Samen bedelen voor Zeeland Dethon moet snel een goede bushalte krijgen Brussel houdt boot af bij financieren spoor Vrolijk 2 De H is veruit de meeste verkochte letter bij HEMA's in Zeeland. Maar ook de I, J, K, M en S doen het goed. CHOCOLADELETTERS ONDERZOEK - Commentaar De PvdA en de SGP in de Tweede Kamer zetten hun beste beentje voor om geld voor Zeeland los te krijgen. De sociaal democraten mikken op steun voor betere spoorverbindin gen met België. De staatkundig gereformeerden leveren ideeën voor de uitvoering van hun motie die het kabinet opdraagt snel in vulling te geven aan de adviezen van de commissie-Balkenende: tientallen miljoenen voor economische ontwikkeling (Zeeland fonds) en voor technische opleidingen (bètacollege). De strijd van de PvdA lijkt vergeefs. Staatssecretaris Dijksma houdt de boot duidelijk af. De gewenste nieuwe spoorwegen naar Zelzate en naar Antwerpen kosten meer dan ze opbrengen. Aan dromen doet Dijksma niet. Over de spoorbocht naar Antwerpen merkt ze op, dat de treinen via Roosendaal kunnen rijden. Dan moeten ze daar van rijrichting veranderen. De SGP heeft meer kans. De partij geeft netjes aan waar het geld voor Zeeland vandaan zou moeten komen. Of de overige partijen de SGP zullen blijven steunen nu het geld uit potjes komt waar ze ook andere kiesdistricten mee kunnen plezieren, is nog even de vraag. Het zou heel mooi zijn als de SGP dit voor elkaar krijgt. Dan ligt de bal weer in Zeeland. Hier zouden private partijen ook een flinke duit in het zakje moeten doen. Het politieke spel rond het Zeeland fonds en het bètacollege is verweven met de discussie over over heidssteun voor de exploitatie van de kerncentrale Borssele. Minis ter Kamp wil dat de tekorten door Zeeland worden gedragen, Zee land vindt dat de overheid niet achterover kan leunen tot de laatste cent uit deze provincie is verdwenen. Er is dringend behoefte aan een samenhangende oplossing waarin Zeeland naar draagkracht meewerkt aan het einde van de kerncentrale en waarin deze pro vincie genoeg geld overhoudt om nieuwe kansen te grijpen. Dringend behoefte aan oplossing afbouw kerncentrale én economische ontwikkeling De Terneuzense raadsleden Jos van Ginneken (CDA) en Peter de Kra ker (D66) dringen daarop aan in schriftelijke vragen aan het college van B en W. De huidige opstap plaats is volgens hen een 'rommel tje'. „Als het een beetje heeft gere gend, staan Dethon-werknemers al in de modder", stelt Van Ginneken. „Dat moet veranderen." De bushalte is Van Ginneken en De Kraker ook een doorn in het oog, omdat die niet zou voldoen aan de toegankelijkheidseisen voor mensen met een beperking. Bijkomend probleem is dat de pro vincie en de gemeente de verant woordelijkheid op eikaars bordje schuiven, aldus Van Ginneken en De Kraker. De provincie is in elk geval verantwoordelijk voor het busvervoer in Zeeland. De provin cie vindt dat de gemeente aan zet is als het bushaltes in de be bouwde kom betreft. Als het een beetje heeft geregend, staan Dethon-werknemers bij de halte al in de modder Van Ginneken en De Kraker vinden dat de gemeente zo snel mogelijk aan de slag moet bij Det hon. Ze willen ook weten wanneer andere bushaltes in Terneuzen (rolstoel)toegankelijk zullen zijn. ALMANAK Het stel uit Zierikzee denkt na over de hypotheek. De rente staat laag en zij zitten nog vast aan een hoge rente. Het moest er maar eens van ko men en dus verdiepte de man zich op zijn vrije dag in renteta rieven en boeterentes. Bereke ning na berekening maakte hij met hulp van de gratis reken-app op zijn telefoon. Het was een heel gepuzzel en echt vrolijk werd hij er niet van. En dat werd niet beter toen - hoe toepasselijk - een advertentie van de rijksoverheid op zijn telefoon scherm floepte. Omgaan met de pressie, stond er. 515 euro voor Het Steunpunt Lintje voor brandweerlieden Politiek café in De Hoeve TERNEUZEN Nieuwe vestiging kledingzaak Only Het kan bijna niet an ders of al die K's be horen toe aan Corne- lissen. Voornamen met een K ontbreken namelijk bij de meest voorko mende Zeeuwse voornamen. Dat zijn: Cornelis of Cornelia, Marinus en Maria, Johannes en Johanna, al dus het Meertens Instituut. De HEMA liet dit jaar voor het eerst onderzoeken hoe het zat met het choco ladelettergedrag in Nederland. Opval lende uitkomst in Zeeland: we hou den het meest van witte chocola. Daarna komt puur. Alleen in Drenthe en Noord-Hol land gaat de consument ook voor wit; in de rest van Nederland is melkcho colade favoriet. Overigens kopen we net zo graag letters voor ons zelf als voor een ander. Voor een ander pakken Zeeuwen opvallend vaak een S. Zeeuwen kiezen voor zichzelf meestal de letter waarmee de voornaam begint, terwijl in de