Opzij, opzij, opzij voor Melanie Parkeerterrein Campus Cultura aangepast Schoen Zeeuwse akkers raken uitgeput door regels 16 ZE Grote moestuin voor minima in en rond de Middelburgse wijk Mortiere brengt 2.000 kilo groenten op. „Het wordt fantastisch. GEMEENSCHAPSTUIN CITYSEEDS Commentaar Opzij, opzij, opzij. Als het aan minister Melanie Schultz van Haegen ligt, moet alles wijken voor een goede doorstroming van het verkeer. Voor een minister van Infrastructuur is dat niet zo'n vreemde houding. Maar Schultz heeft ook de portefeuille Milieu. Die zou haar voorzichtig moeten maken. Meer asfalt bij voorbeeld, betekent toch min of meer automatisch meer auto's op de weg en dus meer vervuiling. Schultz (WD) zit duidelijk nog op de lijn van de oude economie waarin mensen en goederen kriskras over de wereld razen. Hoe meer, hoe beter. Nederlanders kunnen volgend jaar maart bij de verkiezingen laten weten of zij dit beleid steunen. Slecht rijgedrag leidt tot ongelukken en tot meer files. Dus over weegt Schultz een verbod op appen en sms'en in de auto. Dat is een goede keuze. Iedereen die regelmatig op de weg zit, herkent ze al van verre: de automobilisten die zwalkend rijden omdat ze met an dere dingen bezig zijn, vaak hun smartphone. Schultz is dit zat. Ze denkt aan een verbod op het direct bedienen van een mobiele tele foon. Dat zou een stap vooruit zijn. Haar pleidooi voor meer asfalt is minder overtuigend. Schultz claimt trots besluiten over de aanleg van nieuwe wegen die zelfs een volgend kabinet niet kan terugdraaien. Hier en daar lost een nieuwe weg inderdaad wat op. Even vaak verschuift de file naar het volgende knelpunt. Schultz meent dat er in Nederland genoeg ruimte is voor nog meer asfalt. Als je op een kaart kijkt, lijkt dat te kloppen. Maar in het dichtbevolkte Nederland is elke kilometer nieuwe snelweg een aanslag op de leefbaarheid en op de landschap pelijke kwaliteit. Daarom zouden Schultz en de bewindslieden die haar opvolgen zich moeten beperken tot verbreding van bestaande wegen. Dat is al ingrijpend genoeg. Nederland kan niet veel meer hebben dan verbreding van bestaande wegen Het aantal parkeerplaatsen wordt uitgebreid, zij het mondjesmaat. Op de kop van het terrein komen drie extra parkeervakken. Daarvan worden er twee gereserveerd voor invaliden. Onder bezoekers van de bibliotheek en ouders wordt regel matig geklaagd over de krapte op het terrein. Dat leidde tot auto's in de bermen of langs de weg. De gemeente benadrukt dat langparkeerders zijn aangewezen op het Hatfieldpark of het Haring- vlietplein. De parkeervakken bij de Campus Cultura zijn bedoeld voor kort parkeren. Een bord bij die vak ken maakt dat duidelijk. Ook zijn paaltjes geplaatst om parkeren in de bermen lastiger te maken. Om het Langparkeerders kunnen terecht aan het Hatfieldpark of het Haringvlietplein rondrijden mogelijk te maken, wordt een trottoirband weggehaald en krijgt het fietsenrek een ander plekje. Bezoekers moeten van maandag tot en met donderdag re kening houden met overlast door de werkzaamheden. ALMANAK Onze jongste kleindochter zit met haar moeder op de rand van haar bed. Het is vroeg in de avond. Zij is net drie jaar gewor den. Samen nemen ze de dag door. Wat was er vanochtend? Geen reactie. Wat was er vanmiddag? Nogmaals geen reactie. Wat zat er in je schoen? De stilte strekt zich pijnlijk uit. Met de moed der wanhoop zegt de moeder tegen haar jonge spruit: Er zat toch een cadeautje in je schoen? Nee. Ernaast, was haar ant woord. Man aangereden op zebrapad 'Lek'blijkt waterdamp VLISSINGEN Auto in sloot, bestuurder weg Drie jaar geleden was het weiland. Ergens in de toekomst staan er huizen. Maar nü wordt er jaarlijks 2.000 kilogram groenten geoogst van het stuk land in de Middel burgse nieuwbouwwijk Mortiere, dat in 2013 omgedoopt werd tot Gemeenschapstuin Cityseeds. Ruim eenderde van het 5.000 vierkante meter grote stuk grond, in bruikleen gegeven door de ge meente Middelburg, is bebouwd. Cityseeds verhuurt stukken van het terrein als volkstuintje aan be woners uit de omliggende wijken. Er zijn er nog te huur: voor 1 euro per vierkante meter per jaar - in clusief ondersteuning vanuit het project. Het terrein is te groot voor het aantal vrijwilligers. „Nu zo'n 25", schat Daniël van der Meer, voorzitter van Stichting Gemeen schapstuin Cityseeds. „We zou den graag meer mensen uit de buurt hebben. En uit de wijk Dau- wendaele. Want daar zit onze doelgroep." Cityseeds is ontstaan als voed- selproject voor mensen die van een krappe beurs moeten leven maar vijf of tien