Vooral slimmeriken op vwo scoren cum laude Misbruikschandaal in Engels voetbal fjJ 2017 7 Rechts heeft presidentskandidaat gekozen IÉ Het predicaat cum laude - voor een gemiddeld cijfer van 8 of hoger - is vooral weggelegd voor de bollebozen van het vwo. Van de 3.382 keer dat deze aanteke ning afgelopen examenjaar op het diploma werd bijgeschre ven, was dat 2.217 keer bij een vwo'er. Het was juist de bedoe ling dat talenten op alle school soorten zich hiermee konden onderscheiden. Dat staat in de Examenmoni tor 2016 die staatssecretaris San- der Dekker van Onderwijs van daag naar de Tweede Kamer stuurt. Dit jaar was de eerste keer dat scholieren 'met lof konden slagen. 832 Vmbo'ers haalde hun diploma cum laude tegenover 312 havisten. De staatssecretaris ziet in die scheve verdeling geen pro bleem: „Op elk niveau stimu leert dit stempel leerlingen om nét dat stapje extra te zetten om tot een bijzondere prestatie te komen." Het aantal examenkandidaten dat afgelopen schooljaar het di ploma haalde, steeg naar 92,7 procent. Dat is het hoogste per centage sinds 2008. Daarna daalden de slagingspercentages in het voortgezet onderwijs, met 2012 als dieptepunt. In dat jaar slaagde slechts 89,8 procent van de examenkandidaten. „Sinds 2009 lukte het een steeds grotere groep kinderen niet om het diploma binnen te slepen", constateert de staatsse cretaris, die blij is dat het tij - ondanks scherpere examenei sen - nu gekeerd is. Frangois Fillon werd gisteren aangewezen als de rechtse presidentskandidaat in Frankrijk. Welke kans heeft hij tegen de populaire Marine Le Pen en de verdeelde socialisten? In Frankrijk worden duidelijk de contouren zichtbaar van het poli tieke landschap in de aanloop naar de presidentsverkiezingen over vijf maanden. Dat landschap lijkt te verrechtsen. Extreemrechts heeft één kandidaat die erg populair is: Marine Le Pen van het Front Natio nal. Links is juist erg versnipperd: de ene na de andere kandidaat loopt zich warm. Rechts heeft nu ook één kandi daat: Francois Fillon. De 62-jarige oud-premier kreeg gisteren volgens voorlopige resultaten zo'n twee derde van de stemmen bij de in terne verkiezingen die zijn partij Les Républicains organiseerde. Zijn rivaal, Alain Juppé, bleef steken op ongeveer een derde. Fillon wordt daarmee degene die namens Les Républicains de verkiezingscam pagne in gaat. De Fransen kiezen eind april en begin mei, in twee stemrondes, een nieuwe president. Bij extreem rechts is de situatie overzichtelijk: Marine Le Pen is de kandidaat van het Front National en in opiniepei lingen komt zij steevast tevoor schijn als één van de favorieten. Voor Le Pen is Fillon een serieuze bedreiging. De politicus vertegen woordigt de rechtervleugel van Les Républicains. Als het gaat om immigratie en veiligheid pleit hij net als Le Pen voor harde maatre gelen, zoals quota voor immigran ten en meer geld voor het leger. Daarmee overlapt hun electoraat voor een deel. De regerende Socialistische Partij (PS) organiseert over twee maanden interne verkiezingen om een presidentskandidaat aan te wijzen. President Hollande maakt komende maand bekend of hij meedoet. Gisteren stelde pre mier Manuel Valls zich officieus kandidaat: In de partij wordt gevreesd voor een politieke lynchpartij als zowel premier Valls als president Hol lande zich kandidaat wil stellen. „Dan moeten ze samenwerken in de regering en tegelijkertijd zijn ze concurrenten bij de voorver kiezingen: dat is onmogelijk, dat wordt crisis", aldus partijwoord voerder Olivier Faure. Een handvol andere partijpro minenten heeft zich ook al aange meld voor de interne verkiezin gen. Bovendien hebben twee kleine extreemlinkse partijen kandidaten naar voren geschoven. Tot slot is er nog de voormalige en populaire minister Emmanuel Macron die kandidaat is. Maar hij heeft nog niet heeft gezegd of hij meedoet met een eigen partij of met de Socialistische Partij (PS). Als veel linkse kandidaten mee doen aan de verkiezingen, waar het op lijkt, verkleint dat de kans op succes. De linkse stemmen ver snipperen over al die kandidaten, terwijl rechts en extreemrechts allebei duidelijk één kandidaat hebben. De strijd om het presi dentschap zou zo weieens kun nen gaan tussen de extreem rechtse Le Pen en de ultraconser vatieve Fillon. De Engelse bond wil weten of er mensen binnen de bond of bij de clubs waren die wisten van het sek sueel misbruik binnen de jeugdop leidingen van voetbalclubs. En zo ja, had er meer gedaan kunnen en moeten worden om het te stoppen? De grootschalige misbruikzaak houdt de Engelse voetbalwereld in zijn greep. Het begon vorige week met een aantal spelers die met hun verhaal naar buiten kwam. Vrijdag gaven vier van hen een interview bij de BBC, waarin ze vertelden over hoe ze seksueel misbruikt wa ren door hun trainer, Barry Bennel. Het blijft niet bij die ene trainer: de zaak blijkt veel groter. Een meld punt voor seksueel misbruik van jeugdvoetballers kreeg de afgelopen dagen al meer dan 100 telefoontjes, ook over andere daders. Ook de spelersvakbond, de FPA, zegt dat meer dan twintig spelers bij hen hulp hebben gezocht. Die voetballers zeggen dat ze zijn mis bruikt bij toonaangevende clubs als Manchester City, Newcastle Uni ted, Leeds United, Blackpool, en Stoke City. De FPA sluit niet uit dat Spelers zeggen dat ze misbruikt zijn bij clubs als Manchester City en Blackpool er mensen binnen de clubs op de hoogte waren van het misbruik. Gisteren schreef The Sunday Tele graph dat een niet nader genoemde Premier League-club een speler zwijggeld betaalde. De oud-speler zou in de jaren 70 zijn verkracht in de jeugdopleiding door zijn coach. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 4/5 dagen Londen Londen Kent 10 dagen Istrië Opatija 15 dagen Rondreis Andalusië 12 dagen Corsica en Sardinië 10 dagen Hart van Schotland Rondreis Fascinerend Schotland maandag 28 november 2016 Fillon moet nu Le Pen verslaan Francois Fillon is gekozen tot presidentskandidaat voor Les Républicains. fotoxianlangsdon/epa Hanneke Keultjes Den Haag Frank Renout Parijs De Engelse voetbalbond gaat een intern onderzoek doen naar het seksueel misbruik van jeugdvoetballers, na meldingen van tientallen oud-spelers. Suse van kleef Londen Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7