De Zeeuwse klei raakt uitgeput ZEELAND16 Minder mensen die uit noodzaak een bedrijf beginnen Theodora Geraets en Ksenia Kousmenko boeien hun publiek Het aantal startende bedrijven blijft licht dalen in Zeeland. Tegelijkertijd stoppen er ook meer ondernemers. Havenofficier van justitie is hij. Gunnar van der Hofstede opereert in Zeeland en West-Brabant om de criminaliteit in de havens aan te pakken. Dat stelt Mare Volleman van De Twaalfde Man Marketing Com municatie uit Middelburg, die elk jaar de ontwikkelingen op de star- tersmarkt in kaart brengt. In de eer ste drie kwartalen van dit jaar zagen 2.356 nieuwe bedrijven het licht. Dat is er slechts één minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Tegelij kertijd zijn er ook meer starters ge stopt en kende Zeeland de afgelo pen kwartalen ook wat meer faillis sementen dan gewoonlijk. Per saldo daalt het aantal gestarte be drijven door het hogere aantal op heffingen. Volleman wijt dat deels aan een slechte voorbereiding op het zelfstandig ondernemerschap. Het gestegen aantal opheffingen is nadelig voor de regionale econo mie, zegt Volleman. Het vertaalt zich in een negatieve nettogroei van de bedrijvigheid in het mid den- en kleinbedrijf. In 20ti telde Zeeland in de eerste drie kwartalen nog 2.827 starters. In 20t2 zakte dat aantal naar 2.460, in 2023 naar 2.420, in 2014 naar 2.394 en in 2025 naar 2.357. Het aantal begin nende bedrijven dat het touwtje in de boot gooide, nam over die peri ode toe. Van 1.115 in 2011 naar 1.301 in 2016. Waar de afgelopen jaren het aan tal starters elk jaar toenam, ziet Vol leman nu een stilstand. De belang rijkste reden is economische groei. Meer mensen kunnen weer een baan vinden in loondienst, terwijl ze tijdens de crisisjaren gedwongen waren om als zzp'er hun brood te verdienen. Dat is bijvoorbeeld het geval in de bouw die floreert. De vastgoedmarkt heeft een belangrijk aandeel in het economisch herstel. Volleman: „Nu de economie weer groeit en de arbeidsmarkt aantrekt, zijn er minder mensen die uit noodzaak een bedrijf moeten beginnen." Waar in de crisisjaren mensen Er zijn minder mensen die uit noodzaak een bedrijf moeten beginnen geen andere uitweg zagen dan ei gen baas te worden, kennen de hui dige starters een andere motivatie, zegt hij. „Dat zijn beginnende on dernemers die hun droom willen waarmaken." De meeste starters zoeken het in de zakelijke dienstverlening. Ook zetten steeds meer beginners een webshop op. In vijfjaar tijd is het aantal webwinkels in Zeeland met 82 procent gestegen. De provincie telde vorig jaar 533 onlinewinkels. In 2010 waren dat er 293. Het gros van de webshops verkoopt mode/kleding en gespecialiseerde nonfood-producten. Zeeuwen die een eigen bedrijf willen starten, moeten goed weten waar ze aan beginnen. Daarom houdt Zeeland Business woensdag 30 november vanaf 18.45 uur een startersdag in Dok4t. ZEELAND 21 maandag 28 november 2016 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl ZEELAND20 Aantal starters blijft dalen Frank Balkenende Vlissingen -Mare Volleman, De Twaalfde Man Marketing Communicatie Aanmelden via: zeelandbusi- ness.nl/sdvlissingen2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62