Cruise Cuba Mexico 3 •Meteen botsingen bij tegelijk diagonaal oversteken op druk kruispunt Wat in Groningen kan, moet hier ook kunnen, dachten ze in Rotterdam. Maar een experiment met tegelijk groen voor alle fietsers op een kruispunt in het centrum is gistermiddag al binnen een minuut gestaakt. Nadat wethouder Pex Langenberg op de groene knop drukt, leggen twee voorlichters bij de verkeerslichten aan fietsers uit wat er is veranderd op de kruising van de Admiraal de Ruy- terweg en de Jonker Fransstraat op de rand van het centrum. Alle fietsers krijgen tegelijk groen en mogen het kruispunt diagonaal oversteken. „Eng", reageert een moeder met een kind achterop en een kind naast haar op zijn kleine fietsje. „Ik zie mij nog niet diagonaal oversteken." An deren steken schuin over alsof het al tijd al kon. Het kleine bordje met rondgaande pijlen, een fiets en de tekst 'tegelijk groen' is aangevuld met een groot geel bord. Alleen wie lange tijd voor rood staat, kan alle aanwijzingen lezen: Diagonaal over steken mag, geen voorrangsregels, maak oogcontact, kijk wat de ander doet en geef richting aan. De meeste fietsers lijken deze boodschap te missen. Ze kijken am per op het verkeerslicht of hebben meer aandacht voor hun mobiel dan voor het verkeer. En dan gaat het mis, met twee botsingen tussen fietsers binnen één minuut. Eentje houdt er een fikse slag aan over in haar wiel, dat op kosten van de gemeente wordt hersteld. Langenberg beent direct In Rotterdam wordt redelijk netjes gefietst, vergeleken met steden als Amsterdam en Utrecht naar zijn ambtenaren: „We stoppen ermee. Zet alles terug zoals het was. We moeten hier nog eens goed over nadenken. Dit evalueren, om te zien wat er fout is gegaan." Voorbeeld En het leek zo'n goed idee. Rotter damse ambtenaren gingen naar het Hoge Noorden om de kunst af te kijken. In Groningen werd in 1989 al het eerste kruispunt met tegelijk groen voor fietsers ingericht en het zijn er inmiddels 28. In Rotterdam werd een geschikte plek gevonden om het ook te probe ren. Een druk punt, met trams, auto's en vele fietsers. Een plek waar té vaak ongelukken gebeuren omdat auto mobilisten bij het afslaan niet zien dat er een fietser in hun dode hoek zit. Zes keer was het raak in de afge lopen drie jaar. Tegelijk groen voor fietsers zou veiliger zijn, was de les uit het noorden. Als de fietsers mogen oversteken, staat al het andere verkeer op het kruispunt stil, zodat botsingen met auto's tot het verleden behoren. Ook scheelt het wachten. Bij de officiële start is wethouder Pex Langenberg (verkeer, D66) nog overtuigd van de voordelen van de 'Groningse kruising'. „We willen dat mensen voor de korte ritjes niet de auto maar de fiets pakken." Ook de Fietsersbond ziet het experiment van zes maanden, met mogelijke uit breiding naar andere kruispunten, wel zitten. „In Rotterdam wordt re delijk netjes gefietst, vergeleken met steden als Utrecht en Amsterdam", zegt directeur Saskia Kluit. Nét niks Verkeerspsycholoog Gerard Tertoo- len vermoedt dat het in Rotterdam fout ging doordat de gedachte van 'shared space' - geen verkeerslichten of zebrapaden en iedereen let op el kaar - maar half werd doorgevoerd. „Dan is het nét niks. Bovendien was nu niemand eraan gewend. Shared space kan werken, maar vooral oude ren raken in de war als er geen regels meer zijn." Triest dat het is mislukt, vindt de Fietsersbond. Jan Laverman van de Rotterdamse afdeling: „Blijkbaar zijn Rotterdammers stommer dan Gro ningers. Je moet natuurlijk niet je ogen in je zak houden. Jammer dat fietsers niet de tijd krijgen om eraan te wennen." In Groningen zijn ze verbaasd. „Hier weet iedereen dat het zo werkt. Allicht zijn hier soms ook ongelukjes, maar daar hoor je niets van. Als een fietser met een fietser botst, valt de schade meestal mee. Uit een groot onderzoek bleek ook dat fietsers er minder moeite mee hadden dan we dachten. Alleen ouders met jonge kinderen vonden het onveilig." Het Rotterdamse experiment is niet volledig van de baan. Maar voor lopig moet de fietser die linksaf wil nog overal braaf twee keer op groen wachten. Cuba Cruise Compleet verzorgd! Kras.nl/cuba-cruise of 0900-9697 zocpg dinsdag 29 november 2016 Rotterdams f ietsexperiment loopt binnen minuut spaak Adrianne de Koning Rotterdam Saskia Kluit Een kapot wiel is het resultaat van de proef. In het midden wet houder Langenberg. foto jan de groen 12 dagen al v.a. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfond! Ontdek het authentieke Cuba en Caribische droombestemmingen per luxe MSC Cruise! Compleet: incl. vliegreis, transfers en alle maaltijden Genieten: minimaal 3 nachten All Inclusive strandhotel Uniek: ontdek de koloniale hoofdstad van Cuba, Havana 7 nachten cruise per MSC Armonia of MSC Opera Alle maaltijden aan boord Luxe comfort Italiaanse topkeuken ✓Casual informeel Volop entertainment Persoonlijke service Wekelijks vertrek december 2016 t/m oktober 2017 Cruise rondreis Cuba I6dgnv.a.€16 Exclusief bij Kras: combineer uw cruise met een 5- of 6-daagse rondreis voorafgaand aan uw cruisevakantie! Ontdek tijdens deze rondreis de hoogtepunten van het authentieke Cuba. De rondreis is o.b.v. volpension.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3