euro te veel inko men hebben om voor de voedsel- bank in aanmerking te komen. Van der Meer: „Vanuit het maat schappelijk werk sturen ze die naar ons door. Tot dit jaar teelden wij de groenten met alleen vrij willigers - mensen met groene vingers of die een dagbesteding nodig hebben. Maar we willen onze klanten er meer bij betrek ken. Het mes snijdt aan twee kan ten. Onze doelgroep is niet per se erg bezig met gezond eten. Groen ten zijn lekker én gezond. Wij wil len ze laten zien dat ze voor weinig geld beter kunnen eten door zelf hun voedsel te verbouwen. Dat kunnen ze leren als vrijwilliger." „Ik heb zelf ook jarenlang een volkstuin gehad", zegt Van der Meer. „Prachtig om te zien hoe al les groeit." En wat levert het op? „Vorig jaar is de hele oogst verre gend. We hebben drainage aan moeten leggen. Door die werk zaamheden zijn we dit jaar later op gang gekomen en is de oogst op 1.400 kilo blijven steken, maar het allereerste jaar hadden we 2.200 kilo." Een deel van de opbrengst gaat niet rechtstreeks naar klan ten, maar via projecten als de Voedselbank, ROAT, het Leger des Heils en het project Vispoort in Vlissingen. Het seizoen is ten einde. Er kan nog geoogst worden, maar het zijn de laatste groenten van het jaar: wat wortelen, bieten, boerenkool, venkel, rode kool, late prei. Onder leiding van Martha Vergouwe, sinds een jaar betrokken bij de moestuin voor minima, steekt een tiental vrijwilligers de handen uit de mouwen. De oogst mag dan bijna voorbij zijn, de composthoop moet worden omgezet, de koe mest over het land verdeeld. De voormalige weidegrond is in het voorjaar al verrijkt met champig nonmest. Van der Meer: „Het wordt fantastisch, zeker nu die drainage er ligt. Volgend jaar ho pen we boven de 2.200 kilo uit te komen." De Zeeuwse kleigrond wordt uitge put door de strenge regels voor het gebruik van fosfaat en stikstof in combinatie met hogere gewasop brengsten. Er is nu sprake van roof bouw, zegt landbouwcoöperatie CZAV in Wemeldinge. De CZAV pleit daarom voor een uitzonderingspositie voor Zee land. Boeren moeten wat meer fosfaat (kunstmest) en stikstof kunnen gebruiken op hun akker- bouwvelden. De landbouwcoöpe ratie zegt dat de vruchtbaarheid van de bodem van groot belang is om in de toekomst te zorgen voor voldoende voedsel. Boeren weten door innovaties en het slimmer toedienen van kunstmest en ge wasbeschermingsmiddelen wel steeds meer kilo's van hun akkers te halen, maar door de huidige normen voor fosfaat en stikstof raakt de vruchtbare kleigrond steeds meer uitgeput. Uit onderzoek dat de coöperatie samen met de Suikerunie liet uit voeren, blijkt dat Zeeuwse akker bouwers met het huidige minera- lenbeleid nu al ongeveer 0,8 mil joen kilo stikstof en 1,2 miljoen kilo fosfaat tekortkomen om top- opbrengsten te halen. De CZAV wil Den Haag en Brussel hiervoor nadrukkelijk waarschuwen. maandag 28 november 2016 n Parkeren voor de bibliotheek en de Pontes Pieter Zeeman in Zie- rikzee, wordt vanaf deze week iets makkelijker. Het terrein voor de hoofdingang wordt aange past, zodat auto's straks kunnen rondrijden. Nu zijn bestuurders nog gedwongen achteruit te rij den en te keren. Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Een 69-jarige automobi liste is zaterdagavond aangehouden na een aanrijding op een zebra pad in het centrum van Vlissingen. Daarbij raakte een 68-jarige man ge wond. Het ongeluk vond om 20.00 uur plaats. De man stak over en werd geraakt door de automo biliste, die niet stopte. Omstanders alarmeerden de hulpdiensten en ver leenden eerste hulp aan het slachtoffer. VLISSINGEN De brandweer rukte za terdagmiddag uit voor een lekkage bij een be drijf aan de Westerha venweg in Vlissingen. Er was geen sprake van een gevaarlijke stof, maar van waterdamp. Bij aankomst van de brandweer was er stoom zichtbaar waarop een extra hulpverlenings voertuig werd ingezet. Een bedrijfskundige zocht mee. Tijdens het lossen van een schip werd stikstof gebruikt. Door de kou begon de stikstoftank te condense ren waardoor de stoom zichtbaar was. Een automobilist is gis terochtend in de sloot beland langs de N61 in Zeeuws-Vlaanderen. Het voertuig werd leeg aan getroffen door een weg- inspecteur van Rijkswa terstaat. De bestuurder kon worden opgespoord door gegevens in de portemonnee bij de auto. Hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren, is niet bekend. De auto had blikschade. Voor zover bekend, raakt nie mand gewond. Uit nood Ondine van der Vleuten Frank Balkenende Wemeldinge FINSA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47