3 6 Dat is toch logisch? ledereen die zich onheus bejegend voelt, en dus bedreigd wordt in zijn eigen waarde, denkt toch: lui, sterf. „Nie mand vindt een onrechtvaardige be handeling fijn natuurlijk. Maar toch: die triggers hebben niet op iedereen hetzelfde effect. Daarnaast hangt de intensiteit van het wraakverlangen af van hoe groot de onrechtvaardig heid is." „Ja, sommige mensen zijn veel licht- geraakter dan anderen, door ver schillende oorzaken. Uiteraard is lang niet iedereen die zich snel aan gevallen voelt een nareist, maar er is bijvoorbeeld een relatie tussen wraakverlangen en narcisme. Dat kenmerkt zich door een hoog maar zeer instabiel zelfbeeld. Als dat wordt aangetast, zijn narcistische ka rakters waarschijnlijk zeer gemoti veerd het weer op te krikken door te rug te slaan. „Achter wraakverlangens gaan Gezonde mensen vinden het vervelend elkaar pijn te doen meerdere emoties schuil; het is vaak een mix van schaamte, boosheid en vernedering. Een hoge mate van boosheid is een goede voorspeller voor het daadwerkelijk overgaan tot wraak. Verdriet alleen leidt niet tot wraak. Dat werkt eerder passiviteit in de hand: wegkruipen op de bank met een bak ijs en Bridget Jones." „In mijn onderzoek kwam ik erach ter dat de meeste wraakverlangens geen uitwerking vinden, of nóg niet. Het was vooral lastig voorbeelden vinden van agressieve vormen van wraak. Die zag ik vooral in films, to neelstukken en boeken." „Jawel, maar ook dat zijn extreme ge vallen. Voor mijn proefschrift waren meer alledaagse wraakvormen inte ressanter omdat die veel voorkomen. In de interpersoonlijke sfeer moet je dan denken aan het contact verbre ken met iemand. Negeren. Roddelen. Op het werk plegen mensen wraak door nietjes te stelen of eikaars ord ners te verstoppen. In de consumen- tenpsychologie kom je ook wraak te gen, bijvoorbeeld het opzeggen van een abonnement als een telefoonpro- vider steeds te veel rekent." „Ja, maar het is wél wraak, in een vorm die veel minder risico met zich meebrengt dan met een auto de gla zen pui van de belwinkel inrijden. Overigens is het zo dat aandringen op wraak door de omgeving grote in vloed heeft. Als mensen zich ge steund weten, zullen ze eerder tot ac tie overgaan." „Nee, eerwraak is iets totaal anders dan gewone wraak. Die wordt inge geven door een sterke code, voorge schreven binnen een groep, die voor bijgaat aan de emotionele gesteld heid van de individuele wraakne- mer." „In het geval van de telefoonprovider wel, denk ik. Het ligt eraan hoeveel pijn jou is aangedaan en hoeveel je moet terugdoen om iemand met ge lijke munt te betalen. Er is onderzoek waaruit blijkt dat veel wraakplegers lang blijven piekeren over wat ze hebben gedaan." „Dat kan. Bitterzoete wraak, in de negentiende eeuw mooi beschreven door Charlotte Brontë. Het do no harm-principe is belangrijk voor ons. Gezonde mensen vinden het verve lend elkaar pijn te doen. Als je wraak wilt plegen, moet je dat principe ter zijde schuiven en dat is niet makke lijk. Jezelf verlagen tot kwaadaardig heid kan conflicteren met het nor men- en waardenstelsel waaraan je eigenlijk hangt. „Daar komt bij dat onze maat schappij eigenrichting sterk ontmoe digt. We hebben een rechtssysteem dat daders straft als dat nodig is. Ik heb ook onderzocht wat meer vol doening geeft: zelf wraak plegen of iemand aan je kant hebben die het voor je doet." „Dat is afhankelijk van de ernst van de situatie. Hoe meer een slachtoffer benadeeld is, of dit zo voelt, hoe lie ver het zelf wraak wil nemen. Het strafrecht houdt daar wel degelijk re kening mee. Zo is afgelopen zomer het spreekrecht voor slachtoffers uit gebreid omdat ze er niet genoeg be vrediging uit haalden om alleen iets over zichzelf te mogen zeggen, zoals 'ik ben verdrietig' of 'ik ben boos'. Nu mogen ze ook een oordeel uit spreken over de dader; dat ze geen medelijden hebben of dat ze de straf te laag vinden. Het is een poging van de overheid om tegemoet te komen aan wraakverlangens." „Dat is meer leedvermaak. De denk beeldige vorm van wraak, volgens filosoof Nietzsche. Het voordeel daarvan is dat je niet de lasten maar wel de lusten hebt van wraak." „Dat gaat hier niet op, vind ik. Ken nelijk waren jij en de andere klanten zo geraakt dat jullie iets wilden te rugdoen. Dat kun je positief uitleg gen: de capaciteit hebben om ergens boven te staan kan eigenwaarde ook herstellen. Vaak is dat beter dan wraak." dinsdag 29 november 2016 GO Met twee mannen en vier vrouwen geef ik me in een zaal met spiegel wanden over aan Berg- huijs' instructies. Na al ons rekken, strekken, bewust ademhalen, ba lanceren en opdrukken, mogen we nog even met de ogen dicht op de mat liggen. Meditatie of een powernap, vul maar in. Als ik opsta, knipper ik met mijn ogen. Waren dit echt maar dertig mi nuten? —Thaloen Verweij Helder praktisch Een lunchles is de efficiëntste vorm van sporten die ik ken. Inclusief omkleden en douchen ben je natuurlijk veel meer tijd kwijt. Inspirerend motiverend De blik en de aanwij zingen van de leraar houden me scherp. Ook eenvoudige oefeningen kunnen in het begin lastig zijn. Af en toe werp ik een panische blik op mijn buren. Ontspannend De les is niet zwaar, maar vereist wel aandacht. Computers en collega's zijn ver weg. Het op me wach tende werk prikt mijn zen-bubbel bij de meditatie al snel door. Effect Energiek en soepel van lijf ga ik weer aan het werk. En ik constateer dat de man met de hamer zich niet laat zien. Ik voel me de rest van de dag wat zweterig, ondanks de douche. Broga: yoga met een vleugje krachttraining, fotoremcoswinkels Eind oordeel Prima kennis making met yoga. Ik neem aan dat het ook samen hangt met karakter, persoonlijke geschiedenis, culturele achter grond en levensomstandigheden? 44 EliseSeip Op het internetforum van vrouwen tijdschrift Viva staat het verhaal van een vrouw die de ramen van haar ex wilde insmeren met kro ketten. Dat deed ze niet, maar het mijmeren over de wraak gaf al veel voldoening. Hoe vaak ondernemen we echt actie? Veel misdaad is toch ingegeven door wraak? Dat klinkt vooral verstandig. Heeft u ook naar eerwraakverlan- gens gekeken? Is wraak bevredigend? Oog om oog, tand om tand is dus minder lekker dan gedacht. Mis schien omdat je je morele superio riteit verliest als je wraak pleegt? En? Laatst stond ik bij de bakker met verder alleen toeristen. Er kwam een mevrouw binnen die voor drong. Niemand zei er iets van, maar toen ze naar de deur liep met haar halfje bruin lieten we haar niet makkelijk passeren. Ze moest een beetje wringen waardoor ze haar telefoon liet vallen, kapot. Je zag iedereen denken: net goed. Ik voelde me daarna een beetje sukkelig omdat ik niets zei tegen die vrouw toen ze voordrong. Wan neer is niets doen over je heen laten lopen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 104