Het land van valse beloften 44 Broga breekt de werkdag 2 RENÉ DIEKSTRA Wraakverlangen Even met een sleutel langs de auto van je ex of die vervelende collega negeren. Psycholoog Elise Seip (33) onderzoekt het verlangen naar wraak. Hoe werkt dat? Column Als je belooft iets gegarandeerd te zullen doen, maar al op het moment dat je het be looft niet weet of je die belofte te zijner tijd wel kunt of wilt nakomen, waar ben je dan mee bezig? In ieder geval met misleiden. En meestal ook met liegen. Volgens de algemeen geaccep teerde definitie is liegen 'iets met stelligheid zeg gen waarvan je weet of gelooft dat het niet waar is of absoluut niet zeker is'. Er wordt dus op deze planeet heel wat gelogen. Uit een reeks onderzoeken blijkt dat kinderen en vol wassenen per dag gemiddeld tien leugens vertellen ('Sinterklaas bestaat echt hoor') en soms zelfs tien tallen. Onderzoek onder (huwelijks)partners toont aan dat op iedere tien gesprekken die ze met elkaar hebben er tenminste één een leugen bevat ('Ik vind je helemaal niet te dik'). Opmerkelijk is dat, terwijl de meeste mensen liegen veroordelen, ze het stiekem toch vaak goed, terecht of begrijpelijk vinden. Leugens wer ken als smeerolie of balsem in relaties. Als minis ter-president Rutte in de dagen na de ramp met MH17 zegt dat hij zeker weet dat de schuldigen hoe dan ook gepakt zul len worden, dan spreekt hij niet de waarheid, en dat weet hij. Maar wij vinden zo'n leugen niet erg. Integendeel, we vinden het een aan vaardbare manier om nabestaanden ietwat te troosten. Sterker nog, we zouden het zelfs als ongepast hebben veroordeeld als hij gezegd zou hebben dat hij geen garantie kan geven dat de schuldigen gepakt worden. Hij spreekt dan wel de waarheid, maar die waarheid wordt niet op prijs gesteld. Een balsemende leugen wordt dikwijls meer gewaardeerd dan een pijnlijke waarheid. Als de voortekenen niet bedriegen, zijn we in landen als het onze en de VS een post truth-samen- leving aan het inglijden. Een samenleving waarin niet de realiteitswaarde of het waarheidsgehalte van beloftes ertoe doet, maar de mate waarin die beloftes aantrekkelijk of wervend zijn. Wat niet zelden betekent dat het leugens zijn. Heel vaak is het onzeker of onwaarschijnlijk dat ze nagekomen kunnen worden en dat weet de belover ook. We zien dat proces zich nu in de VS voltrekken, waar Donald Trump steeds meer van de beloftes die hij tijdens de verkiezingscampagne heeft ge daan, afzwakt of terugneemt. We zien dat ook in Groot-Brittannië waar de Brexiteers steeds meer moeite hebben om wat ze beloofd hebben, waar te maken. En we zien het op het persoonlijke vlak. In dezelfde periode dat sociale media kwamen met de belofte van mensen verbinden, is het percentage verbroken partnerrelaties, eenpersoonshuishou dens en gebruikers van stemmingsverbeterende stoffen (drugs, amfetamines, antidepressiva) expo nentieel toegenomen. Er wordt nergens zoveel ge logen of gedaan alsof als via die sociale media. Blijkbaar hechten we inmiddels meer belang aan aandacht dan aan waarheid. Leugens werken als smeerolie of balsem in relaties LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS r was eens een jonge vrouw. Op een dag maakte haar vriend het uit. Geheel onver wacht, schrijft ze op I een internetforum. I Hij had nooit laten weten dat het met zijn gevoelens voor haar niet meer helemaal snor zat. Ze moest hun huis, dat op zijn naam stond, uit. En hij wilde niets delen van de spullen die ze samen hadden ge kocht, grotendeels met zijn