M TWEAKERS .NET EVEN GECHECKT OF BATTLEFIELD 1 HET SUCCES VAN DE BETAVERSIE KAN EVENAREN (s/ 19 Documentaire Duurzame Eilanden brengt kentering in beeld Mensen komen steeds vaker in beweging voor energie en duurzaamheid. Eef de Graaf maakt een film over hun passie. tweakers Mensen met een passie voor duurzaamheid; de fascinatie van filmmaak ster en kunstenares Eef de Graaf voor deze doelgroep groeit met de dag. Burgers en ondernemers die alles op alles zetten om geen spatje energie te verkwisten, de over heidsdienaar die van een gezonde waterhuishouding zijn roeping maakt, de onderwaterecoloog en de natuurbeheerder op zoek naar het oergevoel. Stuk voor stuk po tentiële hoofdrolspelers waarnaar De Graaf op zoek gaat voor haar documentaire Duurzame Eilan den. In de jaren zeventig van de vo rige eeuw drong het besef lang zaam door dat we zuinig moeten zijn op onze energiebronnen en leefklimaat. Sindsdien zijn er al lerlei initiatieven geweest om mi lieubewust leven te stimuleren. En zo kabbelde het een beetje voort. „Maar nu lijkt het opeens heel snel te gaan", ervaart De Graaf. Transitie is een nieuw mo dewoord. „De mensen zien de ernst van de klimaatverandering en dat er iets moet gebeuren. En als dat dan ook nog eens voordelig kan worden gemaakt voor de huis houdportemonnee, gaan vanzelf steeds meer mensen mee met die stroom." Voor haar documentaire wil de Zierikzeese filmmaakster die ken tering in beeld brengen, vertelt vanuit het oogpunt van mensen die er dagelijks mee bezig zijn. Ze richt zich specifiek op de Zeeuwse-, Zuidhollandse- en Waddeneilanden. „De eilanden zijn proeftuinen, etalages voor de steden, omringd door water en dus duidelijk afgebakend. De be woners zijn makkelijker aan te spreken dan de doorsnee stedelin gen. Ze voelen zich betrokken bij hun leefomgeving. Je ziet dat boe ren, burgers en bedrijven hier naar de overheid stappen met ideeën op het gebied van duurzaamheid. Een eiland als Goeree-Overflakkee is heel serieus bezig met dit on derwerp. De gemeente heeft duurzaamheidadviseurs aange steld en wil in 2020 energieneu traal zijn. Op Schouwen-Duive- land ligt dat streefmoment twin tig jaar later. Het is hartstikke inte ressant om te zien wat er allemaal wordt gedaan om dat halen. Je kan natuurlijk overal windparken uit de grond stampen, maar dan ligt tegelijk weer het gevaar van hori zonvervuiling op de loer. Dus wat is dan wijsheid?" Een oplossing voor dat pro bleem ligt mogelijk bij een nieuw type windmolen, vond De Graaf bij haar research: de sheerwind- turbine, een rondom open trech ter die de wind vangt en via een kleine tunnel op de grond langs een schoepenrad voert. Op Goe ree-Overflakkee bestaan al plan nen voor de opzet van een park met dit nieuwe type, aldus De Graaf. „Het zou voor mij natuur lijk een buitenkansje zijn om dat proces te volgen. Maar dat geldt ze ker ook voor de ontwikkeling van de getijdencentrale in de Grevelin- gen en de proefopstelling op de De eilanden zijn proeftuinen, etalages voor de steden spuisluis bij Bruinisse." De Waddeneilanden laten met eco-toerisme en elektrische bus sen zien dat duurzaamheid ook een winstgevende zaak kan zijn, schetst De Graaf beide kanten van het verhaal. Duurzame Eilanden wordt ge maakt onder de vlag van de Stich ting View en met Maarten van Rouveroy als cameraman en pro ducent. Hij verdiende zijn sporen als documentairefilmer onder meer bij Greenpeace Internatio nal. De Graaf verwacht nog zeker tot mei nodig te hebben voor research en in de loop van 2018 met filmen te kunnen beginnen. Dat proces zal minimaal twee jaar vergen, verwacht ze. „Zeker als je het één en ander wil volgen. Ik neem er gewoon goed de tijd voor." Het eindresultaat wordt onder meer ingestuurd voor het IDFA- documentairefestival. maandag 28 november 2016 Van de wind kan j e ook leven Marcel Modde Zierikzee Kaartje met groene voetstappen. Filmmaakster Eef de Graaf, fotomariekemandemaker -Eef de Graaf, filmmaakster Middelharnis Zuid-Beijerlant rgh-Haamstede Zierikzee Dinteloord Steenbergen Domburg Wouw Bergen op Zoom Vhssingen Hoogerheide Breskens Stabroek Verdronken Lar van Saeftinghi leuzen Oostburg KaDe Zaamslaa Wij stellen technologie op de proef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49