingen er allemaal in. Pasveer Ook Beugelsdijk was nu wel tref zeker. In de beroerde reeks van Zoet zit ook de strafschoppenserie tegen Atlético Madrid, waarbij Zoet acht keer achter elkaar moest buigen. Remko Pasveer kreeg als reservekeeper van PSV drie straf schoppen in het eerste elftal te ver werken en die gingen er allemaal in. De laatste was deze maand in het duel met Bayern München, waarin Robert Lewandowski raak schoot namens de Duitsers. Zelf krikte PSV vanaf de stip het moreel zaterdag wat op. De ploeg heeft nu uit de laatste 28 pogingen in officiële wedstrijden 15 keer raak geschoten. Daarbij zit ook de eerdergenoemde reeks in Madrid, waarbij Zoet acht keer achter el kaar de bal uit het net moest ha len en PSV werd uitgeschakeld. De negatieve serie van Zoet in alle competities is de langste van alle eredivisiekeepers. een race en het nachtelijke geijsbeer door hotelkamers verdampten daar mee in één klap. „De druk is van de ketel", zei de wereldrecordhouder gis teren. „Ik voel me relaxed." Voor Bolt vormden de draaiende camera's, uitgestoken microfoons en gesmeek om selfies en handtekenin gen geen enkele hinder. Hij genoot zichtbaar van de aandacht. Kinderen kregen een vriendelijk woordje, be kenden een knipoog en met zijn ken merkende gevoel voor humor hield hij de show gaande. Een piepklein deel van zijn uiterlijk vertoon mag, zo komt in I Am Bolt naar voren, on derdeel uitmaken van een act, het leeuwendeel is puur. Makers Ben en Gabe Turner, twee enorme voetbalfans, beaamden dit heftig knikkend. Als Bolt achter gesloten deuren een diva was, zou hun project een cri me zijn geworden. Anders dan bij hun eerdere portret over de Class of '92, de fameuze lichting van Man chester United, kon het Britse duo zich niet wenden tot een ploegge noot als een van de voetballers lastig deed. „Alles hing van Usain af', zegt Gabe. „Geloof me, hij stelde geen se conde teleur." De scherpe kantjes van Bolt kreeg het tweetal handenwrijvend op een presenteerblaadje. Do- pingzondaar Justin Gat- lin bleek in tijden waar in de motivatie ver te zoeken was, als een ro de lap te fungeren. Pro vocerende uitlatingen van de Amerikaan haalden hem uit een dal en inspireerden hem nog één keer alles uit de kast te halen. Feesten, zijn favoriete hobby, liet hij tot genoegen van de Spartaanse coach Glen Mills voor wat ze waren. In Londen hoefde hij de documentai re eigenlijk niet aan te prijzen. Bolt geldt in de metropool als een super held terwijl de anderen fungeren als gewone stervelingen. dinsdag 29 november 2016 Naast Bolt is ook iedere ster een gewone sterveling Geert Langendorff Londen PSV benutte zaterdag tegen ADO eindelijk weer eens een strafschop. Daardoor is het penaltysyndroom voorlopig be zworen. Nu de keepers van PSV nog. Rik Elfrink Eindhoven Jeroen Zoet pakt zelden een strafschop, fotoanp Bolt bij de première tussen de prachtda- mes. FOTO PHOTO NEWS Gabe Turner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 95