Plein naast stadhuis wordt collegezaal II Ernstige vertraging voor Zeeuwse treinreizigers 8 Journalist Ids Haagsma vangt zijn liefde voor Sint Anna ter Muiden in een handgebonden boekwerk. Zo brengt hij een ode aan een vergeten stad. KUNSTBOEKSINT ANNATER MUIDEN De crowdfunding liep tot midder nacht. Al aan het begin van de avond werd de grens van honderd procent gepasseerd en stond er 6.315 euro op de teller. Vrijdag stond de teller nog op 66 procent. „We heb ben een enorme inhaalslag ge maakt", reageerde Krier opgelucht. Krier wil het Buitenlokaal cadeau doen aan de gemeente Middelburg. Die viert in 2017 het 800-jarig be staan. Spreker Krier wil op de Helm, het plein naast het stadhuis, een steen leggen waar een spreker kan staan om openbare lessen of lezingen te ge ven. Daaromheen komen twee rai lings waar toehoorders op kunnen zitten en leunen. Het plein zelf wordt door de gemeente heringe richt. Dat was toch al nodig. De her inrichting van het plein en de aan leg van het Buitenlokaal kosten in totaal 26.000 euro. De gemeente en UCR betalen daarvan 20.000 euro. Het Buitenlokaal biedt UCR de kans om lessen te geven waar niet- studenten bij kunnen aansluiten. Andere organisaties zijn van plan er We hebben een enorme inhaalslag gemaakt openbare bijeenkomsten te hou den. Krier hoopt dat er in de maan den mei tot oktober ten minste twee activiteiten per maand zullen plaatsvinden. De officiële ingebrui kname van buitenlokaal verwacht Sophie Krier in september 2017. Het is een ode aan Sint Anna ter Mui den. Handgebon den, met vier mes sing schroeven door de rug, lekker dik (160 grams) pa pier, een omslag met royale flap pen. Daarbij nog historische af beeldingen, royale zwart-wit en kleurenfoto's en overzichtelijke tijdtafels in een kunstzinnige vormgeving. Het boek wil een 'to taalkunstwerk' zijn. En is dat ook. Voorlopig in een oplage van hon derd genummerde exemplaren. Ids Haagsma (1946) is de au teur, fotograaf en vormgever van het boek. Zijn vrouw Hilde de Haan (1949) is er nauw bij be trokken. Beiden zijn journalisten die voor landelijke dagbladen als NRC en Volkskrant hebben ge werkt. In 1978 richtten ze het bu reau Architext op, dat hen de mo gelijkheid bood om zelfstandig over architectuur te publiceren. Een hele reeks boeken staat op hun naam, onder andere over het stadsbeeld van Rotterdam 1965- 1982 en over de techniek en de po litiek achter de deltawerken. Hun pas verschenen 'Sint Anna ter Muiden in de deemstering' is in meerdere opzichten bijzonder. In de voorbereidingsfase bleek het uitbesteden van het druk werk zo duur, dat de echtelieden besloten het hele proces in eigen hand te nemen. Ze opereren van uit Haarlem, drukkersstad bij uit stek. Voor 'Sint Anna' kochten ze een 'drukwaardige' printer en een zogenaamde 'bloksnijmachine'. Binden doen ze met een speciale papierboormachine, met holle boren zodat boorsel meteen kan worden weggezogen. Vanwaar die liefde voor Sint Anna? Hilde komt al sinds 1975 in de streek, haar ouders huurden in vakanties een huisje in de dorps kern van Retranchement. Toen ze Ids leerde kennen en hem mee nam, raakte ook hij in de ban van het vlakke Vlaamse land. Het na bijgelegen Sint Anna ter Muiden beschouwden ze als een pareltje dat gekoesterd mocht worden. Toen zes jaar geleden het huis in Retranchement niet langer te huur kwam, besloten ze over te stappen naar Sint Anna. Daar konden ze terecht in het huis van de protestantse dominee Frederik Onslow van Gennep, Ted voor in timi. Hij overleed in 1990 en werd naast de toren van Sint Anna be graven. Zijn huis staat in de Jonk vrouw Geilstraat - een tot de ver beelding sprekende naam die waarschijnlijk is afgeleid van 'vrouwe Gheijlen' of'vrouwe Gi- lie'. Zeeuwse treinreizigers die naar de Randstad reizen moeten in decem ber en januari rekening houden met ernstige vertraging. De spoor tunnel tussen Rotterdam Centraal en Rotterdam Zuid moet worden opgeknapt. Daardoor rijden er min der treinen. In vier weekenden rij den helemaal geen treinen. Station Blaak gaat in totaal acht dagen dicht. Er wordt in twee perioden aan de tunnel gewerkt: van 3 tot 18 decem ber en van 7 tot 22 januari. Volgens ProRail was het niet mogelijk om in de kerstvakantie onderhoud te ple gen omdat er geen enkele aanne mer bereid was om tijdens de va kantie te werken. In de vier week einden dat er geen treinen rijden, stoppen de intercity's uit het zui den bij Dordrecht. Mensen moeten daar overstappen naar Zwijndrecht en vervolgens met de bus verder naar Schiedam Centrum en Rotter dam Alexander. Vanaf die stations rijden metro's naar Rotterdam Centraal. Wie vanaf Rotterdam naar het zuiden moet, zal ook eerst in de bus moeten stappen. „Het is even doorbijten voor de reizigers", zegt Jeroen Alting van Geusau van de NS. „Maar ze krijgen er wel iets moois voor terug." In totaal wordt vier kilometer spoor vervangen, elf kilometer spoorstaaf en ruim twee kilometer bovenleiding. Op Station Blaak worden de perrons verlaagd zodat mensen in een rolstoel makkelijker in- en uit kunnen stappen. dinsdag 29 november 2016 Maurits Sep Middelburg Na een stevige eindsprint is het Sophie Krier van University Col lege Roosevelt gelukt om vol doende geld bij elkaar te krijgen voor de bouw van een Buitenlo kaal naast het stadhuis in Mid delburg. De benodigde 6.000 euro was gisteravond volledig door donateurs geschonken. -Sophie Krier, docent UCR A Het binnenplein van het stadhuis in Middelburg, fotovimeo De kleinste stad oo Jan van Damme Nadia Berkelder Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40