rest van Nederland mensen ge neigd zijn de letter te kiezen waar van men denkt dat die het meest chocolade bevat. En dat is de M, of de W. Goed om te weten: ooit wa ren het de zwaarste chocoladelet ters, maar dat is verleden tijd: te genwoordig wegen de letters alle maal evenveel. Wilfred van den Elzakker van de Agrimarkt moet even lachen. „Ik heb jarenlang ge dacht dat ik met de W de grootste letter had van iedereen." Bij Agri markt komt een net iets ander beeld naar voren dan het HEMA- onderzoek: „De J neemt in popula riteit af en de K is aan het groeien. De S en de P zijn bij ons het meest populair. En de A en de M doen het ook goed." Al jaren worden bij de Agrimarkt ongeveer evenveel letters verkocht: zo'n 15.000. „Als je kijkt naar het totale aanbod aan snoepgoed is het eigenlijk knap dat de letter zich zo goed staande heeft gehouden", zegt Van den Elzakker. Ook over Limburg, Friesland en Overijssel bracht het HEMA-on- derzoek leuke weetjes aan het licht. Friezen (populairste letters S A en H) kopen liever een 'dikke' letter dan die van de echte naam, omdat ze denken daarmee meer chocola te kopen. Bij Limburgers mag de chocoladeletter wel wat kosten: bij 11 procent van de aan kopen wordt 31 euro of meer be steed (landelijk: 4 procent). In Overijssel rent 8 procent naar de winkel zodra er chocoladeletters liggen (tegenover 3 procent lande lijk). Bovendien vindt 78 procent van de inwoners een chocoladelet ter een écht cadeau. Dat komt overeen met Zeeland waar een kwart vindt dat een letter een leuk schoencadeautje is, maar dan moet er nog wel iets bij liggen. Saillant detail: maar liefst 95,6 procent van de Zeeuwen vindt de chocoladeletter een uitstekende keus om cadeau te geven. De hoogste score van Nederland. Toch een beetje zuunig, misschien? Staatssecretaris Sharon Dijksma van Infrastructuur en Milieu schrijft dat aan de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de PvdA. Al jaren vraagt Zeeland geld voor de aanleg van een aftakking van het spoor naar Antwerpen en voor een goederenlijn van Axel naar Zelzate. Het rijk steekt daar geen geld in. Dijksma wijst erop dat de spoor lijnen meer geld kosten dan ze op brengen. Zeeland vestigt haar hoop ook op Europa. Maar Dijksma hoort geen geluiden dat Brussel wil mee betalen, schrijft ze de Kamer. Volgens haar kan de huidige spoorlijn in Zeeuws-Vlaanderen het vervoer ook in de toekomst aan. Wel kan de Sluiskilbrug een knelpunt worden als de nieuwe zeesluis bij Terneuzen in gebruik is. Dat wordt onderzocht; de be vindingen daarover komen begin 2017. Dijksma vindt niet dat de bij drage aan de Schelde-Seine-ver- binding bescheiden is. Het geld moet worden ingezet waar het maatschappelijk rendement het hoogst is, vindt ze. dinsdag 29 november 2016 n Bij sociale werkvoorziening Det hon aan de Haarmanweg in Ter- neuzen moet eindelijk een fat soenlijke bushalte komen. Harmen van der Werf Terneuzen -Jos van Ginneken, raadslid Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Ingrid Wojtal van Stich ting Het Steunpunt is dik tevreden over de op brengst van de benefiet avond zondag in De Pit in Terneuzen. De optredens van vier bands brachten 515 euro aan kaartver koop op voor Het Steun punt. De stichting biedt (ex-)kankerpatiënten en chronisch zieken begelei ding, ondersteuning en informatie. Het Steunpunt heeft 32 vrijwilligers maar kan er meer gebruiken. Drie brandweerlieden uit de gemeente Terneuzen werden zaterdag door burgemeester Jan Lonink verrast met een lintje. De vrijwillige brandweerlie den werden in brand weerkazerne Koegors benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau, vanwege hun jarenlange verdiensten. Reza Dub beldam uit Koewacht zit 20 jaar bij de vrijwillige brandweer, Tom Dierx uit Hoek 27 jaar en Luc Ber kelaar uit Sas van Gent 32 jaar. TERNEUZEN Op zoek naar een nieuwe toekomst houdt de PvdA Terneuzen morgen, woensdag, het tweede maandelijkse politieke café in buurthuis De Hoeve aan de Edvard Grieghof 113 in Terneu zen. Tijdens het politiek café, onder de titel Moe dig Voorwaarts, is ieder een welkom die wil mee praten over politieke ont wikkelingen en de koers van de lokale PvdA. Aan vang 19.30 uur. Het Deense modeconcern Bestseller opent 1 januari een filiaal van de dames modeketen Only in Terneu zen. De winkel komt in het pand aan de Noordstraat waarin Halfords zat. Area Retail uit Koewacht heeft een huurcontract met Only gesloten voor vijfjaar. Ook T-Mobile komt naar Terneuzen, aan de Haven straat. Zeeuw eet Ondine van der Vleuten Brussel betaalt vooralsnog niet mee aan de door Zeeland ge wenste goederensporen naar Zelzate en Antwerpen. Jeffrey Kutterink Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 118