"S De blik van de moeder die haar kind voor het eerst ziet 5 Angst voor hartaanval Een op vijf heeft klachten na uitstrijkje Onze familie is hechter geworden sinds de ziekte van Wim kende dat hij meer thuis was. Op zich best fijn natuurlijk, ook voor de jon gens. Maar je kunt moeilijk steeds sa men gezellig wat gaan zitten drin ken." Wim: En Ria zit er niet op te wach ten dat ik me ineens bemoei met din gen die zij normaal gesproken alleen doet." Ria: Het is goed om je eigen dingen te hebben, anders word je gek van el kaar. Ik vind het gezellig om af en toe eens met vriendinnen af te spreken of bij een buurvrouw koffie te drin ken. En ik vind het helemaal niet erg als Wim een paar avonden in de week weg is voor bestuursfuncties of zijn taken als gemeenteraadslid. Ik bemoei me daar niet mee. Niels gaat weieens mee, dat vindt hij interes sant. Al kan dat ook komen doordat hij altijd een glaasje cola van de bode krijgt." Wim: „Sinds 2006 ben ik politiek ac tief voor de Christenunie. Op mijn 22ste was ik het jongste raadslid. Ik zie er Gods leiding in, dat ik dit ben gaan doen. Hij wilde mij daar heb ben. Ik dring mensen de bijbel niet op, maar voor mij is die wel leidend. We leren veel van elkaar in de poli tiek. Je moet beleid ook los zien van de persoon. Er is een verschil tussen een spreekstoel en een preekstoel." Je doet het niet alleen in dit leven Wim: „We vinden het belangrijk om de kinderen mee te geven dat het in het leven niet draait om ik, ik, ik. Je doet het niet alleen, maar samen. Een teamsport en school zijn heel goed voor dat besef. Maar bijvoor beeld ook de jeugdbrandweer. Ik vind het belangrijk om ervoor te zorgen dat dat blijft. Daar zet ik me voor in." Ria: „Niels en Rick zijn heel ver schillende jongens, maar ze kunnen niet met en niet zonder elkaar. We doen ons best om hen op te voeden vanuit het idee dat je mee kunt hel pen in het gezin. Op een bepaalde leeftijd kunnen ze best dingen zelf doen, zoals het konijnenhok schoonmaken." Wim: Natuurlijk vinden ze het ook lekker om gewoon eens televisie te kijken of een spelletje op de iPad te doen. Wij zijn niet zo streng gelovig dat we thuis geen tv hebben. Ik denk overigens dat internet gevaarlijker is dan televisie. Kinderen hebben op deze leeftijd veel 'waarom'-vragen. Wat ons betreft is alles bespreek baar. Ik zal nooit antwoorden dat iets 'daarom' zo is, dat vind ik zo'n dooddoener." Van Beek volgde 230 patiën ten die een hartaanval had den meegemaakt. Ze infor meerde tijdens de zieken huisopname en tot een jaar later naar hun angst op een volgende aanval. Vijfjaar la ter keek ze of patiënten daad werkelijk met soortgelijke klachten waren opgenomen of waren overleden. „Bij mensen die eerder hun angst uitspraken was het risico hierop 60 tot 70 procent hoger dan bij men sen die geen angst aangaven. Hierbij hielden we rekening met de ernst van de hart ziekte. Eerder onderzoek leerde al dat angst samen hangt met zaken als blijven roken en onvoldoende bewe gen. Cardiologen onderken nen en behandelen die vrees niet voldoende. Cognitieve gedragstherapie zou kunnen helpen." —Arnoud Kluiters Medicijn Bij een proef over leefde een nieuw soort pil twee weken in de maag van een varken. Het genees middel wordt zo langer afge geven, wel licht later ook bij mensen. Geboortefotografie „Wat ik doe, is emoties rond een geboorte vastleggen. Ik begin al met fotograferen vóór de geboorte. Ik leg de partner op beeld vast die de moeder ondersteunt als de weeën komen. De partner speelt een belangrijke rol bij de bevalling. Maar moeders weten vaak niet meer wat hun partner tijdens de be valling gedaan heeft. Het gaat vaak om kleine details." „Het is een van de mooiste momenten in je leven. Maar tijdens de bevalling gebeurt er veel dat je gemakkelijk vergeet of waar je je niet goed bewust van bent." „De blik van de moeder die haar kind voor het eerst ziet, GYNAECOLOGIE het doorknippen van de na velstreng, de baby die aan de borst wordt gelegd, een broertje of zusje die de baby voor het eerst ziet. Ik pak alle momenten, ook de pijn of als er wordt gehuild." „Twee weken voor en na de Alles is echt, niets is in scène gezet. Ik word er blij van datum waarop de moeder is uitgerekend, moet ik 24 uur per dag bereikbaar zijn. Ik houd daar rekening mee door bijvoorbeeld geen uit stapjes of trouwreportages te plannen. Bij een natuur lijke bevalling ga ik richting de ouders als de moeder 10 centimeter ontsluiting heeft." „Ik vind het fantastisch mooi werk. Alles is echt, niets is in scène gezet. Ik word er blij van en ik krijg iedereen huilend aan de te lefoon als ze het fotoalbum zien dat ik maak." dinsdag 29 november 2016 PZ 'ï-tCj - Ria Dorst Bang voor een volgende hartaanval? Die gedachte alleen al hangt samen met een hogere kans erop. Dat blijkt uit promotieonder zoek van psychiater Mar leen van Beek van het Rad- boudumc in Nijmegen. Bettine Winters Elaine van den Berg (34) uit Wijchen legt geboortes vast met haar fotocamera. „Ik krijg iedereen huilend aan de lijn als het foto album klaar is." Wat is geboortefotogra fie? Waarom willen mensen zo'n reportage? Wat zijn dé momenten die je vastlegt? Werk van geboortefotograaf Elaine van den Berg. Hoe plan je zo'n repor tage? Elaine van den Berg Hoe is het om bevallingen te fotograferen? Een op de vijf vrouwen heeft lichamelijke klachten na het afnemen van een uitstrijkje. Dat blijkt uit onder zoek van het Eras mus MC in Rotter dam naar de bij werkingen van het bevolkingsonder zoek naar baar moederhalskanker. Jaarlijks doen 550.000 vrouwen tussen 30 en 60 jaar mee aan dat onderzoek. Nog eens 150.000 vrou wen doen de screening hier bui tenom. Ongeveer 20 procent ervaart klachten als pijn, bloedingen en af scheiding. Van de deelnemers die worden doorge stuurd voor ver volgonderzoek on dervindt de helft ernstige bijwerkin gen. Die informatie is volgens epidemi oloog Dik Habbema relevant, omdat vol gend jaar het on derzoek verandert. Veel klachten na het laten maken van een uitstrijkje. FOTO KOEN SUYK Onlangs bleek dat hierdoor het aantal onterechte door verwijzingen ver drievoudigt. —Arnoud Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 128