M Vier het Leven regelt uitjes van deur tot deur •André Flikweert schrijft boek over geschiedenis Gereformeerde Kerk 7 Afgescheidenen riskeerden hoge boetes door hun geloof te belijden Niet betalen betekende gevangenisstraf. Hij verslond talloze docu menten en spendeerde vele uren in het archief. André Flikweert uit Zierikzee zet in zijn boek 'Goed Gereformeerd' de roerige kerkgeschiedenis van Nieuwerkerk op een rij. Het Dui- velandse dorp was in 1836 baker mat van de Afscheiding op Schou- wen-Duiveland. Maar het was ook de plek waar, lang vóór hervormde gemeente en gereformeerde kerk in 2004 fuseerden, al samen werd gekerkt. Toeval? Ja. „Maar je zou kunnen zeggen dat de kerk in Nieuwerkerk in positieve zin altijd heel belang rijk is geweest voor de meeste in woners." Inclusief conflicten over hoe het geloof beleefd moet wor den. Flikweert kwam er vele voor beelden van tegen in de kerkelijke notulen. Onder meer over de zon dagsrust. „Die stond vaak ter dis cussie. Mocht je wandelen op zon dag? En later: mocht je fietsen op zondag? Kennelijk mocht je al wel wandelen toen." De Afscheiding, waar alle ver schillende gereformeerde kerken uit zijn voortgekomen, begon lan delijk in 1834. Op Schouwen-Dui- veland zetten twee boeren, één uit Nieuwerkerk en één uit Sirjans- land, in 1836 de toon. In de ogen van de Afgescheidenen was de hervormde kerk veel te vrijzinnig. Dat vond ook de betovergrootva der van Flikweert, wiens 'afschei- dingsbrief in het boek is opgeno men. Hij wilde als aanhanger van de 'ware gereformeerde kerk' uit de lidmaatschapboeken van de 'zogenaamde hervormde ge meente' worden geschrapt. De Afgescheidenen -afkomstig uit alle dorpen op het oostelijk deel van het eiland- kerkten lange tijd in de boerderij van Dirk van Farowe, tegenover het huidige Gat van Nieuwerkerk. Het was niet niks wat deze mensen deden, want ze riskeerden hoge boetes. Een inhoudelijk oordeel velt Flik weert niet. „Maar ik heb wel be wondering voor hoe mensen er voor gingen om hun geloof te be lijden in die eerste jaren". Ik heb bewondering voor hoe mensen ervoor gingen om hun geloof te belijden Vanaf 1846 werd gekerkt in de Diekse Kaerke in de buurt van Oosterland. De streekgemeente groeide gigantisch en zowel Brui- nisse als Nieuwerkerk kregen een eigen kerk. Op het hoogtepunt, net voor de Tweede Wereldoorlog, telde de gereformeerde kerk in Nieuwerkerk bijna 400 leden. Het was een strenge kerk. Nog tot 1944 werden op zondag drie diensten gehouden. Dat veranderde door de evacuatie tijdens de inundatie en door de Watersnoodramp, waarbij zestig leden van de kerkgemeen schap verdronken. „Ik heb bewust foto's van die mensen in het boek opgenomen. Hele gezinnen zijn toen verdwenen." Goed Gereformeerd is daarmee ook een klein monument. En een gedegen naslagwerk. Want Flik weert zette meer gegevens op een rij, zoals bijvoorbeeld namen en beroepen van de eerste Afgeschei denen. Dat leidt tot intrigerende ontdekkingen, zoals het feit dat er onder de Nieuwerkerkse Afge scheidenen veel middenstanders en ambachtslieden zaten. „Tim merlieden en hoefsmeden bij voorbeeld, maar die werkten wel bij de grote boeren. Ze maakten dus ook een sociale keuze en dat was best gewaagd." Goed Gereformeerd telt 352 pa gina's en 200 foto's. Te koop bij De Kanselier in Nieuwerkerk (29,95). Het initiatief beoogt ouderen uit hun isolement te halen en in con tact te brengen met leeftijdsgeno ten. Jaarlijks kan worden gekozen uit een breed programma-aanbod van (film)theaters en musea in de directe omgeving. Vier het Leven bestelt de gewenste kaartjes en re gelt het vervoer naar de locatie en weer terug naar huis, vertelt coör dinator Jolanda Eversdijk. Dat ver voer gebeurt met de auto van vrij willigers, die daarvoor een vrij- kaartje in ruil krijgen. De organisatie maakte in 2013 op Walcheren haar opwachting in Zeeland en breidde al snel uit naar de Bevelanden en Zeeuws-Vlaan- deren. Inmiddels boekt Vier het Le ven hier jaarlijks zo'n zeshonderd uitjes. Eversdijk is in gesprek met Thea ters aan Zee om ook de kleine podia in Zierikzee en Renesse aan dat pakket toe te voegen. In februari en april wordt de proef op de som ge nomen met gasten uit Goes. „Ik ken de locaties al wel een beetje", zegt Eversdijk. „Maar waar het om gaat, is dat de gasten het ook leuk vin den." Slaat het uitstapje aan, dan wil Eversdijk in het najaar van 2017 van start gaan met een compleet pro- We verzorgen zo'n twintigduizend uitstapjes per jaar gramma voor Schouwen-Duive land. Daarvoor zijn voordien nog wel tien vrijwilligers nodig. „De enige voorwaarde die wij stellen, is dat de chauffeurs een vierdeursauto hebben, zodat drie gasten kunnen meerijden. Vaak zijn de vrijwilli gers ook vrij eenzaam en is het een win-win-situatie. We proberen verbindingen te maken." Eversdijk maakt zelf drie keer per jaar een selectie van het cultuur aanbod in de regio. „Bijna elke week is er wel iets in de aanbieding. De stichting is elf jaar geleden begon nen als een lokaal initiatief met zes tig uitjes. Nu zijn we in elke provin cie actief en verzorgen we zo'n twintigduizend uitstapjes per jaar met zo'n zestienhonderd vrijwilli gers." Ouderen die van deze service gebruik willen maken, betalen ge woon het reguliere toegangskaartje en twee consumpties, plus een toe slag van 7,50 euro voor het vervoer. Hoe groot de behoefte van deel name op Schouwen-Duiveland is, blijft voor Eversdijk nog even aftas ten. „Maar dat die er is, staat wel vast. We hebben al veel vraag ge- Vier het leven is in elke provincie actief kregen van kinderen met name, die elders wonen. Elke keer als hun ou ders ergens naar toe willen, moeten zij nu meegaan." Informatie: 4hetleven.nl of bel met 06-40727707. dinsdag 29 november 2016 Roerige kerkgeschiedenis intrigeert Esme Soesman Nieuwerkerk -André Flinkweert André Flikweert. foto dirk-jan gjeltema A Hofstede Cereales in Nieuwerkerk kort voor de sloop in 1953. Vier het Leven slaat zijn vleugels uit naar Schouwen-Duiveland. De landelijke organisatie ver zorgt voor 65-plussers een com pleet cultureel avondje uit in de regio, inclusief vervoer van deur tot deur. Marcel Modde Zierikzee -Jolanda Eversdijk, coördinator A Ouderling P. Overbeek en diaken M.J. Stoutjesdijk (1920).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77