4 Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u in het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Wim en Ria Dorst met hun kinderen Niels en Rick uit Nieuwerkerk. Accepteer wat er gebeurt Wim: „Vorig jaar heb ik een gastric bypass, een maagverkleining, gehad. Daardoor ben ik heel veel afgevallen. Maar na de operatie kreeg ik last van een maagzweer. Op de longfoto die toen gemaakt is, waren plekjes te zien die er niet horen. Na zes weken onzekerheid kregen we in mei het bericht dat ik darmkanker heb met uitzaaiingen naar de longen. Beter word ik niet meer. Maar met chemo therapie hopen we dat de tumor zo ver mogelijk wordt teruggedrongen en ingekapseld raakt." Ria: „Als je zulk nieuws hoort, stort je wereld in. Er gaat van alles door je hoofd, vooral praktische vragen. Wat als Wim komt te overlijden? Hoe moet het dan met de kinderen? En met ons huis? Dat soort dingen hiel den me bezig." Wim: „Er is er maar een die weet wanneer je gaat. Ik ben niet bang voor de dood, want ik ben ervan overtuigd dat ons na dit leven iets moois te wachten staat. Maar natuur lijk wil ik nog wel graag een poosje blijven." Ria: „Wim is wat dat betreft heel sterk en hij probeert dat aan ons door te geven. Er is al veel gebeurd in ons leven. Ik vind dat soms moeilijk te accepteren, maar het moet." Wim: „De kinderen gaan er best goed mee om. Het was lastig om hen te vertellen dat ik ziek ben. Vooral Niels, de oudste, was bang dat ik dood zou gaan. Inmiddels heb ik mijn achtste kuur gehad en het gaat goed met me. Ik ben niet doodziek, verlies mijn haar niet. De kinderen hebben dus ook niet echt in de gaten dat papa ziek is." Vertrouw op God, familie en vrienden Wim: „We krijgen veel medeleven uit de kerk, iedereen stond en staat nog steeds voor ons klaar. We hebben ook een grote familie. Ria komt uit een gezin met tien kinderen, ik uit een gezin met drie kinderen. Velen van hen wonen in de buurt. Dat is zeker nu heel fijn en makkelijk." Ria: „De familie is hechter geworden sinds de ziekte van Wim. Als jong meisje had ik een zware tijd: mijn moeder kreeg een dwarslaesie toen ik vier was en mijn vader is elf jaar gele den overleden bij een ongeluk. Thuis moesten we allemaal meehelpen en dat doen we nu nog. Samen met mijn broers en zussen zorgen we voor onze moeder." Wim: „Ria had daardoor ook weieens twijfels bij het geloof. Gelukkig kun nen we er goed over praten." Ria: „Ik kijk naar de positieve dingen in het leven." Wim: „We geven onze kinderen ook mee dat ze op God kunnen rekenen. Vertrouwen vind ik heel belangrijk, ook in mijn werk. Wanneer iemand je iets toevertrouwt, moet je daar res pectvol mee omgaan. Ik houd er niet van als mensen me belazeren. Wan neer dat gebeurt, kan het lang duren Er is een verschil tussen een spreekstoel en een preekstoel DE FAMILIE voordat het weer goed is. Als je iets belooft, dan doe je het." Zorg goed voor de schepping Wim: Hier op aarde hebben we alle maal een taak. Dat geven we onze kinderen mee. Je gooit niets op straat, je zorgt goed voor dieren en de na tuur." Ria: „Rick zorgt voor de kippetjes en houdt van tuinieren. Dat doet hij vaak samen met opa. Niels zorgt voor het konijn en de kat. Hij vindt het erg ook leuk om naar de zorgboerderij te gaan. Niels heeft autisme. In groep t is hij getest en toen hij zeven jaar was opnieuw. Daar kwam uit dat hij au tistisch is." Wim: „Ik vond dat in het begin lastig. Je kunt Niels beter niet te veel belo ven of onverwachte dingen doen. Op school gaat het nu heel goed met hem. De leerkracht gaat er goed mee om." Ria: „Emoties vindt Niels moeilijk, maar hij heeft veel vriendjes en krijgt begeleiding hoe hij daarmee om moet gaan. Verder is hij heel aardig en beleefd tegen iedereen." Het is goed om je eigen dingen te doen Ria: „Wim zou in september eigen lijk weer gaan leren. Ik ben daarom gestopt met mijn werk in de oude renzorg. Door zijn ziekte liep het al lemaal een beetje anders. Dat bete- dinsdag 29 november 2016 'Het draait in het leven niet alleen om jezelf' Mariska den Hartog 44 —Wim Dorst Wim Dorst (32), geriatrieverpleegkun- dige. Ria Dorst (32), huisvrouw Niels (9) Rick (5) De familie Dorst gelooft dat iedereen een taak op aarde heeft. FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54