Dancef eest van De 7evende verhuist Groothandel in aardappelen na ruim honderd jaar failliet 7 Festival Tegenstroom in Sas van Gent zoomt in op een onderbelicht genre Sas van Gent krijgt een eigen film festival. Op Tegenstroom draaien 21 korte wereldfilms. zv Ieannice Adriaansens kan terug kijken op een geslaagd jaar. De filmmaakster uit IJzendijke gstte veel internationaal succes met haar korte speelfilm Springtij. Australië, India, Rusland, Ver enigde Staten, Spanje, Italië - over de hele wereld lieten vakjury's zich lovend uit over het werk van de Zeeuws-Vlaamse. Daarnaast waren er prijzen (ook internatio naal) voor de documentaire die ze maakte over kunstenaar Johnny Beerens: Van water de druppels. Zo had ze het niet durven voor zien. Ondertussen zette Adriaansens met een aantal mensen de eerste editie van het internationale film festival Tegenstroom op poten. Op vrijdag 9 en zondag 11 december draaien in De Statie in Sas van Gent 21 korte films. Afwisselend documentaire en fictie. „Het idee voor zo'n festival had ik al langer", zegt ze. „Maar het moet ook han den en voeten krijgen en je hebt er geld voor nodig. Dat lukte in eerste instantie niet. Tot ik in contact kwam met de Orde van den Prince (Vlaams-Nederlands genootschap voor taal en cultuur, red.). Die zei den: gaan we doen! Dankzij hen kan ik de eerste editie van Tegen stroom lanceren." De korte film. Het is een genre dat in Nederland relatief onderbe licht is. Vreemd eigenlijk wanneer je bedenkt dat de korte spannings boog naadloos aansluit bij het kijkgedrag van de 21ste eeuw. Een genre, kortom, met potentie. Met Tegenstroom hoopt Adri aansens dat te kunnen laten zien met films uit tien verschillende landen. „Het publiek kan een sterke programmering verwach ten. Het zijn echt wereldtoppers in dit genre. We proberen er ook een beetje een happening van te ma ken. Dus er is een officiële ope ning en een afterparty. Het moet voor iedereen een feestje zijn. En we willen bezoekers de mogelijk heid geven om eens te ruiken aan Er staat een sterke programmering. Wereldtoppers in dit genre dit genre - de korte film als een ge dicht. Er op een andere manier mee kennismaken dan via You- Tube." Daarnaast is er een primeurtje. „Dit is het eerste festival in de Be nelux waar een prijs wordt uitge reikt voor een Nederlandstalige film. Dat mag ook Vlaams zijn en dat is uniek. In Nederland is de prijs er wel voor Nederlandse films en in België voor Vlaamse, maar wij bekijken het grensover schrijdend. Dit is het eerste festi val waar de brug wordt geslagen tussen die Nederlandstalige gebie den. In Zeeuws-Vlaanderen moet je dat ook doen, vind ik." Behalve de prijs voor beste Ne derlandstalige film zijn er prijzen voor de beste docu, beste fictie, be ste film namens de vakjury en na tuurlijk de publieksprijs. Jeannice Adriaansens hoopt dat Tegenstroom een jaarlijks terugke rend evenement kan worden in Zeeuws-Vlaanderen. "Na de eerste editie moeten we zien of we het weer rond krijgen. De Orde van den Prince doet het eenmalig, dat hebben ze vooraf ook aangegeven. Voor volgend jaar zullen we dus een andere hoofdsponsor moeten zien te vinden." Wie de Facebookpagina van dance- feest Hard Memories oproept ziet op de banner nog dat het feest op 3 december in De 7evende in Hulst plaatsvindt. Onterecht want het feest vindt plaats bij Bally's Diner. Tom van Dorsselaer uitbater van De 7evende moest van het evene ment afzien. „We hebben voor dit feest een negatief advies gekregen van de politie en dan krijg je geen toestemming van de gemeente." Van Dorsselaer die pas te maken had met vernielingen in zijn zaak wil liever de contacten met politie en gemeente goed houden. Een tegenvaller voor organisato ren Keith de Vos en Felix de Meul- der die zich nu genoodzaakt zien 3 euro 50 entree te vragen voor het feest dat aanvankelijk gratis zou zijn. Keith de Vos: „We hebben zelf wel geld uitgegeven voor posters en artwork. Maar dat was onze eigen keuze. Op de andere locatie komen er wel de kosten voor licht en geluid bij. En aangezien we geen sponsors hebben. Wij willen geen winst draaien maar zien het ook niet echt zitten om er honderden euro's zelf op toe te leggen." Het bedrijf is in 1915 opgericht door de familie De Feijter. De af korting Fehax verwijst daar ook naar, De Feijter Handelsonderne ming Axel. Juli 2008 is de onderne ming overgenomen door Stephan en Nicole Fikke uit Cadzand die drie jaar eerder in hun woonplaats het agrarisch keuringsbedrijf Agri Control waren gestart. Onlangs zijn Fehax en daaraan verbonden vennootschappen, waaronder Agri Control, failliet verklaard. Ron Lensen uit Terneuzen is aangesteld als curator. Hij heeft re centelijk zijn eerste faillissements- verslag openbaar gemaakt. Op gezag van de directie geeft Lensen als oorzaak van het faillis sement 'een achterblijvende om zet door een slecht seizoen 2014- 2015, waardoor een liquiditeits- krapte ontstond, die niet kon wor den opgevangen met bancaire fa ciliteiten'. De bank gaf geen (extra) financiële ruimte, maar zegde de kredieten op, 'zonder dat er vol gens de directie op dat moment sprake was van achterstanden'. Hoe de firma's er financieel voor staan, had Lensen nog niet kun nen controleren. De administratie wordt gevoerd in de cloud, een computernetwerk in de 'wolken' waarbij niet altijd duidelijk is welke computer precies wordt ge bruikt. In zijn verslag meldt Len sen daartoe nog geen toegang te hebben gekregen. Bij Fehax werkten twee voltijdse en drie deeltijdmedewerkers. Zij zijn ontslagen. Drie opdrachtgevers die tot ui terlijk januari 2017 pootgoed zou den opslaan en laten bewerken in de loodsen aan de Vaartwijk, zijn door de curator in staat gesteld hun spullen ergens anders onder te brengen. dinsdag 29 november 2016 Festival als ode aan de korte film Peter van den Assem Jeannice Adriaansens hoopt dat Tegenstroom jaarlijks terugkeert in Zeeuws-Vlaanderen. fotocamileschelstraete -Jeannice Adriaansens Guido van der Heijden Hulst Meer informatie over het dance- feest van De Zevende is te vinden via de facebookpagina: facebook.com/events/25368359 8364777 Na ruim honderd jaar is een einde gekomen aan een be kende Zeeuws-Vlaamse groot handel in met name aardappe len, Fehax aan de Vaartwijk in Axel. De firma is onlangs failliet verklaard. Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 120