'A 44 8 'Oudere' moeder leeft langer Laat ze samenspannen tegen jou - en andere tips voor spelende kinderen Dat beweren onderzoe kers van de Universiteit van San Diego. Na ana lyse van de gegevens van ongeveer 28.000 vrouwen bleek dat de helft van hen ouder werd dan 90 jaar. Wat hen volgens hoofdonderzoeker Aladdin Shadyab on derscheidde van de an dere helft, is dat zij hun eerste kind na hun 25ste kregen. Deze 'oudere' moe ders bleken 11 procent meer kans te hebben om 90 jaar te worden dan de jongere moe ders. Bovendien hadden ze minder kans op aan doeningen als diabetes en hartklachten. Carrière In de studie is rekening gehouden met factoren die het kunnen en wil len krijgen van kinde ren beïnvloe den, zoals leeftijd van de moe der, inko men en gebruik van anticon ceptie. Zoekend naar een verklaring vermoeden de onderzoekers dat de oudere moeders in hun leven eerst voorrang ga ven aan een hogere op leiding en het opbou wen van een carrière. Door hun hogere in komen hadden vervol gens ze een betere toe gang tot de gezond heidszorg en zodoende leefden ze langer. —Arnoud Kluiters Rien Menheere (54) uit Goes werkte als ICT'er toen hij na een antibioticakuur ernstig ziek werd. Hij is nu actief als orthomoleculair therapeut. ls kind bladerde ik graag in boeken over het menselijk li- l chaam. Lezen kon ik nog niet, maar de afbeeldingen spraken me aan. Toch koos ik na mijn middelbare school voor een beroep in de techni sche hoek. Ik werkte zestien jaar lang als adviseur en projectleider ICT bij de RET, het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf. Ik was onder meer betrokken bij de ontwikkeling van de OV-chipkaart. Gretig zette ik mijn tanden in pro jecten met een kop en een staart. Tot drie jaar geleden. Ik kreeg fysieke klachten, de dokter schreef een anti bioticakuur voor en kort daarna werd ik ziek. De diagnose was fibromyal- gie: een vorm van reuma in de weke delen. Bijna twee jaar zat ik in de ziektewet." Spartaans „Dag en nacht had ik pijn en lag er een loodzware deken van vermoeid heid over me heen. De artsen hadden geen oplossing voor mijn ziekte. Om dat ik geen afwachtend type ben, ging ik zelf op zoek naar een manier om van mijn klachten af te komen. Ik volgde een Spartaans dieet en mocht meer niet dan wel eten. Het uitknobbelen van mijn maaltijden was een lastige puzzel, iets waar ik ergens ook wel weer lol in had. Via dit dieet stuitte ik op de ortho moleculaire geneeskunde. Die houdt in: het opsporen van voedingsstoffen waaraan een individu een tekort heeft en dit vervolgens met supple menten en aangepaste voeding aan vullen. Ik besloot mijn eigen ortho moleculaire project te worden en ging aan de slag. Ik las me grondig in; daarvoor had ik tijd genoeg want ik zat toch alleen maar thuis. De kennis die ik opdeed, paste ik op mezelf toe. Al die tijd gaf mijn levenspartner me de ruimte en stond me liefdevol bij. Tot mijn grote geluk verdween de pijn en langzamerhand kreeg ik mijn leven terug. Om mijn kennis van de deze geneeskunst te kunnen delen met anderen die net als ik waren vastgelopen in hun ziekteproces, volgde ik een opleiding tot orthomo leculair therapeut. Zo belandde het jochie dat vroeger zo graag in medi sche encyclopedieën dook alsnog in de geneeskundige hoek. Onlangs ging ik officieel van start als therapeut. Mijn bij uitstek mens- De techneut is niet achter de coulissen verdwenen. Ik bouw met veel plezier aan mijn eigen website gerichte werk schenkt me voldoe ning. Dat wil niet zeggen dat de tech neut en de puzzelaar in mij zijn ver dwenen. Met veel plezier bouw ik mijn eigen website en wijd me daar naast energiek aan een ander, stevig werkstuk: het eigenhandig tot woon- en praktijkruimte verbouwen van de voormalige basisschool van 's-Heer Abtskerke. Het is een mirakel dat ik die klus aankan. Een paar jaar geleden was al leen de dag doorkomen al een hek sentoer. Zonder twijfel is het be werkstelligen van mijn genezing het indrukwekkendste project dat ik ooit heb opgepakt." SPELEN VOED ING PI A MI DE I©"©' dinsdag 29 november 2016 PZ Vrouwen die na hun 25ste moeder worden, hebben een grotere kans om ouder te wor den dan vrouwen die op jongere leeftijd hun eerste kind krijgen. 'Ik besloot mijn eigen project te worden' Paula Koster Niets leukers dan kleine kinderen die samenspelen. Tot irritaties ont staan. Hoe help je ze dan verder? Zes tips uit het boek Samen spe len, wat nou delen? van Eva Bronsveld en Elsbeth Teeling. 1 Tweede kindje op komst? Bouw een goede band op. Laat jouw eerste kind tegen de aanstaande baby praten: over thuis, over papa en mama. Handhaaf bestaande zorgtaken. Wie leest voor bij het slapengaan? Zet dit na de geboorte voort. 2 Versterk de band tussen broers en zussen. Is er sprake van onderlinge irritaties? Probeer ze vaker te laten samen werken, bijvoorbeeld in een gezamenlijke strijd tegen jou. Of speel een bordspel waarbij ze al overleggend een prins(es) verslaan. 3 Een eigen plekje. Creëer voorwaar den om lekker in je vel te kunnen zitten. Heeft iemand een rot- humeur? Spreek af el kaar met rust te laten als bijvoorbeeld een slaapkamerdeur dicht is. Vervelen ze zich? Trek erop uit, verander van omgeving. 4 Help goede eigenschappen te versterken. Net als leren fietsen heeft ook het kunnen verplaatsen in een ander tijd nodig. Geef het goede voorbeeld, focus op inlevingsver mogen, zelfvertrouwen en veerkracht. 5 Samen delen. Besef: volwasse nen staan hun boek ook niet graag af als een ander het ook wil lezen. Moeten af staan leidt juist tot har der vastklampen. Selecteer speelgoed om wel ongestoord samen mee te spelen of stem beurten af. 6 Maak het weer goed. Help kin deren het ef fect van hun gedrag inzien. Niet: dat mag toch niet? Maar: het was misschien niet je bedoeling, maar zie je waarom hij huilt? Zo leert het kind snappen wat er is gebeurd. —Arnoud Kluiters Rien Menl Was ICT'e Is nu orthc therapeut Rien Men heere: „Werken met mensen geeft vol doening." FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 131