Sinjorenstad hoopt met nieuw standbeeld meer Japanners te lokken 11 Antwerpen onthult het beeld van de in Japan geliefde Nello en Patrasche. Tot woede van Hoboken, de 'woonplaats' van de Vlaamse hoofdfiguren uit het boek 'A Dog of Flanders'. Zuiderburen Voor de Onze-Lieve-Vrou- wekathedraal in hartje Antwerpen liggen ze op straat, de arme Vlaamse jongen Nello en zijn trouwe hond Patra sche. Het is een nieuw beeld van de Gentse kunstenaar Batist Ver meulen. Alleen het gezicht van de jongen en het hoofd van de hond zijn te zien. Ze rusten zacht onder een deken van stenen. De onthulling moet nog plaats vinden, zaterdagavond to decem ber bij de opening van de grote kerstmarkt, maar de strijd erover is al in volle hevigheid losgebarsten. Inwoners van Hoboken, een deel gemeente van Antwerpen, zijn boos op de grote broer. Trekhonden Wat speelt er? Van de hand van de Engelse schrijfster Ouida (pseudo niem van Maria Louise Ramé) ver scheen in 1872 het boek A Dog of Flanders. Zij was een tijdje in Ant werpen en omgeving en zag dat daar nogal wat trekhonden wer den gebruikt om karren voort te trekken. Ze vond dit maar niks als dierenactiviste. Zo ontstond A Dog of Flanders, waarin het arme weeskind Nello en de trekhond Patrasche de hoofdrollen vervullen. Geschre ven in het Engels kreeg het boek in Vlaanderen nauwelijks aandacht, tot begin jaren tachtig van de vo rige eeuw. Het viel medewerker Jan Corteel van de toeristische dienst in Ant werpen op dat er wel heel veel Ja panners kwamen. Hij ontdekte waarom. Ze kwamen met een spe ciaal doel, om te zien waar Nello en Patrasche zogenaamd hun laat ste rustplaats hadden gevonden, onder een schilderij van Rubens in de kathedraal. A Dog of Flanders mocht Vlaan deren ontgaan zijn, in Japan was het verhaal van 'de edele arme jon- Het verhaal van de edele arme jongen en zijn geliefde metgezel was in Japan wel doorgedrongen gen met zijn geliefde metgezel' wel via via doorgedrongen. Een animatieserie was er zelfs over ge maakt die miljoenen tv-kijkers trok. Deze ontdekking bracht Willy Vandersteen, de vader van Suske en Wiske, ertoe een Suske en Wiske over Nello en Patrasche te maken. Hij moest de twee helden ergens situeren. Dat ze de kathe draal in Antwerpen bezochten, staat in het boek van Ouida, maar niet precies waar ze woonden. Vandersteen koos Hoboken. Hoboken pikte dit op om ook Ja panse toeristen te trekken. De deelgemeente liet in 2985 een standbeeld maken van de twee hoofdfiguren en in de hoofdwin kelstraat plaatsen. Aandacht Nu slaat Antwerpen terug. Het moet gezegd, het beeld bij de Onze-Lieve-Vrouwekathedraal ziet er gewoon ook beter uit dan dat in Hoboken. Menig Hoboke- naar vreest Nello en Patrasche te verliezen, zo niet wethouder van cultuur Koen Raets. Hij verwacht juist meer aandacht, onder meer dankzij nieuwe gegidste thema wandelingen tussen Antwerpen en Hoboken. „We kunnen daar al lebei van profiteren." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Straatnamen Straatnaam in de ban (krant van 16 november)? Onze helden op een zijspoor? Onzin! We kunnen ons voorstellen dat sommige zee helden en politici een niet al te zuivere levenswandel volgden, maar moeten we ook niet hun positieve inbreng meenemen. Zwarte Piet in de ban, jodekoeken is een verkeerd woord, negerzoe- nen is ook niet goed, maar een kus van een mooie zwarte vrouw is best lekker. Maar wat denk je van kaaskop, bleekscheet en boe renverstand? Gaat de blanke man dan ook op zijn achterste benen staan omdat hij gediscrimineerd wordt? Nee toch. Denk(tank) heeft rare ideeën en zoekt spoken. Sommige leden hiervan hebben te lange tenen en te korte lontjes en daarmee zijn ze irritant en wakkeren ze juist racisme aan. W.J. van Gilst, Boogerdlaan 23 4484ST Kortgene Flexwerk De CPB en oud-onderdirecteur van het CPB Bas ter Weel pleiten (krant van 18 november), als op lossing voor de doorgeschoten flexibilisering van de arbeids markt, voor het afbreken van de baanbescherming en sociale ze kerheid voor vaste werknemers. Omdat hierdoor het beroep op de sociale zekerheid flink zal stijgen moeten volgens hen dan ook uit keringen worden verlaagd en/of verkort. In mijn ogen is dit een schanda lige en asociale oplossing, want hierdoor zullen immers meer mensen in de bijstand, naar de voedselbank en in de armoede gedrongen worden. In plaats hier van moeten juist het minimum loon, de AOW, de bijstand en Wajong met minimaal ro% om hoog. Dit geld wordt direct weer uitgegeven en komt in de kassa's van het midden-en kleinbedrijf. Hierdoor wordt de economie ge stimuleerd. Daarnaast kunnen we zorgen voor meer zekerheid door de WW-premie op vast werk te verlagen en voor flexibele arbeid te verhogen. Hierdoor wordt het voor de werkgever aan trekkelijker om mensen in vaste dienst te nemen. G. van der Laan Duke EUingtonstraat 15 4337 XT Middelburg. Minder Marokkanen Kunt u zich voorstellen, dat ge wone kiezers ook kunnen naden ken over deze uitspraak van Wil- ders. Wat te denken van een door de belastingbetaler betaalde ope ratie van de openbare aanklagers die in een bijna 200 pagina's groot document weten uit te leg gen dat Wilders de norm van vrijheid van meningsuiting heeft overschreden? Daar hebben een groep mensen van het OM aan gewerkt gedurende twee jaar, en dat zal heus wel een paar miljoen hebben gekost. Dan de eis 5000. Als een politicus de gewraakte vraag niet mag stellen, wat mag er dan nog wel gezegd worden? Zo vlak voor de Kamerverkiezing kan Wilders geen betere reclame krijgen in dit mediacircus. De overmatige aandacht van de me dia destijds en ook nu bij het pro ces nadert de grenzen van toe laatbaarheid. Advocaat Knoops doet het prima. Voor alle duide lijkheid, ik ben geen Wilders stemmer en ook geen hater van Marokkanen. Wim Bartels Clasinastraat 37 4341ER Arnemuiden dinsdag 29 november 2016 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Hoboken ruziet met Antwerpen over Nello en Patrasche. Harmen van der Werf Antwerpen Antwerpen pikt Vlaams verhaal in Nello en Patrasche staan al sinds 1985 in hun vermeende woonplaats Hoboken. fotos camile SCHELSTRAETE Nieuw beeld van Nello en zijn hond Patrasche bij de kathe draal in Antwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43