geld om dat hij zo veel meer verdiende. Vlak na de breuk kwam ze erachter dat hij zes weken ging reizen door Botswana en Namibië, met zijn nieuwe vriendin. De vakantie hadden ze maanden daarvoor al gezellig samen geboekt. De jonge vrouw was nu niet meer alleen verdrietig, maar vooral ook ra zend. Ze had de voordeursleutel nog. Daags na zijn vertrek liet ze zichzelf binnen in haar oude huis met een ki lootje graszaad en een paar zakken aarde. Ze verstrooide alles door de kamers, sprenkelde er water over heen, zette de verwarming flink hoog en trok daarna de deur defini tief achter zich dicht. De sleutel gooide ze in de gracht. Wel ging ze na een week of twee nog eens door de ramen kijken of alles binnen naar wens verliep. Dat deed het, schrijft ze. Toen de ex na zijn droomreis nietsvermoedend thuiskwam, trof hij een subtropisch graslandschap aan. O, en de banden van zijn auto waren lek gestoken. „Goeie wraakactie van die gras mat", grinnikt psycholoog Elise Seip. Bij de afdeling sociale psychologie van de Universiteit van Amsterdam deed zij de afgelopen jaren onder zoek naar het verlangen naar wraak. Dat begon vanuit haar interesse voor hoe emoties ons gedrag sturen. On langs promoveerde ze daarop. „Dat denk ik wel. Een van de vragen waarmee ik me heb beziggehouden, is hoe en wanneer dat verlangen wordt opgeroepen. Stel: je wordt be spuugd. De een ervaart dat als verne derend, een ander denkt: joh, wat kinderachtig. De wens om de spuger terug te pakken, zal bij de eerste veel sterker zijn dan bij de tweede, die kennelijk minder geraakt is. De twee belangrijkste triggers van het verlan gen naar wraak zijn het gevoel on rechtvaardig te worden behandeld en de bedreiging van eigenwaarde." dinsdag 29 november 2016 Diekstra buigt zich over de menselijke geest. Donald Trump laat de ene na de andere belofte varen. René Diekstra ziet een patroon en vraagt zich af waarom we liegen over beloften. Reageren? hartenziel@persgroep.nl GO Yoga is hier toch meestal een vrouwending. Enter broga: yoga voor 'brothers', voor mannen dus. Met een vleugje krachttraining en op maat gemaakt voor tijdens de lunchpauze. Dat zit in de genen - Martijn van Calmthout Mieke Zijlmans Over de erfelijk heid van mense lijke trekjes (Lannoo, 19,99) Elke werkdag komt de man met de hamer langs. Het ene moment rammel ik enthousiast op mijn toetsenbord, het volgende zijn mijn loodzware ogenleden niet tegen te houden. Er volgt een worsteling tegen de slaap, tot ik me verman en opsta. Op zoek naar een re medie voor dit dage lijkse drama, meld ik me bij Yoga Ground. Deze Rotterdamse yo- gaschool biedt lunch- lessen van een halfuur. Kunnen die me fris door de tweede helft van de dag helpen? Op het programma staat 'broga', bedacht door een Amerikaanse bodybuilder die als spierbundel geen aan sluiting vond op de yo- gaschool. Heuse man- nenyoga dus, een mix van fitness en yoga die volgens instructeur Ferdinand Berghuijs ook geschikt is voor tough vrouwen. Het bucketlist- boek voor kop pels - Elise De Rijck199 dingen om samen te doen (Lannoo, 12,50) Ben je boos pluk (g)een Dt.Mjp Shftmt-KMn HET NIEUWE GEZOND Owepweden.elta en teMkip kinderen Goed vies, het nieuwe gezond - Maya Shetreat- Klein Kinderneu- roloog over op voeden, eten en gelukkige kinde ren (Scriptum, 22,50) roos Els Quaegebeur Is verlangen naar wraak iets wat wij allemaal in ons dragen? r Elise Seip: „Boos heid is een goede voorspel ler van wraak." FOTO CHARLOTTE ODIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51