tt 3 dagen Zeeland 495° Tot 8 jaar cel voor liquidatiebende 4 'Nieuwe Wegen stelt de mens centraal' Jacques Monasch gaat het helemaal anders doen. Bij de nieuwe partij van de oud-PvdA'er, Nieuwe Wegen, mag iedereen meepraten. Hij denkt dat het op 15 maart voor een doorbraak gaat zorgen en rekent alvast op 20 tot 30 zetels. De nieuwe partij van Jacques Monasch moet worden gevoed door iedereen die mee wil denken en betaald door iedereen die mee wil betalen. De eerste crowdsourcing en crowdfun- ding partij van ons land. Een partij die econo misch links is en rechts als het gaat om immi gratie en integratie; Nieuwe Wegen wordt al PVV light genoemd of een rechts afgeslagen PvdA. Monasch heeft niks met die labels: „De men sen staan centraal." Daarmee gaat hij zorgen voor een doorbraak in de Nederlandse politiek, jubelde Monasch gisteren bij de presentatie van Nieuwe Wegen in het Haagse centrum voor democratie Pro- Demos. Die doorbraak moet op 15 maart, bij de eerste gooi naar zetels al leiden tot '20 tot 30 ze tels'. „Je moet het geloof en de ambitie heb ben." Ambitieuze uitspraken voor iemand die tot begin deze maand nog kandidaatlijsttrekker was van een andere partij, de PvdA. Uit on vrede keerde hij de sociaaldemocraten, waar hij sinds zijn zestiende lid van was, de rug toe. Sindsdien hing in de lucht dat hij met een nieuwe partij zou komen. Tandarts Gisteren presenteerde hij een twaalfpunten plan op basis van 'brainstormsessies'. Een paar voorbeelden: er moet een nieuw Europees ver drag komen, de tandarts moet weer terug in het basispakket en er komt een strenger asiel beleid. In navolging van de SP steunt Monasch een nationaal zorgfonds. „U mag dit als de grondwet van onze partij zien", zegt Monasch. Het partijprogramma komt tot stand na inspraak. „Ik ga vooraf stand punten ophalen. De politiek ligt op straat." Ie dereen die zich kenbaar maakt - 'geen ano- Je moet het geloof en de ambitie hebben nieme schreeuwers!' - mag meedenken. Nieuwe standpunten worden voorge legd aan mensen die zich hebben aangemeld voor ze definitief wor den. Wie er op de kandidatenlijst zullen komen, maakt Monasch eind januari pas bekend. Giste ren nam hij alvast zes sympathi santen mee: een schooldirec teur, een teamleider in de zorg, een ambtenaar, een marechaussee en twee ondernemers. Allemaal hebben ze een vrije dag genomen om Monasch bij te staan. Via via zijn ze met de politicus in contact gekomen of hebben zich zelfbij hem ge meld. Ibrahim Ekiz, de marechaussee, stuurde Monasch een e-mail. „Ik heb het via de media gevolgd en hoorde een verhaal te gen de gevestigde orde. Dat sprak me aan." Ekiz benadrukt nooit lid te zijn geweest van een politieke partij. Datzelfde geldt voor schooldirecteur Arjan van Duyvenvoorde. Hij deed mee aan één van de brainstormsessies die Monasch organi seerde. „Het sluit allemaal aan bij wat ik vind. Het duurt nu te lang voordat de juiste handen bij de kar terechtkomen. Jacques kan dat ver anderen." Maar of Monasch ook de man is die de kar gaat trekken, is nog de vraag. Er komt een kan- didatencommissie die de kandidatenlijst gaat samenstellen. Of Monasch op 1 komt, is niet zeker. „Ik ben van harte bereid om mee te doen. Is er een betere kandidaat? Be my guest." Monasch wijst naar buiten, naar het Binnen hof: „Tot die tijd ben ik daar het uithangbord van onze nieuwe beweging." Groningen diner 3 dagen Antwerpen www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg AMSTERDAM In het proces tegen leden van een Utrechtse 'liquida tiebende' heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren gevangenis straffen tot acht jaar opgelegd. Eind september eiste het Open baar Ministerie (OM) nog straffen tot zeventien jaar cel. Hoewel volgens de rechtbank sprake was van een organisatie die als oogmerk het plegen van moor den had, vielen de straffen lager uit dan de eisen. De rechtbank oor deelde dat niet duidelijk is gewor den welke doelwitten de bende concreet op het oog had en waarom zij mikpunt waren. De acht mannen die volgens de rechtbank deel uitmaakten van de criminele bende werden daarom vrijgesproken van het voorberei den van concrete liquidaties. De organisatie werd vorig jaar zomer opgerold. Dat gebeurde na dat een onderzoek naar autodief stal in Rotterdam tot de vondst van een enorm illegaal wapendepot in Nieuwegein had geleid. Daar wer den onder meer kalasjnikovs, handgranaten, geluiddempers, circa 4.700 patronen en bijna drie honderd kogels gevonden die pantsers konden doorboren. Ver spreid over twee boxen troffen re chercheurs zo'n honderd vuurwa pens aan. Vier mannen die volgens de rechtbank tot de kern van de orga nisatie behoorden, kregen de hoogste straffen opgelegd. Zij trok ken aan de touwtjes en vervulden een centrale rol bij de opslag en handel in wapens. Vier andere bendeleden kregen straffen van zeven en drie jaar. Twee mannen die niet tot de organisatie behoor den en een bijrol vervulden, kre gen celstraffen van enkele maan den opgelegd. Administratie De rechtbank sprak van een pro fessionele organisatie, met een zeer gestructureerde bedrijfsvoe ring. Uit een nauwkeurig bijge houden administratie bleek dat de bende in anderhalfjaar tijd 19 mil joen euro had omgezet. De recht bank zei verder dat 'een enorme ontwrichting van de samenleving en de openbare orde zou zijn ont staan' als de organisatie niet zou zijn opgerold. dinsdag 29 november 2016 GO Monasch rekent op minstens 20 zetels Hanneke Keultjes Den Haag Jacques Monasch verliet de PvdA en pre senteerde giste ren zijn partij Nieuwe Wegen. „De mensen staan centraal." FOTO ANP —Jacques Monasch -w' J 0/k A H1 Verblijf in de badplaats Renesse op het Zeeuwse eiland Schouwen-Duivenland! 2 nachten incl. ontbijt in het 3* Hampshire Hotel - Renesse Inclusief een kop soep van het seizoen Gratis wifi, parkeren en plattegrond Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! 3* Hampshire - Plaza Groningen (8,0) 3* Century Hotel Antwerpen 2 nachten incl. ontbijt en parkeren 2 nachten incl. ontbijtbuf et lx diner (dagschotel) cft Gratis gebruik van wifi /IQ50 Gratis parkeren en wifi Kerstmarkt: 10/12 - 8/1 l#iva Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4