II Statige stadspomp 9 Sint Anna ter Muiden, nietig in het Zeeuws-Vlaamse land. fotos ids haagsma vinciaal en nationaal van zich deed spreken, doet daaraan niets af. Het zal niet verwonderen dat juist die vergane glorie kunste naarsharten aansprak. De Duitse schilder Paul Baum woonde er rond 1900, de Franse auteur André Gide (1869-1951) was er te gast. Evenals, om het Vlaamser te hou den, Stijn Streuvels (1871-1969). De kunstzinnigheid reikt naar onze tijd: de in Sint Anna geboren jour nalist Rudolf Bakker publiceerde in 1998 zijn levensverhaal met daarin ruime aandacht voor zijn geboorteplaats. Nog niet zo lang geleden ont fermde de Rijksdienst Monumen tenzorg zich over Sint Anna. In 1949 kwam er geld beschikbaar van rijk, provincie en gemeente om het oude raadhuis en het plein te restaureren. De aanwijzing tot 'beschermd stadsgezicht' in 1967 was een logisch vervolg. Daarbij werden vrijwel alle panden tot rijksmonument verklaard. Hoe zeer die status serieus wordt geno men, blijkt uit de recente restaura tie van de Sint Annakerk en -toren aan de Nederherenweg. De muren moeten veel hebben gezien, schrijft Haagsma. Gebouwd in de 14e eeuw, verbrand in 1387, toege takeld in 1405, verminkt in 1436 en 1437. geplunderd in 1485, grondig verwoest in 1584. Een klein won der dus, dat de toren ruim vier eeuwen later nog steeds een blik vanger is. En onderdak biedt aan de plaatselijke Kunstkring, die concerten en lezingen organiseert. Circa vijftig inwoners, meer heeft stad Sint Anna niet meer te bieden. Met dat aantal kan aan spraak worden gemaakt op de titel 'kleinste stad van Nederland'. Er zijn kapers op de kust: Staverden, Bronkhorst en Eembrugge. Wie de middeleeuwse stadsrechten se rieus neemt, moet in West- Zeeuws-Vlaanderen uitkomen. Vandaar de conclusie: Haagsma schreef een monumentaal en kunstzinnig boek over de kleinste stad van ons land. Als een roetsbaan langs de kantelpunten van de geschiedenis Ids Haagsma biedt in zijn boek een combinatie van historie, ana lyse en observatie. De schrijver ziet zijn verhaal als 'een roetsbaan langs de kantelpunten van de ge schiedenis'. We lezen over hoe op schorren en slikken bewoning ontstond, hoe Mude zich tot een 'villa franca' - vrijplaats - ontwik kelde, in 1242 stadsrechten kreeg en 'de poort' van Brugge werd, hoe de stad een zelfstandig lid werd van de Londense Hanze, hoe het Zwin verzandde, hoe de Engelsen dood en verderf zaaiden, hoe de Mudense vrijbuiter Jan Crabbe Engelsen en Schotten bij de neus nam, hoe het nabijgelegen Sluis in de late middeleeuwen een meedogenloze en oppermachtige concurrent werd. Kortom: een re latief korte periode van bloei, een lange periode van neergang en vergetelheid. Haagsma laat duide lijk uitkomen dat het middel eeuwse verleden vooral een Vlaamse geschiedenis is, die in Nederland al te vaak wordt gene geerd. Nadat de Spanjaarden het hoofd was geboden kwam Sint Anna in een uithoek van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden te liggen. Er waren nog wel kantel punten in de geschiedenis, maar die gingen grotendeels aan de ooit bloeiende haven voorbij. 'Stad in de marge': het is niet toevallig dat één van de hoofdstukken zo heet. Dat de in Sint Anna geboren do minee Hendrik Quirinus Jansen (1812-1881) in de 19e eeuw nog pro- Ids Haagsma: „Meer nog dan de noeste, nukkige, ja zelfs bonkige en in zichzelf gekeerde kerktoren die wreed eenzaam in het landschap staat, is het de statige stadspomp van Mude die het karakter van het stadje bepaalt. Vooral op een heiige voorjaarsochtend, op een ver late, klamme herfstavond of op een grauwe, regenachtige zo merdag, als de details van de bomen en de huizenrijen wat vervagen, wordt duidelijk dat deze serene, hoekige arduinen pomp in haar eentje de steden bouwkundige ziel van de Markt vormgeeft. Maar nader deze pomp! Met aan zijn voet, plat op de grond, een blauwstenen plaat waarop het water hard kan klateren Curieuzer is dat boven de wat zwart uitgeslagen, koperen kraan van de pomp, het veelkleurige wapen van de stad staat. Onder de gemene leeu wenachterpoten van de adelaar, het jaartal 1789." PZC ONLINE Koningin Mathilde bleef even hangen met haar hak tus sen de Amster damse keitjes. #staatsbezoek dinsdag 29 november 2016 Ids Haagsma (tekst, beeld en vorm): Sint Anna ter Muiden in de deemstering - Uitgeverij Archit- ext Haarlem, 31,5 x 24,5 cm., handgebonden, 100 pagina's, 75,- euro. -Ids Haagsma V Het Marktplein van Sint Anna. LIKE ONS OP FACEBOOK Dagelijks publiceren we de opvallendste nieuwtjes op Facebook. Ook komen er lezersfoto's voorbij en op vallende nieuwsvideo's. Verder plaatsen we de beste Facebookreacties van lezers in de krant. Like de PZC op Facebook en deel je mening over het laatste nieuws in Zeeland. facebook.com/depzc TWITTER Vorsten @VorstenNL Koning Filip en koningin Mathilde van België waren maandag in Nederland voor een driedaags staats bezoek. Op de Dam wer den ze ontvangen door Wil- lem-Alexander en Maxima. De koningsparen waren vervolgens bij de onderte kening van de grenscorrec tie in het gebied tussen Eijsden-Margraten (provin cie Limburg) en het Belgi sche Wezet. Het gebied leidt door zijn verdeling tot problemen in de handha ving van de openbare orde. ONLINE TOP 5 1. Roompot gaat voor 30 miljoen euro verbouwen 2. Celstraffen van twee en vier jaar geëist in zaak min derjarige prostituee 3. Opgepakte kapitein: Dronken vanwege stress eerste reis 4. Mineralenbeleid put ak kers Zeeland uit 5. Stadshoeren uit nood Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41