z 4 Zeeland in 2016, gezien door de ogen van Cor de Jonge. De Drvkkery in Middelburg presenteert vanat vandaag een jaaroverzicht van zijn PZC- cartoons. „Grappen over moslims ga ik nu eerder uit de weg." EXPOSITIE CARTOONS VAN COR DE JONGE De zaterdagkrant is eigenlijk niet compleet zonder een cartoon van zijn hand. Sinds april 1989 biedt Cor de Jonge (58) in de PZC wekelijks een even verrassende als scherpe blik op de Zeeuwse actualiteit, ge vat in één krachtig beeld. Gewaar deerd door vele lezers, gevreesd door degenen die het onderwerp zijn van zijn tekening. De rijke oogst van dit jaar, meer dan veertig stuks, is vanaf vandaag te zien in De Drvkkery in Middel burg, in de volgorde waarin ze zijn gepubliceerd. De tentoonstelling wordt tot eind december wekelijks aangevuld met de nieuwste teke ningen. „Op zich wel. Er is veel gebeurd, vooral met Delta. Ik probeer ook re gelmatig het Zeeuwse nieuws en internationale ontwikkelingen aan elkaar te knopen, zoals Angela Mer kel die in Middelburg de Four Free doms Award ontvangt, maar tege lijkertijd een knieval maakt voor de Turkse president Erdogan in de kwestie rond komiek Jan Böhmermann. De vrij heid van meningsuiting staat toch wel onder druk." „Het leven is hier nog relatief rustig Ik teken in principe Zeeuwse onderwerpen. Die zijn niet zo controverseel en ik teken in principe over Zeeuwse onderwerpen. Die zijn doorgaans niet zo controversieel. Een aantal jaren geleden kon je wel makkelijker grappen maken over moslims. Dat soort onder werpen ga ik nu toch eerder uit de weg. Ik teken ook cartoons bij de Tegen- licht-bijeenkomsteninZee- v. r~ land. Vorige week ging het V y over het redden van de wereld. Dat was opgehangen aan Tinke- bell, maar degene die zijn uiterste best deed om de wereld te redden was toch Jezus Christus. Daar maak ik dan een tekening over. Dat kan nog wel, maar dat zou bij de profeet niet zijn gegaan." „Die maakte ik al begin mei, toen nog niemand kon vermoeden dat Trump president van Amerika zou worden. Je ziet Erdogan, Poetin, Trump en Wil- ders die op een rij de vrijheids- vlam uitpissen, als schooljongens die een wedstrijd ver plassen doen. Trump heeft de grootste straal. Wilders staat nog op zijn schoenen te druppelen, maar wie weet hoe dat na de verkiezingen van volgend jaar maart is." VUclE VNSOÊVP „Ik kan zelf niet altijd inschatten of iets goed is, maar als mevrouw De Jonge er hartelijk om gelachen heeft, weet ik dat het in orde is. Soms denk ik: dit is wel erg voor de hand liggend, maar dan blijkt dat anderen er heel anders naar kijken. Ik maak het mezelf wel eens onnodig moeilijk. Als ik snel een idee heb, blijkt dat meestal wel goed. Maar als ik er te lang aan sleutel, heb je op een gegeven mo ment te veel associatieron den gehad. Dan wordt het echt een struggle." „Gedeputeerde Ben de Reu vind ik wel makkelijk. Die kan ik zo tekenen. Hij heeft ook een markant hoofd, met dat witte haar en dat te zwarte brilmon tuur. De andere gedepu teerden vind ik iets lasti ger. Jo-Annes de Bat vindt het niet zo leuk dat ik hem altijd in een scheidsrechterspakj e neerzet, maar sommige dingen worden nu een maal een running gag. En ik vind het wel bij hem passen, zo'n korte broek." 112-BERICHTEN Kapitein van schip gehaald Auto in de sloot na aanrijding Auto's botsen frontaal op Rondweg Hulst dinsdag 29 november 2016 'Zo'n scheidsrechterspakje past wel bij de gedeputeerde' Rolf Bosboom Middelburg Is 2016 een goed jaar voor een Zeeuwse cartoonist? Word je daardoor zelf ook ge remd? - Cor de Jonge (tekenaar) Wat is je favoriete teke- (Ift ning van 2016? Wan neer is een cartoon geslaagd? Wie teken je het liefst? Expositie: 'Het jaar 2016. Cor', t/m 28 ja nuari te zien in De Drvkkery aan de Markt in Middelburg. A De favoriete te kening van Cor de Jonge van 2016. TERNEUZEN Een Filipijnse kapitein van een bulkcar rier is zondag bij Terneuzen opgepakt voor dronken schap. De man had drie keer de toegestane hoe veelheid alcohol op. Een loods die het schip de Westerschelde op voer, (richting Gent) vermoedde dat de kapitein dronken was en waarschuwde de politie. Een ademanalyse op het politiebureau kwam uit op 1,3 promille. De Fili- pijn verklaarde dat het zijn eerste reis als kapitein was en dat hij enkele glazen rode wijn had gedronken tegen de stress. De man betaalde een schikkings voorstel van 800 euro. GRIJPSKERKE Op de Hon- degemseweg tussen Grijpskerke en Seroos- kerke is gisterochtend rond 9.45 uur een personenauto in de sloot beland, nadat die was aangereden door een bestelbus. Daarbij raakte niemand gewond. Beide voertuigen reden over de Hondegemseweg vanuit Serooskerke richting Grijpskerke. De bestuurder van de auto stond stil op de weg en wilde linksaf een oprit oprijden. De bestuur der van de bestelbus had dat te laat in de gaten, waarop de aanrijding volgde. HULST Een personenauto en een camper zijn gister avond frontaal op elkaar gebotst op de Rondweg in Hulst. Het was gisteravond nog niet bekend of en hoeveel mensen er bij de frontale botsing gewond zijn ge raakt. Het ongeluk gebeurde gis teravond tegen half zes. Hoe het ongeluk kon ge beuren is ook nog niet be kend. De weg is voor het bergen van de beschadigde voer tuigen een tijd afgesloten geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36